Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Lootboxy

Kamil Cymerman01 października 2021Komentarze (0)

Lootboxy- Czy to już hazard?

Coraz częściej można usłyszeć głosy porównujące lootboxy do hazardu, który szczególnie duży wpływ wywiera na najmłodszych użytkowników gier komputerowych.

Czy w popularnych „skrzynkach” można dopatrywać się znamion hazardu? Co ważniejsze czy możemy spodziewać się konieczności wprowadzenia na rynku lootboxów regulacji spełniających wymogi ustawy o grach hazardowych?

Czym są lootboxy?

Lootboxy to często występująca w grach konstrukcja polegająca na otwieraniu wirtualnych „ładunków” zawierających losowe wirtualne przedmioty. Najczęściej przybierają formę tak zwanych skrzynek, możemy się z nimi spotkać w takich grach jak choćby Counter Strike Global Offensive czy Fifa Ultimate Team( tutaj przybierają postać paczek z kartami).

Otwarciu skrzynki z reguły towarzyszy opłata, w formie waluty danej gry bądź bardzo często oficjalnej waluty FIAT. Po otwarciu uzyskać możemy wirtualne przedmioty wartościowe w kontekście użyteczności w grze bądź też na rynku wtórnym. Przedmioty przyjmują najczęściej postać: broni, „skórek”(estetyczne ozdobniki wyposażenia), unikalnych postaci czy choćby kart z piłkarzami.

Dla producentów gier lootboxy stanowią często znaczącą część dochodu towarzyszącą sprzedaży gier.

Dla graczy natomiast skrzynki mają dwa różne oblicza, które są zależne od ich charakteru:

 • stanowią przyjemne urozmaicenie dzięki, któremu gracz może uzyskać unikalne dla gry elementy
 • stanowią uciążliwy element mający na celu wymuszenie na graczu dodatkowych płatności

Lootboxy cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży i dzieci, ale także i wśród dorosłych graczy. Bardzo często w środowisku można spotkać się z określeniem iż popularne skrzynki to nic innego jak swego rodzaju kasyno dla dzieci.

Czy lootboxy stanowią zatem grę hazardową?

W ustawie  z dnia 19 listopada 2009 roku mamy do czynienia z katalogiem zamkniętym gier hazardowych, wśród wymienionych tam aktywności lootboxy bezpośrednio nie figurują.

Czy zatem sprawa jest zamknięta i nie ma powodów by myśleć o lootboxach jako grach hazardowych?- przyjrzyjmy się im bliżej.

Zawartość danej skrzynki jest losowa bądź ma określoną pulę możliwych do otrzymania przedmiotów, które przyznawane są w sposób losowy. Co więcej otrzymywane ze skrzynek nagrody mają zastosowanie wyłącznie w wirtualnym świecie. Co według przedstawicieli branży nie uprawnia do mówienia o nich jako o wygranej, a same przedmioty nie mają ściśle określonej wartości rynkowej.

Niestety te założenia w prosty sposób weryfikuje rynek, na którym handel wszelkiego rodzaju skórkami, czy innymi przedmiotami ze skrzynek kwitnie.

Jak loot boxy są postrzegane na świecie?

Pierwsze kroki przeciwko loot boxom podjęły kraje takie jak Holandia czy też Belgia.

W 2018 roku belgijska komisja do spraw gier uznała loot boxy za hazard co w późniejszym czasie skutkowało usunięciem możliwości zakupu popularnych skrzynek  w belgijskich wersjach gier komputerowych.

Doszło nawet do tego, że wszczęto postępowanie karne wobec Electronic Arts- jednej z największych spółek zajmujących się grami.

Skrzynki wzbudziły także zainteresowanie organów finansowych w państwach takich jak Wielka Brytania czy Szwecja.

We wrześniu 2018 przedstawiciele 15 organów odpowiedzialnych za gry hazardowe, zrzeszonych w ramach GREF (Gaming Regulators European Forum), wydało deklarację, w której zobowiązali się działać w celu zapobiegania zagrożeniom związanym z hazardem. Jednym z podpisanych pod ową deklaracją jest co ciekawe polskie Ministerstwo Finansów.

W ramach ciekawostki: na stronie brytyjskiego National Health Service możemy przeczytać apel dyrektor do spraw zdrowia psychicznego do firm powiązanych ze skrzynkami, w którym oskarża ona działalność lootboxów jako wpływającą na uzależnienie od hazardu wśród dzieci.

Jak widać po powyższych stanowiskach w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się działań mających na celu precyzyjne uregulowanie skrzynek bądź nawet  ekstremalnych przypadkach ich delegalizację.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

W odpowiedzi na liczne zapytania odnośnie interpretacji lootboxów w kontekście polskiego prawa Ministerstwo Finansów wystosowało opinię mówiącą, że element losowy w lootboxach jest elementem dominującym. Chociaż nie oznacza to automatycznie, że lootbox jest „grą hazardową” w rozumieniu art. 2 ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r.

Mimo, że sytuacja loot boxów w Polsce na ten moment wydaje się bezpieczna, w każdej chwili może ulec zmianie, a same lootboxy będą wymagały dostosowania do regulacji zawartych w ustawie o grach hazardowych.

Nie należy także zapominać o furtce w postaci możliwości indywidualnego rozstrzygnięcia przez Ministra Finansów odnośni tego czy dana gra może zostać potraktowana jako gra losowa, zakład wzajemny…etc. w rozumieniu przepisów ustawy.

W naszej ocenie w przyszłości, możemy mieć do czynienia z zaostrzeniem traktowania wyżej omawianych skrzynek szczególnie jeśli ich popularność będzie rosła.

Konieczność bardziej precyzyjnego uregulowania rynku w przyszłości może również wyniknąć z presji społecznej, która będzie wywierana na organy nadzoru. Może to mieć miejsce w przypadku gdy skrzynki będą wykorzystywane w celach „drenażu” kieszeń graczy. Zamiast stanowić element dodatkowy w grze staną się jej cząstką elementarną, to jest bez otwierania skrzynek gra będzie znacząco utrudniona bądź wręcz niemożliwa.

W kontekście działań podejmowanych przez organy nadzoru finansowego w innych krajach i tendencją naszych rodzimych organów do naśladownictwa warto zainteresować się tematem spółek zagranicznych dla marketplace-ów, spółek z nominatem dla spółek gamingowych oraz optymalną jurysdykcją dla spółek gamingowych.

Powyższe tematy zostaną poruszone na naszym blogu już wkrótce, a po szczegółowe informacje zapraszamy do kontaktu poprzez stronę CGO.

***

Po przeczytaniu: “Lootboxy”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: