Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Kryptowaluty w Rosji – czy spółka polska będzie dobrą odpowiedzią?

Kamil Cymerman25 stycznia 2022Komentarze (1)

Potencjalny ban kryptowalut w Rosji – dokąd ucieknie 5mld$ kapitału?

20 stycznia 2022 Bank Centralny Rosji opublikował dokument pod tytułem ”Cryptocurrencies: Trends, risks, and regulation”, najważniejsze postanowienia dokumentu zostały przedstawione przez Elżbietę Daniłową, kierującą Departamentem Stabliności Finansowej w rosyjskim banku centralnym.

Jednym z najważniejszych fragmentów wspomnianego dokumentu są sugestie banku centralnego w zakresie zmian legislacyjnych w Rosji, pozwolę sobie przywołać kilka z nich:

– zakaz inwestycji w kryptowaluty przez instytucje finansowe

– zakaz używania kryptowalut pod groźbą kary(nie określono jeszcze potencjalnych sankcji w tym zakresie)

– zakaz emisji nowych kryptowalut oraz prowadzenia usług w postaci np. kantorów kryptowalut

Sugerowane rozwiązania zgłaszane przez instytucję pokroju banku centralnego zwiastują bardzo niepewny czas dla rosyjskich inwestorów, jako że implementacja powyższych może oznaczać koniec legalnej działalności w zakresie kryptowalut na terenie Federacji Rosyjskiej.

Rosyjski Bank Centralny wspomina w dokumencie, że kryptowaluty w wielu krajach działają w tak zwanej „szarej strefie” natomiast swoimi sugestiami dla rosyjskiego ustawodawcy jednoznacznie ukierunkowują rodzimych inwestorów na wybór czy to szarej strefy czy rynku zagranicznego.

Warto wspomnieć, że wartość rynku walut wirtualnych w Rosji to według przedstawionego raportu aż 5mld.$, a sama Rosja jest jednym z liderów jeśli chodzi o „kopanie” kryptowalut.

Bitcoin zagrożeniem energetycznym dla Federacji Rosyjskiej?

W przedstawionym na konferencji raporcie możemy znaleźć także kuriozalne stwierdzenia dotyczące rzekomego zagrożenia energetycznego jakie niesie za sobą „kopanie” kryptowalut- „Wydobycie kryptowalut powoduje bezproduktywne zużycie energii elektrycznej, co zagraża zasilaniu budynków mieszkalnych, infrastruktury społecznej i przedsiębiorstw oraz realizacji rosyjskiego programu ochrony środowiska.”

Napiszę ponownie ponieważ nie wiem czy dociera do Państwa treść tego zdania: Wydobycie kryptowalut zagraża zasilaniu budynków mieszkalnych- przyznaję, że ostatnim razem w podobnym stopniu rozbawił mnie komunikat polskiego premiera odnośnie e-sportu jako sposobu na wyciąganie dzieci z domów. Powyższe treści jednoznacznie wskazują, że Bank Centralny Rosji nie ma pojęcia na temat wydobywania kryptowalut.

Ciekawą kwestią pozostaje to, że w ostatnich dniach mogliśmy usłyszeć komunikat znanej większości społeczeństwa firmy Intel, o wprowadzeniu oszczędnych chipów do kopania kryptowalut, które mają w znaczący sposób obniżyć zużycie energii przy kopaniu kryptowalut. Jest to dość „świeży” komunikat więc liczę na rzetelne odniesienie się do niego przez rosyjski bank centralny.

Ciekawe jak w kontekście zużycia energii będzie miał się cyfrowy rubel…

Gdzie ucieknie 5mld$ kapitału?

Skoro nie rynek rosyjski to gdzie inwestorzy powinni szukać miejsca do rozwoju biznesów kryptowalutowych?- najbardziej prawdopodobnym kierunkiem będzie zachód.

Regulacje kryptowalut mają się zdecydowanie lepiej im dalej na zachód, spójrzmy na przykładzie Chin czy Indii, które regularnie straszą rynek delegalizacją kryptowalut bądź nawet faktycznie je delegalizują, nie jest to z pewnością korzystne dla biznesów kryptowalutowych, które chciałby się prężnie rozwijać. Do niedawna inwestorzy wybierali Estonię czy też Maltę, lecz w ostatnim czasie rośnie również zainteresowanie na prowadzenie tego typu biznesu w Polsce, dlaczego?- wszystko za sprawą nowo powstałego rejestru.

Rejestr Walut Wirtualnych

31 października 2021 roku w Polsce wprowadzony został rejestr walut wirtualnych- a zatem działalność w zakresie kryptowalut zyskała miano działalności regulowanej.

Kogo obowiązuje wpis do wspomnianego rejestru?- obowiązani są oczywiście wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w zakresie walut wirtualnych na terenie Rzeczypospolitej polegającą na:

  • wymianie pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi;
  • wymianie pomiędzy walutami wirtualnymi;
  • pośrednictwie w wymianach, o których mowa powyżej;
  • prowadzeniu rachunków zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany.

Czy wpis sam wpis do rejestru stanowi dla przedsiębiorców korzyść?

Wpis jest obowiązkiem wszystkich podmiotów zajmujących się powyżej wymienionymi aktywnościami, a więc bez niego działając w Polsce po 30 kwietnia 2022 r. bowiem taki jest termin na zgłoszenie podmiotu do rejestru, każdy podmiot narażony będzie na kary. Wszystkie później powstałe podmioty będą musiały rejestrować się na bieżąco do wspomnianego rejestru.

Jeśli chodzi o korzyści wynikające z wpisu to z pewnością uzyskanie wpisu stanowi dużą wartość w przypadku aplikacji o rachunki bankowe dla spółek, instytucje finansowe zdecydowanie korzystniej patrzą na podmioty, które działają w pełni legalnie, uzyskując wszelkie możliwe pozwolenia, a zatem prowadząc spółkę zajmującą się obrotem walut wirtualnych aplikując o rachunek bankowy koniecznie przedstaw dowód na to, że jesteś wpisany do rejestru walut wirtualnych, może to przesądzić o pozytywnym rozpatrzeniu Twojej aplikacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu wpisu, skontaktuj się z naszą kancelarią- jako jedni z pierwszych w Polsce uzyskaliśmy wpis do rejestru walut wirtualnych dla naszego Klienta.
Zespół spółek zagranicznych chętnie pomoże we wdrożeniu Twojego modelu biznesowego w Polsce, oraz doradzi najkorzystniejszą formę prawną dla Twojej działalności.

***

Źródła:

Oświadczenie Banku Centralnego Rosjihttps://www.cbr.ru/eng/press/event/?id=12627

Rejestr Walut Wirtualnych w Polsce- https://www.gov.pl/web/finanse/od-31-pazdziernika-2021-r-zacznie-obowiazywac-rejestr-dzialalnosci-na-rzecz-spolek-lub-trustow-oraz-dzialalnosci-w-zakresie-walut-wirtualnych

Zużycie energii, a kopanie kryptowaluthttps://antyweb.pl/intel-szykuje-chip-asic-do-kopania-bitcoina

***

Kryptowalutowe pozyskiwanie kapitału (ICO, STO)

Czy kryptowalutowe pozyskiwanie kapitału (ICO, STO) wobec spadku kursu BTC straci na znaczeniu? Prawie na pewno nie! Dobry pomysł biznesowy to oczywiście podstawa, jednak bez finansowania możemy nie móc go zrealizować.

Ostatnio popularnymi metodami pozyskiwania kapitału są portale crowdfundingowe oraz emisje tokenów – ICO.

Czy emisja taka, która nastawiona jest na wspólne inwestowanie przez konsumentów pozyskanych środków w określone przedsięwzięcia biznesowe jest działalnością regulowaną? … [Czytaj więcej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Marek 19 lipca, 2022 o 11:04

    To może i był sprytny pomysł na długą pozycję w Rublu w momencie, w którym został wskazany jako waluta wymagana przy płatnościach z gaz. Tylko nie wziął Pan pod uwagę tego, który bank otworzy Panu rachunek w tej walucie i czy nie ryzykuje Pan wypowiedzenia dotychczasowej umowy prowadzenia rachunku bankowego. Można było zakupić ruble w kantorze, tylko czy dziś interesował by Pana kurs w kantorze 0,01 PLN za jednego rubla?

    Nie warto wkładać rąk w ognisko. Metody na szybkie wzbogacenie są bardzo ryzykowne, tak jak na ten przykład kryptowaluty :-).

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: