Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Znak towarowy w majątku prywatnym sposobem na optymalizację podatkową

Kamil Cymerman09 grudnia 2015Komentarze (0)

Przy okazji pisania artykułu dotyczącego optymalizacji podatkowej przy wykorzystaniu znaku towarowego (znajdziesz go tutaj), obiecałem, że opiszę również metodę na optymalizację podatkową znaku znajdującego się w majątku prywatnym osoby fizycznej, która go wytworzyła.

W końcu niejednokrotnie zdarza się, że osoby fizyczne z racji wykonywanej działalności gospodarczej w formie spółki są autorami znaków towarowych (np. stworzyły logo dla swojej spółki). Załóżmy, że znak towarowy został zarejestrowany na autora i obecnie znajduje się w jego majątku prywatnym. Spółka korzystając ze znaku towarowego osiąga korzyści, wynikające chociażby z większej rozpoznawalności na rynku.

Ale czy można to wykorzystać w celu optymalizacji podatkowej?

Otóż tak! Wystarczy jedynie „ułożyć” między autorem znaku towarowego a spółką odpowiedni stosunek prawny, którym jest dzierżawa. Na podstawie umowy dzierżawy spółka zobowiąże się do zapłaty odpowiednio wysokiego czynszu dzierżawnego, w zamian za co otrzyma w dzierżawę znak towarowy.

Gdzie kryje się korzyść podatkowa?

Orzecznictwo sądów administracyjnych* potwierdza, że osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Powoduje to, że osoba fizyczna osiągająca przychody z umów najmu, dzierżawy albo innych podobnych umów może je opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 8,5% od całości przychodów. Oprócz tego, czynsz dzierżawny będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w spółce, pomniejszając sukcesywnie dochód pozostały do opodatkowania.

Przed wdrożeniem ww. metody należy zadbać o dwie rzeczy: interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego oraz dobrze napisaną umowę dzierżawy. Reszta pozostaje bez zmian… no może za wyjątkiem podatków:)

*Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 711/13.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Po 819/13.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24 września 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 657/15.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: