Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Spółka w Hongkongu – konto bankowe / operator płatności

Kamil Cymerman16 października 2017Komentarze (0)

Ostatnio zamieściłem dwa wpisy dotyczące zakładania spółek w Hongkongu – można się z nimi zapoznać klikając na obrazek zamieszony po lewej stronie wpisu. W dzisiejszym wpisie skupię się na kwestia bankowych związanych z zakładaniem spółek w Hongkongu – konkretnie na praktycznych aspektach otwierania rachunków bankowych oraz podłączania operatorów płatności.

Zobacz, czego się dowiesz z treści tego artykułu:

Konto bankowe w Hongkongu

Hongkong posiada rozwinięty system bankowy z dużą ilością banków oraz bogatą ofertą produktową. Założenie konta bankowego na terytorium Hongkongu przez nierezydenta wymaga posiadania spółki w Hongkongu oraz odpowiedniego uzasadnienia.

W praktyce należy wykazać się: (a) dobrą prezencją podczas rozmowy kwalifikacyjnej, (b) uzasadnieniem praktycznym dla którego otwieramy rachunek w banku w Hongkongu, (c) biznes planem, (d) listami referencyjnymi od kontrahentów z Hongkongu (przydatne), (e) posiadaniem w regionie dostawców lub odbiorców usług. W dużym skrócie – musimy przekonać bank, że nasz biznes się mu opłaci – to podstawowa zasada.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Konta bankowego nie da się otworzyć zdalnie – trzeba stawić się osobiście w siedzibie banku. Jeżeli spółka za udziałowca ma inną spółkę lub np. powiernika / nominata – wówczas on również będzie się musiał stawić przed urzędnikiem bankowym. Ważne jest aby starać się uzyskać tzw. preapproval – to znacznie zwiększa nasze szanse. Co równie ważne w praktyce – osoba przyjmująca i opracowująca naszą aplikację to inna osoba, niż ta, która wydaje zgodę. Gdy już uda otworzyć się rachunek – pamiętaj aby współpracować z przydzielonym doradcą – dowiedz się czy do obsługi rachunku nie potrzebujesz jakiś szczególnych dokumentów – np. umów z kontrahentami itp.

Operator płatności

W sytuacji gdy będziesz potrzebował obsługi płatności kartą, smsem, przelewem – musisz zorganizować podłączenie operatora płatności. Możesz zabiegać o podłączenie np. PayPala, Przelewy24 lub innych operatorów – pamiętaj jednak, że decyzja operatora będzie warunkowana rodzajem prowadzonej przez Ciebie działalności.

Fakt, że posiadasz spółkę w Hongkongu zasadniczo nie wpłynie na ocenę Twojego wniosku – operator musi upewnić się, że Twoja działalność jest legalna – tj. nie narusza praw osób trzecich, za przedmiot działalności nie ma działalności regulowanej lub ogólnie zakazanej. Pod pojęciem ogólnie zakazanej działalności mieści się np. handel bronią, prostytucja, handel narkotykami, dopalaczami itd. Ale uwaga – są na rynku dostępne rozwiązania dla branży adult entertainment, która sama w sobie nie musi być pornografią.

Warto odróżnić operatora płatności takiego jak np. Paypall od integratora płatności, który potencjalnie podłączy dla spółki kilka metod płatności – np. kartą, przelewami itd.

Michał Gawlak – radca prawny 

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie ponad 200 klientom z branż IT, handlowych,  produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: