0% podatku w Hongkongu – prawda czy fałsz?

Michal Gawlak        08 października 2017        Komentarze (0)

Spółka w hongkonguI TAK, I NIE 

Zanim jednak opowiem o szczegółach – zerknij na mój wpis dotyczący otwierania spółek offshore w Hongkongu – możesz znaleźć go tutaj. Pamiętaj, że spółka w Hongkongu jest spółką której siedziba znajduje się na terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkowa – warto się zapoznać z konsekwencjami – możesz to uczynić tutaj – jeżeli chodzi o podatek u źródła, i tutaj – jeżeli chodzi o ceny transferowe (chociaż wpis odnośnie cen transferowych jest już nieaktualny).

Spółka w Hongkongu – podatki w Hongkongu

Hong-kong przyjął podejście znane innym lokalizacjom offshore – zapłacisz podatek jeżeli będziesz uzyskiwał dochód na terytorium HK.

Jak to ustalić? Kilka zasad o których należy pamiętać: Hong-kong opodatkowuje dochód na zasadzie terytorialnej – innymi słowy, jeżeli dochód generowany jest poza wyspą – podatku nie będzie. Proste?

W praktyce nie… Ustalenie czy zapłacimy podatek w Hongkongu wymaga analizy działalności spółki. Jak to zrobić? Czym się zajmujesz? Towar / usługa / inne? – i tak, jeżeli handlujesz nieruchomościami w Hongkongu, masz tam biuro, pracowników, sklep itd – osiągasz dochód z terytorium wyspy = płacisz podatki.

Ale po kolei – trzy zasady:

 • jeżeli masz biznes, parasz się określoną profesją lub handlem w Hongkongu;
 • w/w przynosi przychód;
 • przychód pochodzi z terytorium Hongkongu,

wówczas powinieneś zapłacić podatek w Hongkongu.

No ok – ale kiedy właściwie zapłacę ten podatek w Hongkongu?

Okazuje się, że określenie tego czy płacimy może być trudne, i tak:

 • wykonujemy test operacyjności – tj. gdzie praktycznie wykonywana jest działalność spółki;
 • sprawdzamy gdzie podejmowane są decyzję w przedmiocie działalności spółki?
 • odpowiadamy na pytanie gdzie jest główne miejsce wykonywania działalności?

Spółka w Hongkongu może zajmować się handlem / produkcją / usługami, w praktyce najczęściej klienci wykonują działalność w zakresie handlu / pośrednictwa w handlu lub usług (chyba oczywiste, że przy produkcji rozstrzygające w podatkach jest miejsce położenia zakładu). Prawo podatkowe Hongkongu rozróżnia te dwie sytuacje i wskazuje kilka reguł oceny sytuacji podatnika na potrzeby opodatkowana (lub nie) jego dochodu. 

Działalność handlowa – czynniki oceny

 • jeżeli kontrakt został wykonany w Hongkongu – należy go opodatkować HK (kontrakt poza – brak opodatkowania);
 • sprzedaż towaru do HK zawsze będzie tam opodatkowana;
 • W przypadku zawierania umowy za pomocą środków porozumiewywania się na odległość na terytorium HK – opodatkowujemy dochód w Hongkongu.

Pamiętajmy, że nie można opodatkowywać dochodu proporcjonalnie – tj. określając, że część dochodu możemy przypisać jako uzyskany z terytorium Hongkongu, a część nie.

Działalność usługowa – czynniki oceny

 • usługa fizycznie wykonywana w Hongkongu jest tam opodatkowana;
 • przy umowach agencyjnych – rozstrzygające jest miejsce wykonywania czynności przez agenta, nawet jeżeli spółka jest w Hongkongu.

Powyższe to tylko zarys problemu – proszę np. zastanowić się co w sytuacji, gdy sprzedaż odbywa się ze spółki w HK do spółki w HK z dostawą do UE? 

Michał Gawlak – radca prawny

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie ponad 200 klientom z branż IT, handlowych,  produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: