Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Podatek CIT w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Kamil Cymerman04 lutego 2022Komentarze (0)

Stało się – Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły wprowadzenie podatku CIT. Od czerwca 2023 r. obowiązywać będzie stawka 9% podatku CIT dla dochodów spółek powyżej 375 000 AED. To już kolejny kraj który ulega presji międzynarodowej w zakresie wprowadzania podatków od dochodu.

Udziałowcy i dyrektorzy spółek z ZEA powinni obserwować prace nad nową regulacją, należy zwrócić szczególną uwagę na:

 • kształt systemu podatku u źródła (w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja że WHT nie będzie obowiązywał)
 • zasady ujmowania wydatków w koszty podatkowe, amortyzację;
 • regulację cen transferowych;
 • zasady rozliczania strat;
 • metody unikania podwójnego opodatkowania (co istotne – np. w polsko – emirackiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje się możliwość zastosowania konwencji do dochodów rezydentów – tj. obywateli ZEA)
 • stawki podatkowe dla największych korporacji – przewiduje się, że spółki o przychodach powyżej 750 mln EUR zapłacą podatki w wyższej stawce podatkowej – 15%.

Udziałowcy spółek emirackich powinni już teraz przygotować się na wprowadzane zmiany.

***

Spółki zagraniczne – którą wybrać?

Nasz system charakteryzuje podział na spółki osobowe i kapitałowe – w pierwszym wypadku wspólnicy zasadniczo odpowiadają za zobowiązania spółki, w drugim – nie.

W innych krajach UE jest podobnie – występują formuły spółek, które odpowiedzialności nie ograniczają oraz te, które zwykle zakładają polscy (i zapewne inni) inwestorzy – spółki LLC/Ltd/GmbH/SARL – te które zakładają brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. 

Otwarcie za granicą właśnie takiej spółki przez polskiego inwestora  wydaje się być więc najbezpieczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: