Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

„Jednostka zagraniczna” w CFC – kiedy mamy z nią do czynienia?

Kamil Cymerman27 września 2022Komentarze (0)

Jeśli prowadzisz spółkę i chcesz działać również za granicą, wówczas powinieneś zwrócić swoją uwagę na przepisy dotyczące opodatkowania zagranicznych jednostek kontrolowanych, czyli w mówiąc w skrócie: CFC [Zobacz inne artykuły dot. CFC].

Aby ustalić, czy spółka podlega regulacjom CFC, a więc czy jest zagraniczną jednostką kontrolowaną, wcześniej trzeba zbadać, czy posiada ona status jednostki zagranicznej. Jeśli tak, wówczas można się zastanawiać, czy będzie również jednostką kontrolowaną.

Kiedy mamy do czynienia z jednostką zagraniczną?

W kolejnym odcinku podcastu „Spółka za granicą” wspólnie ze swoimi współpracownikami – mec. Kamilem Cymermanem i mec. Marcinem Trzeciakiem – rozmawiam właśnie na temat tego, czym w polskim prawie podatkowym jest wspomniana jednostka zagraniczna. 

Posłuchaj:

***

Wydaje się, że prawo podatkowe w tym zakresie jest wystarczająco przejrzyste. Ustawy podatkowe bowiem mówią, iż zagraniczna jednostka oznacza osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji i inne podmioty wymienione w art. 24a ust. 2 ustawy o CIT, które spełniają określone w tym przepisie warunki.

Jednak jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. I o tych szczegółach rozmawiam właśnie z mec. Kamilem Cymermanem i mec. Marcinem Trzeciakiem.

Zapraszam do słuchania!

Michał Gawlak
radca prawny

***

Podatek CFC od tzw. spółek wydmuszek

Jak wygląda podatek CFC od tzw. spółek wydmuszek? Skąd nazwa „spółka wydmuszka”?

Art. 30f ust. 3 pkt 4 ustawy PIT (i odp. Ustawy CIT) statuuje tzw. spółkę „wydmuszkę”. Ten typ zagranicznej spółki kontrolowanej został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach nowelizacji „Polskiego Ładu”, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.

Stąd też dalsze uwagi w tym zakresie będą czynione z perspektywy i w odniesieniu do… [Czytaj dalej…]

***

Podcastu Spółka za granicą możesz słuchać również na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: