Spółka w Estonii – raj podatkowy dla inwestorów?

Michal Gawlak        14 września 2016        3 komentarze

kancelaria-cgoWarto przyjrzeć się systemowi podatków dochodowych w Estonii. Może warto rozważyć powołanie do życia spółki właśnie w tym małym nadbałtyckim kraju?

Poniżej główne powody (zakładając że mamy w Estonii spółkę – rezydenta podatkowego lub zakład podatkowy):

 • podatek dochodowy płacimy w momencie dystrybucji (faktycznej lub domniemanej) dochodu! A nie w momencie jego uzyskania (tak jak u nas i wszędzie na świecie);
 • Cóż to znaczy? W praktyce oznacza to, że zasadniczo nie płacimy podatków, gdy dochód jest zatrzymywany w spółce w celu popełnienia np. inwestycji lub… w oczekiwaniu na sprzyjające okoliczności biznesowe. Kiedy podatek zapłacimy? Zasadniczo wtedy gdy chcemy wypłacić środki “poza spółkę” np.
  • wypłata dywidendy udziałowcom będzie stanowiła dystrybucję dochodu;
  • darowizny oraz wydatki na reprezentację również;
  • wszelkie wydatki niezwiązane z prowadzoną działalnością stanowią oczywiście dystrybucję dochodu
  • tak samo jak przeniesienie aktywów do spółki matki (w przypadku oddziału).
 • Jeżeli dana czynność stanowi dystrybucję dochodu – wówczas płacimy 20% CIT.
 • Na zakończenie – w ramach UE (ale to już jest reguła) nie będzie podatków u źródła z tyt. wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca.

W mojej ocenie bardzo ciekawy i przyjazny inwestorom system – pamiętacie SKA sprzed nowelizacji ustawy o CIT?

Zobacz też: Spółka w Estonii oraz Spółka za granicą – realna alternatywa dla polskiego CIT.

Michał Gawlak – radca prawny

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie ponad 200 klientom z branż IT, handlowych,  produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek Grudzień 17, 2016 o 00:08

Moje uszanowanie!

Szukając informacji na temat spółek estońskich trafiłem tutaj, wcześniej czytając też to:
http://finansezagranica.pl/2013/12/23/estonia-bez-i-z-podatkiem-dochodowym-czyli-jak-zjesc-ciastko-i-je-miec/
Podany artykuł jest dość stary, ale przedostatni akapit informuje, że Estonia nie łapie się na dyrektywę EU odnośnie braku podatków u źródła. Czy to się zmieniło?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Styczeń 27, 2017 o 15:41

Witam, Jak należy rozumieć dla Polskiego rezydenta podatkowego? “Na zakończenie – w ramach UE (ale to już jest reguła) nie będzie podatków u źródła z tyt. wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca.”
Innymi słowem, 20% podatek od wypłat nie będzie pobrany w Estonii, natomiast będzie trzeba rozliczyć się z dywidendy w Polsce, stosując podatek 19%? Pozdrawiam

Odpowiedz

Igor Czerwiec 9, 2018 o 00:30

Witam,

Chcielibyśmy założyć 2-osobową spółkę wyłącznie w celu rejestracji marki handlowej na terenie UE. Czyli ta spółka powinna po prostu istnieć i mieć w swoich aktywach prawa własności intelektualnej, bez prowadzenia jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej.

W tym momencie rozważamy 2 opcje:
1) Założenie Sp. z o.o. w Polsce i jej natychmiastowe zawieszenie aby uniknąć spłatę podatków i składek.
2) Założenie spółki w Estonii. Skoro tam podatek się płaci dopiero po wyprowadzaniu środków, to w naszym modelu to powinno się sprawdzić (jeżeli wszystko dobrze rozumiem).

Później zwracamy się do Trademark Registration Office i podajemy jako wnioskodawcę nazwę firmy, głównie w celach większej anonimowości marki handlowej.

W przyszłym roku, kiedy dostaniemy potwierdzenie rejestracji marki handlowej, mamy zamiar założyć już firmę, która będzie normalnie korzystać z tej marki.

Co Państwo mogliby zalecić w naszym przypadku? Która z rozważanych opcji byłaby lepsza? Być może, są jeszcze inne opcje, które przeoczyliśmy?

Dziękuję i pozdrawiam,
Igor

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: