Spółka w Gruzji

Michal Gawlak        29 lipca 2018        Komentarze (0)

O ile w poprzednim moim wpisie pisałem o zakładaniu spółek w Gruzji, tak w tym poruszam temat nawet ważniejszy – mianowicie: podatkowe i wizerunkowe korzyści posiadania spółki w Gruzji.

Czemu Gruzja?

Gruzja znajduje się na styku kultur – od południa graniczy z Turcją, a od północy z Rosją. Sercem Gruzini są bez wątpienia w Europie. Takie połączenie czyni Gruzję atrakcyjną lokalizacją dla przedsiębiorców – pomostem dla przedsięwzięć transgranicznych, a nawet transkontynentalnych – np. dla działalności handlowej pomiędzy Azją a Europą, czy też pomiędzy Rosją a Unią Europejską. Gruzja cieszy się dobrą opinią wśród inwestorów –  jest to kraj o skutecznej i małej administracji, łagodnym oraz wzorowanym na Estonii systemie podatkowym, a także stabilnym sektorze bankowym.

Podatki

Stawka CIT w Gruzji wynosi 15% – właściwie tyle co w Polsce dla małych spółek z o.o. (o ile przychód brutto do 1,2 mln EUR to mało). Jest jednak jeden haczyk na którym zasadza się atrakcyjność reżymu podatkowego Gruzji: dochód spółek gruzińskich (rezydentów podatkowych w Gruzji) podlega opodatkowaniu w momencie dystrybucji do majątku prywatnego udziałowców – dokładnie tak samo jak w Estonii. Czym system ten różni się od innych powszechnie spotykanych na świecie? Odpowiedź jest prosta – system gruziński promuje reinwestowanie – dopóki nie wypłacasz zysków, dopóty nie płacisz podatków. Niektóre wypłaty ze spółki mogą być uznane za domniemane wypłaty do majątku prywatnego i, w konsekwencji, opodatkowane. Takie ryzyko wystąpi np. przy:

  • wydatkach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • darowiznach;
  • karach umownych;
  • wydatkach na nabycie udziałów;
  • udzielaniu pożyczek (przy założeniu że pożyczki udziela spółka niebędąca instytucją finansową).

Specjalne strefy ekonomiczne

Na wzór Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Gruzja uruchomiła program specjalnych stref ekonomicznych, pozwalających inwestorom na uzyskanie dodatkowych zachęt podatkowych polegających na całkowitym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych oraz lokalnego VAT. W przeciwieństwie do standardowego systemu, w strefie ekonomicznej spółka gruzińska nie będzie pełnić funkcji płatnika podatku od wynagrodzeń (pracownicy samodzielnie rozliczą podatek dochodowy), nie ma ograniczeń związanych z repatriacją zysków, nie wystąpi podatek u źródła oraz cła.

Powyższy zarys sytemu podatkowego, rozpatrywany łącznie z faktem, że Gruzję z Polską łączy umowa o unikanie podwójnego opodatkowania, niskie koszty pracy i prowadzenia biznesu oraz niedrogie połączenia lotnicze z Warszawy do Tibilisi powinny przekonać większość wątpiących, że Gruzja jest interesującą alternatywą dla innych, dużo bardziej popularnych kierunków inwestycyjnych.

Odwiedź też stronę kancelarii CGO poświęconą zakładaniu spółek w Gruzji.

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie setkom klientów z branż IT, handlowych, produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: