Check the box – LLC w Delaware

Michal Gawlak        27 stycznia 2019        Komentarze (0)

Czym jest Check the box rule?

To jeden z ciekawszych aspektów prawo podatkowego USA. Okazuje się, że podatnik ma prawo samodzielnie wybrać, jak jego spółka zarejestrowana w USA będzie traktowana dla celów podatkowych. Może być transparentna podatkowo, tak jak polskie spółki osobowe lub może być opodatkowana w USA od całości swoich dochodów.

Wybór opodatkowania spółki od całości uzyskiwanych dochodów stawia spółkę amerykańską na równi z większością społek kapitałowych z innych krajów świata. Dużo ciekawszą opcją jest wybór opodatkowania spółki na poziomie wspólników – wówczas spółka ta, o ile nie prowadzi działalności w USA, w ogóle nie będzie tam opodatkowana.

Jeżeli wspólnikami spółki amerykańskiej są polscy rezydenci podatkowi dochody uzyskiwane przez spółkę będą opodatkowane w Polsce (spółka transparentna nie może korzystać z dobrodziejstw umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). Dużo ciekawsze efekty można osiągnąć w sytuacji, w której udziałowcem spółki amerykańskiej zostanie spółka zagraniczna, trust, czy też fundacja. Pamiętać trzeba, aby przeanalizować konsekwencje podatkowe wdrażanej struktury pod kątem CFC i klauzuli unikania opodatkowania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: