Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Spółka w Hongkongu wraz z rachunkiem bankowym

Kamil Cymerman10 września 2017Komentarze (1)

Zakładanie spółki offshore w Hongkongu

Hongkong to biznesowe centrum Azji. Nowoczesny łącznik między Chinami a Europą i Północną Ameryką – siedziba dla ponad 1 300 000 firm prowadzących działalność na całym świecie. Z drugiej strony to raj podatkowy (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 maja 2015 r.), ale o świetnym wizerunku w Europie (w przeciwieństwie do np. Panamy). Co zatem należy wiedzieć otwierając biznes w Hongkongu?

Procedura rejestracji spółki w Hongkongu

Otwarcie spółki w Hongkongu trwa nawet jeden dzień roboczy (zgodnie z lokalnymi przepisami wpisu spółki do rejestru dokonuje się  w ciągu 30 min. od otrzymana prawidłowo wypełnionych dokumentów). Prostota systemu rejestrowego, a także oparcie rozwiązań korporacyjnych na systemie anglosaskim sprzyja uruchamianiu firmy w tej części świata. Aby zacząć działalność musisz dysponować ważnym paszportem oraz wystawionym na beneficjenta rachunkiem za prąd / wodę / gaz (przetłumaczonym na język angielski ale nie musi być to tłumaczenie przysięgłe!) – ważne aby dokument wskazywał adres zamieszkania. No i oczywiście sama rejestracja w odpowiedniku KRS w Hongkongu, czyli Companies Registry. Pamiętaj o konieczności zorganizowania adresu rejestrowego spółki w Hongkongu. Z mniej znanych rozwiązań: (a) tzw. agent rejestrowy, który czuwa nad prawidłowością obiegu dokumentów między spółką a CR, uwaga – nie jest obowiązkowy, (b) company secretary – sekretarz spółki który zgodnie z przepisami musi być rezydentem HK – sekretarz nie może być jednocześnie dyrektorem spółki, (c) należy upewnić się czy dana działalność w Hongkongu nie jest na liście działalności regulowanych – patrz tutaj: https://www.success.tid.gov.hk.

Odnowienie spółki

Pamiętaj, że co roku musisz odnowić spółkę – co to oznacza? Konieczność wniesienia opłaty za przedłużenie (annual levy). Jeżeli korzystasz z agenta rejestrowego i usługowo – sekretarza spółki – również uiszczenia jego wynagrodzenia. Wreszcie – spółka musi „utrzymać” adres rejestrowy w HK.

Dla kogo?

Spółka w Hongkongu stanowi pomost między Chinami a resztą świata. Wykorzystują ją importerzy towarów z Chin do UE oraz Ci, którzy planują ekspansję na daleki wschód. Hongkong cieszy się świetną reputacją wśród inwestorów – potencjalny odbiorca towarów z UE nie będzie podważał wiarygodności spółki z Hongkongu – inaczej będzie z podmiotami np. z małych rajskich wysp. Sporo klientów korzysta ze spółek z HK celem świadczenia usług doradczych dla podmiotów z tamtego rejonu świata – o ile fizyczna siedziba odbiorcy usług nie mieści się w HK, wówczas taka działalność będzie zwolniona z opodatkowania lokalnym podatkiem dochodowym.

System podatkowy i księgowość

W Hongkongu podatki płaci się terytorialnie – tj. gdy osiągasz dochód na terytorium wyspy – płacisz. Gdy poza – już nie. Jest sporo zasad szczegółowych dot. kwalifikacji przychodu – po więcej informacji zajrzyj tutaj: https://spolki.cgolegal.pl/lokalizacje/zakladanie-spolek-offshore/spolka-offshore-w-hongkongu/. Pamiętaj, że o ile lokalne prawo nie wymaga prowadzenia szczegółowej księgowości, raz do roku należy przygotować uproszczone sprawozdanie finansowe.

Konto bankowe w Hongkongu

Najważniejszy punkt – konto bankowe dla spółki w Hongkongu. O ile jeszcze 4-5 lat temu założenie rachunku było stosunkowo proste, tak teraz banki rozbudowały aparat kontroli (zgodnie z nakazem wynikających z lokalnych przepisów) i piętrzą przed inwestorami problemy, które bardzo ograniczyły ilość nowo-otwieranych kont bankowych. Renomowane banki takie jak Hang Seng bank, czy China Construction Bank wymagają solidnego uzasadnienia dla otwarcia rachunku. Pamiętaj, że pomocne będzą – biznesowo uzasadniony powód dla otwarcia spółki w HK oraz rachunku bankowego tamże, lista potencjalnych klientów (oraz dostawców) na terenie HK i w okolicy, biuro fizyczne, listy referencyjne od uznanych przedsiębiorstw, czy też biznesplan. Prawie na pewno, aby osiągnąć sukces będziesz potrzebował pomocy specjalistów – niestety, obecnie otwarcie zwykłego, bieżącego rachunku bywa zaskakująco trudne.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Zanim uruchomisz spółkę i rozpoczniesz działalność warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny podatków – pamiętaj, że Twoja rezydencja podatkowa, fakt, gdzie spółka będzie prowadziła działalność i jaka to będzie działalność często ma ogromne znaczenie dla ustalenia miejsca opodatkowania przychodów.

Więcej o spółce w Hongkongu przeczytasz tutaj >>

Michał Gawlak – radca prawny

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie ponad 200 klientom z branż IT, handlowych,  produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Łukasz 9 lutego, 2018 o 14:54

    Szczerze to pierwsze słyszę by spółka w HK nie musiała prowadzić księgowości. Mam nadzieje,to że to prawda bo wtedy oferta wydaje mi sie ciekawa 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: