Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Planowanie korporacyjne / podatkowe z udziałem podmiotów zagranicznych

Kamil Cymerman18 listopada 2018Komentarze (0)

W dzisiejszym wpisie mowa będzie o planowaniu korporacyjnym z udziałem spółek zagranicznych.W praktyce wykorzystuje się gotowe schematy podatkowe i „szyte na miarę” – ewentualnie hybrydy składające się z elementów gotowych i indywidualnie dobieranych.

Mechanizmy gotowe wykorzystują ustalone ścieżki optymalizacyjne, które nadają się do wdrożenia z góry zdefiniowanych założeń. Np. Na przykładzie Madery wygląda to następująco:

 • Madera oferuje 5% podatek CIT, ale wymaga określonej inwestycji w kraju,
 • Struktura będzie zwykle odpowiednia do działalności importowej na terytorium UE.

W przypadku struktur szytych dokonuje się oceny specyfiki podatkowej poszczególnych krajów, ich wzajemnych relacji na gruncie podatkowym, a także sieci wiążących umów wielostronnych dot. podatków. Analiza ta wymaga oczywiście uwzględnienia założeń i potrzeb klienta.

Czy istnieją wspólne cechy wyżej wskazanych modeli postępowania? Z pewnością!

 • Podstawowym punktem analizy jest rezydencja podatkowa beneficjenta struktury,
 • Brak polskiej rezydencji zasadniczo wymusza uświadomienie klienta o konieczności zasięgnięcia opinii doradcy z kraju rezydencji beneficjenta,
 • Zakładając polską rezydencję podatkową beneficjenta odradzamy inwestowanie zagraniczne poprzez raje podatkowe z uwagi na liczne przepisy sankcyjne obowiązujące w PL i na świecie,
 • Należy zawsze sprawdzić i oszacować ryzyko zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania,
 • Bezwzględnie badamy dotychczasowy dorobek biznesowy beneficjenta – banki wymagają obecnie doświadczenia biznesowego celem otwarcia rachunku nierezydenckiego,
 • Równie istotna co model finalny – np. Oddzielne centra produkcyjne i dystrybucyjne, jest ścieżka restrukturyzacji przedsiębiorstwa, aby dojść do finalnego modelu.

Chcesz wiedzieć więcej, wejdź na stronę kancelarii CGO:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: