Zakładanie spółki w Gruzji

Michal Gawlak        15 lipca 2018        2 komentarze

Nareszcie udało mi się przygotować nowy wpis. Natchniony finałem mistrzostw świata w piłce nożnej przybliżę Wam temat rejestracji spółek w… Gruzji. Czemu akurat tam?

Rząd gruziński stawia na łatwość w prowadzeniu działalności gospodarczej. Inwestorów zachęca łagodnym reżymem podatkowym, istnieniem specjalnych stref ekonomicznych gdzie na wzór Zjednoczonych Emiratów Arabskich spółki są zwolnione z podatku dochodowego, a przede wszystkim łatwością otwierania biznesu i rachunku bankowego w lokalnym banku.

Formy prawne

Gruzińska ustawa o przedsiębiorcach wymienia formy prawne, które mogą wybrać potencjalni inwestorzy – są to:

 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Spółka Akcyjna
 • Spółka Komandytowa
 • Spółka Jawna

A także

 • Oddział Spółki zagranicznej
 • Kooperatywa (Spółdzielnia)
 • Działalność jednoosobowa.

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest bez wątpienia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej popularność wynika z ograniczeniu odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, prostej procedury rejestracji, a także stosunkowo niskich kosztów prowadzenia działalności.

Sama procedura rejestracji składa się z dwóch kroków: sporządzenia statutu spółki oraz złożenia go wraz z innymi wymaganymi dokumentami, w tym z formalnym wnioskiem o rejestrację, do rejestru podmiotów prawnych będącego częścią rejestru publicznego.

Kto może założyć spółkę?

Do rejestracji wymagany jest minimum jeden założyciel, którym może być zarówno osoba fizyczna (oczywiście pełnoletnia) jak i osoba prawna (czyli np. inna spółka). Nie ma też wymogów ani restrykcji dotyczących narodowości, miejsca zamieszkania, czy miejsca stałego pobytu przyszłych wspólników.

Przedsiębiorca musi dostarczyć: decyzję swoją i wspólników o założeniu spółki oraz o wybranej przez nich formie prawnej; kopie paszportów; certyfikat rejestracji jeżeli założycielem jest inna firma. Natomiast jeżeli spółka będzie miała tylko jednego udziałowca, będącego osobą fizyczną wymagane są tylko: wniosek o rejestrację oraz dowód osobisty (paszport).

Opodatkowanie

Podstawowa stawka CIT w Gruzji wynosiła do 2017 r. 15%. Obecnie rząd wdrożył system wzorowany na Estonii – tj. podatek płatny jest w momencie dystrybucji zysku do majątku wspólników. W praktyce oznacza to brak opodatkowania bieżącej działalności gospodarczej – to clue nowego systemu podatkowego tego kraju. Oczywiście w przypadku ponoszenia kosztów niezwiązanych z działalnością spółki kwoty dystrybuowane będą opodatkowane. Aby uniknąć takiego ryzyka należy dokumentować transakcje, uważać na umowy pożyczek oraz wpłaty na udziały lub akcje spółek – każde z wymienionych może podlegać opodatkowaniu.

Spółka rejestrowana w strefie ekonomicznej może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w całości – bez żadnych dodatkowych warunków.

Bankowość

Teraz najważniejsze – otwarcie rachunku bankowego w Gruzji – przy wsparciu specjalisty trwa kilkanaście minut. W dzisiejszych czasach to absolutny rekord – każdy kto próbował założyć konto bankowe poza Polską wie ile czasu i pracy to kosztuje.

Dokumentacja – załączniki do wniosku o rejestrację

Poniżej użyteczny spis wymaganych dokumentów do rejestracji spółki w Gruzji:

 • Statut (akt założycielski spółki)
 • formalny wniosek o rejestrację
 • Uchwała założycieli o zarejestrowaniu spółki w Gruzji w wybranej formie.
 • Odpis z rejestru jeżeli założycielem jest osoba prawna.
 • uchwała o wyznaczeniu dyrektora
 • Kopie paszportów dyrektorów i udziałowców
 • Umowa najmu lokalu potwierdzona notarialnie (jeżeli spółka wynajmuje biuro)
 • Potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Odwiedź też stronę kancelarii CGO poświęconą zakładaniu spółek w Gruzji.

To już kolejny mój wpis dotyczący spółek zagranicznych – chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach w poszczególnych krajach? Białoruś, Cypr, Estonia, Hongkong.

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie setkom klientów z branż IT, handlowych, produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin Marzec 26, 2019 o 09:04

Witam jestem zainteresowany założeniem spółki w Gruzji ….

Odpowiedz

Michal Gawlak Marzec 26, 2019 o 09:17

Dzień dobry. Proszę o kontakt mailowy – michal.gawlak@cgolegal.pl. Dziękuję

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: