Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Estoński CIT w Estonii

Kamil Cymerman05 grudnia 2022Komentarze (0)

Polski Estoński CIT różni się od estońskiego ,,estońskiego CIT” – niezły miks, prawda?

Zacznijmy od tego, że w mojej ocenie, polski Estoński CIT ma sens dopiero od ostatniej reformy czyli powiedzmy, niecałych dwóch lat.

Co będzie za następne dwa lata? Nikt z fusów nie wróży ale spójrzmy na bałtyckie państwo, które tą instytucję stosuje z powodzeniem od 2000 r.

Estoński CIT w Estonii

Czy warto rozważać estoński CIt w Estonii, skoro analogiczna instytucja istnieje w Polsce?

Pierwszy disclaimer – Estoński CIT z wielkiej litery to nazwa własna dla ryczałtu od dochodów spółek w Polsce.

Estoński CIT napisany na początku zdania, może być zarówno odniesieniem do polskiej instytucji, jak i estońskiej – tak to jest z początkiem zdania. Dopiero, gdy zdanie się rozpocznie, to widzimy wyraźnie, że estoński CIT z małej litery, to przymiotnik od państwa – Estonii.

Trochę zamieszałem, żeby nie było zbyt łatwo – ale sama instytucja jest bardzo prosta i najpewniej stąd jej efektywność.

Estoński CIT w Polsce i Estonii łączy idea aby dochód podlegał opodatkowaniu dopiero w dacie jego wypłaty ze spółki kapitałowej do jej beneficjenta.

Estoński CIT w Polsce jest jednak nieco bardziej skomplikowany

Jak to ze świetnymi pomysłami bywa, ich geniusz tkwi w prostocie. Niestety początki estońskiego CIT-u w Polsce, tę prostą zasadę mocno skomplikowały.

Nadal zresztą funkcjonujemy z przepisem, który nakazuje nam zatrudnić 3 osoby na umowę o pracę albo (alternatywa rozłączna) um. zlecenie.

Nie możemy zatrudnić dwóch na umowę o pracę i jedną na zlecenie – dlaczego ? Nikt nie wie.

W Estonii? Nie – nie ma obostrzeń i wymogów, gdyż jest to jedyny system podatkowy.

Jedynym wymogiem jest opodatkowanie w momencie wypłaty dywidendy lub zapłaty, które analogicznie jak w Polsce nie kwalifikowałaby się jako koszt. Czyli ukrytej dywidendy np. Tyle, że system jest znacznie prostszy.

Organ bowiem ma tylko jedno zadanie – uchwycić wypłatę dywidendy lub zapłatę za NKUP.

Przeczytaj również:

Jak założyć konto w banku szwajcarskim
Kiedy warto założyć spółkę za granicą?
Kiedy podmiot zagraniczny jest zagraniczną jednostką kontrolowaną

Mechanizm opodatkowania estońskim CIT w Estonii

Wróćmy do istoty – w Estonii dochód uzyskany przez spółkę będącą rezydentem nie jest opodatkowany, jeżeli zostanie zatrzymany. W momencie wypłaty owoców pracy spółki, podatek jest pobierany według stawki tzw. 20/80 co oznacza, że wypłacie podlegać może 80% dywidendy w stawce 20% (art. 4 TuMS  tj ustawa o podatku dochodowym).

Dla unaocznienia – dywidendę w wysokości 1 mln EUR dzielimy przez 0,8. Otrzymujemy wtedy podstawę do opodatkowania dywidendy, a nie dochodu spółki i stosujemy dopiero stawkę 20%.

Efektywnie jest to 20%.  W Polsce efektywna stawka wynosi również 20% dla małych podatników, ale dla dużych już 25%.

Ale uwaga od 2018 r. dywidendy wypłacone w wysokości niższej lub równej kwocie średniej wypłaconych dywidend w poprzednich 3 latach, słowem regularne wypłaty dywidend, od których podatnik będący rezydentem zapłacił podatek dochodowy, są opodatkowane stawką niższą w wysokości 14% podatku od wypłaty.

Przy nierezydentach, osobach fizycznych np. Polakach, którzy pozostają przy polskiej rezydencji podatkowej, musimy jeszcze uwzględnić WHT ale tylko w wypadku objęcia mniejszą – 14% stawką. Wtedy stosujemy, przy założeni posiadania pow. 25% udziałów w podmiocie stawkę z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania tj. dodatkowe 5%.

– Jak mogę Ci pomóc w założeniu firmy w Estonii –

1. Bezpłatne materiały

Możesz skorzystać z darmowej wiedzy, którą dzielę się na blogu, jak choćby w tym artykule. Możesz zapoznać się dodatkowo z artykułem: Kiedy warto założyć spółkę za granicą?

2. Rejestracja spółki w Estonii

Możesz kupić w moim sklepie internetowym poradę prawną: Konsultacja online w zakresie polskich i międzynarodowych regulacji podatkowych.

3. Indywidualna pomoc

Możesz skorzystać z mojej indywidualnej pomocy. W tym celu napisz do mnie (office@cgogroup.pl) lub zadzwoń (+48 22 873 79 90). Stronę internetową prowadzonej przeze mnie kancelarii znajdziesz pod tym >>linkiem.

Atrakcyjność estońskiego CIT w spółce w Estonii

Co ciekawe Estonia ma jeszcze kilka bonusów.

Stosuje system terytorialny, co oznacza, że jeśli otrzymane wcześniej dochody – zarówno krajowe, jak i zagraniczne – zostały opodatkowane, to ich dalsza dystrybucja jest zwolniona z podatku.

Jest to spory bonus dla lokalnych holdingów, które – zwłaszcza przy dochodach ze spółek z UE, gdzie nawet nie trzeba wykazywać faktycznej zapłaty podatku, a przyjmuje się takie założenie, nie będą opodatkowane przy wypłacie.

Innym, może już drobnym ,,luksusem” jest fakt, że zawsze płatnikiem podatku jest spółka, zatem rola udziałowca/akcjonariusza, to przyjęcie wypłaty już w kwocie docelowej bez dalszej machiny rozliczeniowej  – podatek od os. fiz. jest  już zapłacony).

Posłuchaj podcastu Spółka za granicą!

Skorzystaj z pomocy: Konsultacja prawna

Estoński CIT w Polsce i w Estonii – podsumowanie

Od niedawna Polska może konkurować w zakresie systemu podatkowego odraczający moment obowiązku podatkowego CIT z Estonią.

Czy tę konkurencję wygrywa?

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć ale mimo, że dla nierezydentów z Polski powstanie również obowiązek zapłaty podatku od zysków kapitałowych 19% ale pomniejszone o zapłaconą stawkę podatku zgodnie z UPO tj o 15% efektywnie, to nadal stałość instytucji, wygoda i prostota sprawiają, że dla małego podatnika perspektywa jest kusząca.

Dla dużego już na pewno.

Kamil Cymerman 
adwokat

Zdjęcie w artykule pochodzi z Unsplash

***

Rejestracja spółki w Delaware

Stan USA – Delaware – jest oczywiście bardzo popularnym miejscem dla rejestracji siedzib firm. Powodem jest najczęściej przyjazny klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i oczywiście korzystne regulacje fiskalne.

Wielu przedsiębiorców – małych, dużych i największych – zarejestrowało swoje firmy w Delaware. Nawet te, ze znanej Doliny Krzemowej, jak Alphabet Inc. (matka Google) czy. Facebook, Inc. [Czytaj dalej …]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: