Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Spółka w Estonii – raj podatkowy dla inwestorów?

Kamil Cymerman14 września 20164 komentarze

kancelaria-cgoWarto przyjrzeć się systemowi podatków dochodowych w Estonii. Może warto rozważyć powołanie do życia spółki właśnie w tym małym nadbałtyckim kraju?

Poniżej główne powody (zakładając że mamy w Estonii spółkę – rezydenta podatkowego lub zakład podatkowy):

 • podatek dochodowy płacimy w momencie dystrybucji (faktycznej lub domniemanej) dochodu! A nie w momencie jego uzyskania (tak jak u nas i wszędzie na świecie);
 • Cóż to znaczy? W praktyce oznacza to, że zasadniczo nie płacimy podatków, gdy dochód jest zatrzymywany w spółce w celu popełnienia np. inwestycji lub… w oczekiwaniu na sprzyjające okoliczności biznesowe. Kiedy podatek zapłacimy? Zasadniczo wtedy gdy chcemy wypłacić środki „poza spółkę” np.
  • wypłata dywidendy udziałowcom będzie stanowiła dystrybucję dochodu;
  • darowizny oraz wydatki na reprezentację również;
  • wszelkie wydatki niezwiązane z prowadzoną działalnością stanowią oczywiście dystrybucję dochodu
  • tak samo jak przeniesienie aktywów do spółki matki (w przypadku oddziału).
 • Jeżeli dana czynność stanowi dystrybucję dochodu – wówczas płacimy 20% CIT.
 • Na zakończenie – w ramach UE (ale to już jest reguła) nie będzie podatków u źródła z tyt. wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca.

W mojej ocenie bardzo ciekawy i przyjazny inwestorom system – pamiętacie SKA sprzed nowelizacji ustawy o CIT?

Zobacz też: Spółka w Estonii

Michał Gawlak – radca prawny

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie ponad 200 klientom z branż IT, handlowych,  produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomek 17 grudnia, 2016 o 00:08

  Moje uszanowanie!

  Szukając informacji na temat spółek estońskich trafiłem tutaj, wcześniej czytając też to:
  http://finansezagranica.pl/2013/12/23/estonia-bez-i-z-podatkiem-dochodowym-czyli-jak-zjesc-ciastko-i-je-miec/
  Podany artykuł jest dość stary, ale przedostatni akapit informuje, że Estonia nie łapie się na dyrektywę EU odnośnie braku podatków u źródła. Czy to się zmieniło?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Tomasz 27 stycznia, 2017 o 15:41

  Witam, Jak należy rozumieć dla Polskiego rezydenta podatkowego? „Na zakończenie – w ramach UE (ale to już jest reguła) nie będzie podatków u źródła z tyt. wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca.”
  Innymi słowem, 20% podatek od wypłat nie będzie pobrany w Estonii, natomiast będzie trzeba rozliczyć się z dywidendy w Polsce, stosując podatek 19%? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Igor 9 czerwca, 2018 o 00:30

  Witam,

  Chcielibyśmy założyć 2-osobową spółkę wyłącznie w celu rejestracji marki handlowej na terenie UE. Czyli ta spółka powinna po prostu istnieć i mieć w swoich aktywach prawa własności intelektualnej, bez prowadzenia jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej.

  W tym momencie rozważamy 2 opcje:
  1) Założenie Sp. z o.o. w Polsce i jej natychmiastowe zawieszenie aby uniknąć spłatę podatków i składek.
  2) Założenie spółki w Estonii. Skoro tam podatek się płaci dopiero po wyprowadzaniu środków, to w naszym modelu to powinno się sprawdzić (jeżeli wszystko dobrze rozumiem).

  Później zwracamy się do Trademark Registration Office i podajemy jako wnioskodawcę nazwę firmy, głównie w celach większej anonimowości marki handlowej.

  W przyszłym roku, kiedy dostaniemy potwierdzenie rejestracji marki handlowej, mamy zamiar założyć już firmę, która będzie normalnie korzystać z tej marki.

  Co Państwo mogliby zalecić w naszym przypadku? Która z rozważanych opcji byłaby lepsza? Być może, są jeszcze inne opcje, które przeoczyliśmy?

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Igor

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: