Kryptowaluty – bitcoiny, litecoiny i inne
Czym są – chyba nie trzeba wyjaśniać. Ktokolwiek znalazł ten wpis musi wiedzieć czym jest kryptowaluta, pewno zdaje sobie sprawę, że np. w Polsce nie jest walutą, a z podatkowego i cywilnego puntu widzenia – prawem majątkowym. Nie będę zagłębiał się w ciekawą teorię – nie od tego jest ten blog. Was interesuje praktyka, a jest ona następująca – fiskus opodatkowuje dochody z kryptowalut – tzw. 18% a następnie 32% stawką podatkową), no chyba że działalność w ramach firmy, wówczas możemy skorzystać z opodatkowania liniowego – 19% (można również pomyśleć o ryczałcie). Problematyka VAT jest również zapewne znana – polecam mój poprzedni wpis https://spolkazagranica.pl/korzystna-podatkowo-sprzedaz-bitcoinow/
Jest jednak pewne ale…
Banki bitcoinów nie lubią. W zasadzie kryptowalut jako takich nie lubią. Tak więc jak prowadzimy działalność w zakresie tradingu albo mamy kantor wymiany kryptowalut lub otwieramy giełdę – naszym największym problemem jest system bankowy. W Polsce, co ciekawe nie jest najgorzej – wierzcie lub nie, ale piszą do kancelarii firmy angielskie / czeskie prosząc o pomoc w otwarciu dla ich zagranicznych spółek rachunku bankowego w Polsce (na marginesie Wielka Brytania znana była jako raj dla kryptowalut). Można również łatwo znaleźć kraje, które deklarują miłość do kryptowalut – np. Malta, ale znów na przeszkodzie stają banki. Słowem – niepewność!
Spółka na Białorusi?
Okazuje się, że szansę w powyższej sytuacji odnajduje rząd Białorusi, który od 28 marca tego roku wprowadza nowy reżym prawny dla spółek zajmujących się kryptowalutami. W High Technology Park – http://park.by/?lng=en, działalność w zakresie miningu czy wymiany kryptowalut będzie zwolniona od opodatkowania.
Aby myśleć o rejestracji w strefie trzeba założyć spółkę lub oddział na Białorusi. Zalecana forma działalności – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Obshchestvo s Ogranichennoy Otvetstvennostyu lub OOO. Formalności zajmują ok. 10 dni, składają się na nie etap przygotowawczy w Polsce – przygotowanie dokumentów, nadanie klauzuli apostille dokumentom wymaganym w procesie oraz etap rejestracji – wybór nazwy, adresu rejestrowego, podpisania stosownych dokumentów oraz wyrobienie pieczęci firmowej.
Rejestracja w strefie
Aby skorzystać z preferencyjnego reżymu strefy, należy się zarejestrować. Innymi słowy – spółka to jedno, proces rejestracji i weryfikacji w High Tech Parku – co innego. Wnioski mogą składać firmy, które za przedmiot działalności mają IT, wypełnią kilkunastostronicowy wniosek, przygotują business plan i załączą dokumenty rejestrowe spółki.
Można próbować samemu – można zwrócić się do nas. Wówczas całą dokumentację przygotowuje nasz zespół.
Zapraszam do kontaktu!
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
czy założenie spółki w białorusi wiąże sie z założeniem w białoruskim banku konta bankowego ? Jesli tak to, ktory bank jest najbardziej przychylny kryptowalutom ?