Jeśli prowadzisz spółkę i chcesz działać również za granicą, wówczas powinieneś zwrócić swoją uwagę na przepisy dotyczące opodatkowania zagranicznych jednostek kontrolowanych, czyli w mówiąc w skrócie: CFC [Zobacz inne artykuły dot. CFC].
Aby ustalić, czy spółka podlega regulacjom CFC, a więc czy jest zagraniczną jednostką kontrolowaną, wcześniej trzeba zbadać, czy posiada ona status jednostki zagranicznej. Jeśli tak, wówczas można się zastanawiać, czy będzie również jednostką kontrolowaną.
Kiedy mamy do czynienia z jednostką zagraniczną?
W kolejnym odcinku podcastu „Spółka za granicą” wspólnie ze swoimi współpracownikami – mec. Kamilem Cymermanem i mec. Marcinem Trzeciakiem – rozmawiam właśnie na temat tego, czym w polskim prawie podatkowym jest wspomniana jednostka zagraniczna.
Posłuchaj:
***
Wydaje się, że prawo podatkowe w tym zakresie jest wystarczająco przejrzyste. Ustawy podatkowe bowiem mówią, iż zagraniczna jednostka oznacza osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji i inne podmioty wymienione w art. 24a ust. 2 ustawy o CIT, które spełniają określone w tym przepisie warunki.
Jednak jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. I o tych szczegółach rozmawiam właśnie z mec. Kamilem Cymermanem i mec. Marcinem Trzeciakiem.
Zapraszam do słuchania!
Michał Gawlak
radca prawny
***
Podatek CFC od tzw. spółek wydmuszek
Jak wygląda podatek CFC od tzw. spółek wydmuszek? Skąd nazwa „spółka wydmuszka”?
Art. 30f ust. 3 pkt 4 ustawy PIT (i odp. Ustawy CIT) statuuje tzw. spółkę „wydmuszkę”. Ten typ zagranicznej spółki kontrolowanej został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach nowelizacji „Polskiego Ładu”, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.
Stąd też dalsze uwagi w tym zakresie będą czynione z perspektywy i w odniesieniu do… [Czytaj dalej…]
***
Podcastu Spółka za granicą możesz słuchać również na YouTube:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }