Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Zakładanie spółki w Gruzji. Biznes, prawo i podatki w Gruzji.

Kamil Cymerman29 sierpnia 20222 komentarze

Nareszcie udało mi się przygotować nowy wpis. Natchniony finałem mistrzostw świata w piłce nożnej przybliżę Wam temat rejestracji spółek w Gruzji. Czemu akurat tam?

Rząd gruziński stawia na łatwość w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zakładanie spółki w Gruzji

Inwestorów zachęca łagodnym reżymem podatkowym, istnieniem specjalnych stref ekonomicznych, gdzie na wzór Zjednoczonych Emiratów Arabskich spółki są zwolnione z podatku dochodowego, a przede wszystkim łatwością otwierania biznesu i rachunku bankowego w lokalnym banku. Ciekawym rozwiązaniem jest również gruzińska spółka hazardowa, o której przeczytacie poniżej.

Gruzja to atrakcyjny obszar pod względem geograficznym

Gruzja znajduje się na styku kultur – od południa graniczy z Turcją, a od północy z Rosją. Sercem Gruzini są bez wątpienia w Europie.

Takie połączenie czyni Gruzję atrakcyjną lokalizacją dla przedsiębiorców – pomostem dla przedsięwzięć transgranicznych, a nawet transkontynentalnych – np. dla działalności handlowej pomiędzy Azją a Europą, czy też pomiędzy Rosją a Unią Europejską. Gruzja cieszy się dobrą opinią wśród inwestorów –  jest to kraj o skutecznej i małej administracji, łagodnym oraz wzorowanym na Estonii systemie podatkowym, a także stabilnym sektorze bankowym.

A poza tym jest to piękny i przyjazny kraj:

Formy prawne przedsiębiorców w Gruzji

Gruzińska ustawa o przedsiębiorcach wymienia formy prawne, które mogą wybrać potencjalni inwestorzy – są to:

 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Spółka Akcyjna
 • Spółka Komandytowa
 • Spółka Jawna

A także

 • Oddział Spółki zagranicznej
 • Kooperatywa (Spółdzielnia)
 • Działalność jednoosobowa.

Gruzińska spółka z o.o.

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest bez wątpienia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jej popularność wynika z ograniczeniu odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, prostej procedury rejestracji, a także stosunkowo niskich kosztów prowadzenia działalności.

Sama procedura rejestracji składa się z dwóch kroków: sporządzenia statutu spółki oraz złożenia go wraz z innymi wymaganymi dokumentami, w tym z formalnym wnioskiem o rejestrację, do rejestru podmiotów prawnych będącego częścią rejestru publicznego.

Kto może założyć spółkę?

Do rejestracji spółki w Gruzji wymagany jest minimum jeden założyciel, którym może być zarówno osoba fizyczna (oczywiście pełnoletnia) jak i osoba prawna (czyli np. inna spółka).

Nie ma też wymogów ani restrykcji dotyczących narodowości, miejsca zamieszkania, czy miejsca stałego pobytu przyszłych wspólników.

Przedsiębiorca musi dostarczyć: decyzję swoją i wspólników o założeniu spółki oraz o wybranej przez nich formie prawnej; kopie paszportów; certyfikat rejestracji jeżeli założycielem jest inna firma. Natomiast jeżeli spółka będzie miała tylko jednego udziałowca, będącego osobą fizyczną wymagane są tylko: wniosek o rejestrację oraz dowód osobisty (paszport).

Opodatkowanie gruzińskich spółek

Podstawowa stawka CIT w Gruzji wynosiła do 2017 r. 15%.

Obecnie rząd wdrożył system wzorowany na Estonii – tj. podatek płatny jest w momencie dystrybucji zysku do majątku wspólników. W praktyce oznacza to brak opodatkowania bieżącej działalności gospodarczej – to clue nowego systemu podatkowego tego kraju.

Oczywiście w przypadku ponoszenia kosztów niezwiązanych z działalnością spółki kwoty dystrybuowane będą opodatkowane.

Aby uniknąć takiego ryzyka należy dokumentować transakcje, uważać na umowy pożyczek oraz wpłaty na udziały lub akcje spółek – każde z wymienionych może podlegać opodatkowaniu.

Spółka rejestrowana w strefie ekonomicznej może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w całości – bez żadnych dodatkowych warunków – o czym więcej piszę niej..

Czym system podatkowy w Gruzji różni się od innych powszechnie spotykanych na świecie?

Odpowiedź jest prosta – system gruziński promuje reinwestowanie – dopóki nie wypłacasz zysków, dopóty nie płacisz podatków.

Niektóre wypłaty ze spółki mogą być uznane za domniemane wypłaty do majątku prywatnego i, w konsekwencji, opodatkowane. Takie ryzyko wystąpi np. przy:

 • wydatkach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;
 • darowiznach;
 • karach umownych;
 • wydatkach na nabycie udziałów;
 • udzielaniu pożyczek (przy założeniu że pożyczki udziela spółka niebędąca instytucją finansową).

Konto bankowe gruzińskiej spółki

Teraz najważniejsze – otwarcie rachunku bankowego w Gruzji – przy wsparciu specjalisty trwa kilkanaście minut.

W dzisiejszych czasach to absolutny rekord – każdy kto próbował założyć konto bankowe poza Polską wie ile czasu i pracy to kosztuje.

Dokumentacja – załączniki do wniosku o rejestrację

Poniżej użyteczny spis wymaganych dokumentów do rejestracji spółki w Gruzji:

 • Statut (akt założycielski spółki)
 • formalny wniosek o rejestrację
 • Uchwała założycieli o zarejestrowaniu spółki w Gruzji w wybranej formie.
 • Odpis z rejestru jeżeli założycielem jest osoba prawna.
 • uchwała o wyznaczeniu dyrektora
 • Kopie paszportów dyrektorów i udziałowców
 • Umowa najmu lokalu potwierdzona notarialnie (jeżeli spółka wynajmuje biuro)
 • Potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej

Specjalne strefy ekonomiczne na terytorium Gruzji

Na wzór Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Gruzja uruchomiła program specjalnych stref ekonomicznych, pozwalających inwestorom na uzyskanie dodatkowych zachęt podatkowych polegających na całkowitym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych oraz lokalnego VAT.

W przeciwieństwie do standardowego systemu, w strefie ekonomicznej spółka gruzińska nie będzie pełnić funkcji płatnika podatku od wynagrodzeń (pracownicy samodzielnie rozliczą podatek dochodowy), nie ma ograniczeń związanych z repatriacją zysków, nie wystąpi podatek u źródła oraz cła.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Gruzją

Powyższy zarys sytemu podatkowego, rozpatrywany łącznie z faktem, że Gruzję z Polską łączy umowa o unikanie podwójnego opodatkowania, niskie koszty pracy i prowadzenia biznesu oraz niedrogie połączenia lotnicze z Warszawy do Tibilisi powinny przekonać większość wątpiących, że Gruzja jest interesującą alternatywą dla innych, dużo bardziej popularnych kierunków inwestycyjnych.

Spółka hazardowa w Gruzji

Spółka hazardowa w Gruzji (zagadnienia licencyjne w wielkim skrócie) to równie ciekawa tematyka, jak spółka z o.o. Poświęćmy zatem trochę miejsca tej formie prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Jestem przekonany, że Was zainteresuje.

Rodzaje licencji hazardowych

Ustawodawstwo gruzińskie wyróżnia m.in. następujące rodzaje licencji hazardowych:

 • licencja na prowadzenie kasyna;
 • licencja na prowadzenie gier bingo;
 • licencja na prowadzenie gier liczbowych;
 • licencja na prowadzenie loterii;

Licencja upoważnia do prowadzenia działalności hazardowej w formie stacjonarnej oraz online – jednak nawet do prowadzenia działalności online prawo wymaga posiadania stałej placówki.

Jakie są koszty pozyskania licencji?

Pozyskanie licencji jest kosztownym przedsięwzięciem.

W pierwszej kolejności należy powołać do życia spółkę na terytorium Gruzji – jest to koszt ok. 2000 EUR. Uzyskanie licencji wiąże się z koniecznością opłacenia kosztów doradcy i kosztów oficjalnych (rządowych).

Te ostatnie różnią się w zależności od typu licencji i lokalizacji placówki – „poważne przedsięwzięcia” takie jak np. kasyno to wydatek przekraczający 1 000 000 GEL.

Organizatorzy loterii, gier bingo itp. muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 15 000 GEL. Opłaty kwartalne to kolejna sprawa – ich wysokość również zależy od rodzaju licencji (co zapewne nie zaskakuje).

Jaki jest proces uzyskania licencji hazardowej?

Aplikacje o licencje składa się elektronicznie i rozpatrywana jest w ciągu kilku dni roboczych.

Oczywiście przed złożeniem wniosku należy zgromadzić odpowiednie dokumenty – m.in. opis produktu, potwierdzenie opłaty licencyjnej, zaświadczenie o niekaralności. Należy też wybrać odp. lokalizację dla naszej firmy (od lokalizacji zależą koszty licencji).

Warto się do całej operacji profesjonalnie przygotować aby ją zakończyć sukcesem. Można też skorzystać z pomocy fachowca – zapraszam :)!

Proszę pamiętać, że oferowanie usług z zakresu branży hazardowej może podlegać ograniczeniom prawnym kraju – siedziby / miejsca zamieszkania adresata usług. Należy to każdorazowo zweryfikować.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Odwiedź też stronę kancelarii CGO poświęconą zakładaniu spółek w Gruzji.

To już kolejny mój wpis dotyczący spółek zagranicznych – chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach w poszczególnych krajach?

Białoruś, Cypr, Estonia, Hongkong.

autor: Kamil Cymerman, adwokat

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie setkom klientów z branż IT, handlowych, produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marcin 26 marca, 2019 o 09:04

  Witam jestem zainteresowany założeniem spółki w Gruzji ….

  Odpowiedz

  Michal Gawlak 26 marca, 2019 o 09:17

  Dzień dobry. Proszę o kontakt mailowy – michal.gawlak@cgolegal.pl. Dziękuję

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: