Michał Gawlak

radca prawny

Wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi pod numerem ŁD-M-1919. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Poszkodowani przez Bitmarket

Michal Gawlak09 lipca 20192 komentarze

konto w banku offshoreDzisiejszej nocy wśród społeczności krypto zawrzało – witryna Bitmarket zniknęła z sieci. Lakoniczny komunikat wskazuje, że giełda z dniem 8 lipca 2019 r. zakończyła działalność wskutek utraty płynności finansowej.

Pytanie co powinni zrobić poszkodowani użytkownicy?

Spójrzmy na strukturę korporacyjną grupy:

  • właścicielem giełdy jest spółka z raju podatkowego – BitMarket Limited Global Gateway. Udziałowcami firmy są z pewnością tzw. nominaci – lokalni przedstawiciele pełniący funkcje udziałowców i dyrektorów firmy. Ujawnienie danych rzeczywistych beneficjentów wymagałoby przeprowadzenia sprawy sądowej na terytorium Seszeli (jest to do wykonania – tamtejsza FIU (Financial Interrogation Unit potrafi zaskoczyć właścicieli lokalnych spółek). Rejestr beneficjentów jest oczywiście tajny, ale dostęp do niego ma lokalny dostawca usług  oraz… kancelaria prawna która wdrożyła określoną strukturę na rzecz polskiego klienta. Istnieje więc prawna możliwość uzyskania tych danych – np. uzyskując zwolnienie z tajemnicy radcowskiej lub adwokackiej orzeczeniem sądowym w toku postępowania karnego. Reasumując – drogi są dwie: ustalenie kancelarii prawnej która wdrażała określony schemat i zdobycie informacji od niej kto formalnie stoi za spółką lub sprawa na terenie Seszeli.
  • Operatorem giełdy jest Kvadratco Services Limited, spółka z Wielkiej Brytanii – ustalenie personaliów osób fizycznych stojących za strukturą nie jest trudne. Można to zrobić pod adresem: beta.companieshouse.gov.uk

W chwili obecnej abstrahuję od wcześniejszych ruchów korporacyjnych w ramach struktury organizacyjnej – one oczywiście mogą mieć znaczenie – to wykaże prokuratorskie śledztwo.

No dobrze, ale co mają zrobić użytkownicy?

Po kolei:

  • połączyć się w dużą grupę np. na Facebooku w ramach której powstanie agregator danych osób poszkodowanych – po co? Aby zebrać jak największą ilość osób którzy stracili środki na Bitmarkecie.
  • Powołać przedstawiciela interesów tej grupy tak aby zgłosić fakt podejrzenia popełnienia przestępstwa do prokuratury. Pod zawiadomieniem powinni podpisać się wszyscy poszkodowani wskazując kwoty utracone w wyniku zamknięcia giełdy. W zawiadomieniu należy użyć wszelkich możliwych argumentów – choćby tych że spółka w UK prowadzi działalność bezpośrednio w Polsce i czy np. odprowadza z tego tytułu podatki dochodowe.
  • Należy rozpocząć działania operacyjne – ustalić portfel BTC, który został użyty do transferu środków z giełdy, ustalić rachunku bankowe struktury itp. Te informacji mogą pomóc prokuraturze w odzyskaniu środków.

Pozwy zbiorowe

Niestety to nie jest dobry moment na pozew zbiorowy – nie wiemy bowiem kogo pozywać i gdzie. Po pierwsze możemy żądać naprawienia szkody w toku sprawy karnej, która potencjalnie toczyć się będzie w sprawie (później może przeciwko osobom zaangażowanym w proceder). Możliwe że dojdzie do skazania z art. 286 kk. – niestety to potrwa.. może nawet latami. Droga cywilna jest oczywiście otwarta…

Problem polega na tym, że zakładając złą wiarę właścicieli wyrok nam w praktyce nic nie da – konta spółek są prawie na pewno puste. Jeżeli rachunki spółki na Seszelach są w Polsce (jest to możliwe), wówczas istnieje szansa ustalenia szczegółów operacji bankowych podejmowanych przez operatorów konta – co za tym idzie wyśledzenia przebiegu transakcji i skorzystania z actio Pauliana.

To wymaga jednak założenia sprawy cywilnej przeciwko (sic!) spółce na Seszelach i egzekwowania go np. w PL lub na terenie UE. Wymaga to również poszukiwania rachunków spółki w typowych lokalizacjach w których takie spółki rejestrują konta bankowe.

Rozwiązanie? 

Śledztwa prokuratorskie – jedynie organy Państwa dysponują narzędziami do walki z procederem przestępczym. Oczywiście jeżeli potwierdzi się, że z przestępstwem mamy do czynienia – możliwe jest też, że spółka faktycznie utraciła płynność finansową i żadnych czynów zabronionych nie popełniono. W taki wypadku, z uwagi na transgraniczną strukturę grupy, dochodzenie roszczeń będzie bardzo trudne.

***

Więcej o kryptowalutach przeczytasz tutaj >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (42) 663 65 03e-mail: biuro@cgolegal.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Darek 9 lipca, 2019 o 19:30

Witam. Na facebooku powstała grupa osób poszkodowanych. Powstał w niej post, z którego wynika, ze zgodził się Pan pomóc poszkodowanym i czeka na na maila z danymi ludzi pokrzywdzonych. Czy to prawda ?

Odpowiedz

Michal Gawlak 9 lipca, 2019 o 19:39

Dzień dobry, zgadza się – wraz z administratorem grupy pracujemy nad szczegółami. Myślę że jutro przedstawimy więcej informacji co do proponowanej taktyki procesowej. Jestem do dyspozycji pod adresem: michal.gawlak@spolkazagranica.pl lub michal.gawlak@cgolegal.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: