Stało się – Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły wprowadzenie podatku CIT. Od czerwca 2023 r. obowiązywać będzie stawka 9% podatku CIT dla dochodów spółek powyżej 375 000 AED. To już kolejny kraj który ulega presji międzynarodowej w zakresie wprowadzania podatków od dochodu.
Udziałowcy i dyrektorzy spółek z ZEA powinni obserwować prace nad nową regulacją, należy zwrócić szczególną uwagę na:
- kształt systemu podatku u źródła (w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja że WHT nie będzie obowiązywał)
- zasady ujmowania wydatków w koszty podatkowe, amortyzację;
- regulację cen transferowych;
- zasady rozliczania strat;
- metody unikania podwójnego opodatkowania (co istotne – np. w polsko – emirackiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje się możliwość zastosowania konwencji do dochodów rezydentów – tj. obywateli ZEA)
- stawki podatkowe dla największych korporacji – przewiduje się, że spółki o przychodach powyżej 750 mln EUR zapłacą podatki w wyższej stawce podatkowej – 15%.
Udziałowcy spółek emirackich powinni już teraz przygotować się na wprowadzane zmiany.
***
Spółki zagraniczne – którą wybrać?
Nasz system charakteryzuje podział na spółki osobowe i kapitałowe – w pierwszym wypadku wspólnicy zasadniczo odpowiadają za zobowiązania spółki, w drugim – nie.
W innych krajach UE jest podobnie – występują formuły spółek, które odpowiedzialności nie ograniczają oraz te, które zwykle zakładają polscy (i zapewne inni) inwestorzy – spółki LLC/Ltd/GmbH/SARL – te które zakładają brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki.
Otwarcie za granicą właśnie takiej spółki przez polskiego inwestora wydaje się być więc najbezpieczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }