Stawki podatkowe w Unii Europejskiej

Michal Gawlak        17 grudnia 2016        2 komentarze

Dobry wieczór po dłuższym okresie nieobecności. Niestety koniec roku to czas wzmożonej pracy – na polu zawodowym i prywatnym, co prowadzi do ograniczenia częstotliwości wpisów. Dziś na tapecie Stawki podatkowe w Unii Europejskiej.

Dzisiaj temat stawek podatkowych we wspólnej Europie. Nasza wyjściowa stawka podatkowa od dochodów osób prawnych już od 1 stycznia 2017 r. wynosić będzie 15%. Obniżona stawka podatkowa dotyczyć będzie jedynie małych podatników (obrót w roku poprzedzającym 1,2 mln EUR w PLN). Szacuje się, że ok 90% podatników podatku CIT będzie kwalifikowało się do zastosowania niższej stawki.

Jak więc stawki kształtuje się w innych krajach UE? Widać pewną ciekawą tendencję – im dalej na wschód tym niższe podatki. Sprawdźmy:

 1. Estonia – 20%, ale obowiązek podatkowy powstaje w momencie wypłaty zysku udziałowcom spółki;
 2. Litwa – 5% w przypadku małych podatników tj. spółek, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a ich obroty nie przekraczają 300 000 EUR. Kolejna stawka podatkowa to 15%;
 3. Łotwa – 15%;
 4. Bułgaria – 10% (stawka CIT i PIT, oraz korzystna umowa o unikaniu z Polską);
 5. Węgry – 9%;
 6. Malta – nawet 5% dla działalności handlowej i usługowej, 0% dla holdingów;
 7. Cypr – 12,5%;
 8. Rumunia – 16%.

A teraz wyjątki od zasady im dalej na wschód tym taniej, otóż:

 1. Irlandia – 12,5%
 2. Madera – 5%
 3. Kanary – 4%.

Pamiętajcie, że spółka zagraniczna, kontrolowana przez rezydenta polskiego w zakresie opodatkowania na płaszczyźnie wspólnika, może być opodatkowana w Polsce (CFC!).

****

O bankach dla kryptowalut przeczytasz tutaj >>

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Styczeń 28, 2017 o 08:37

Pozwolę skopiować sobie tekst z innej strony dot. CFC.
“Kogo nie dotyczą nowe przepisy?
“których przychody nie przekraczają w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 250 000 euro,”

Zdaje się małe firmy nie koniecznie dotknięte są regulacjami CFC?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michal Gawlak Październik 10, 2017 o 23:40

Zgadza się 🙂 – poniżej 250 000 EUR CFC się nie stosuje. Ale jak ten przychód ustalić? Trzeba prowadzić rejestr przychodów i rejestr spółek zagranicznych – proszę pamiętać, że w praktyce to my musimy wykazać skąd wziął się nasz przychód. A jak wykażemy przychód w spółce na Seszelach – wówczas zapewne fiskus pójdzie dalej i spróbuje opodatkować dochód na innych podstawach – vide: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/6Wwm/content/ostrzezenie-mf-przed-optymalizacja-podatkowa-z-wykorzystaniem-spolek-zagranicznych-z-uwagi-na-przepisy-dotyczace-tzw-miejsca-zarzadu

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: