Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Biuro wirtualne przeszkodą dla bycia podatnikiem VAT

Kamil Cymerman04 listopada 2015Komentarze (0)

Coraz częściej przedsiębiorcy zgłaszają się do mnie z problemem odmowy rejestracji na potrzeby podatku VAT dla spółek z siedzibą w biurze wirtualnym. Każdy rozsądny człowiek zastanawia się, cóż złego w tym, że osoba prowadząca działalność gospodarczą, ze względu na optymalizację kosztów, decyduje się na wynajęcie jedynie adresu korespondencyjnego. Tym bardziej, że współcześnie w gospodarce rośnie zapotrzebowanie na usługi niematerialne, które w końcu świadczyć można z każdego miejsca na kuli ziemskiej.

Urzędy skarbowe mówią jednak nie… i co teraz, Czytelniku?

Wynajmujemy biuro i podwyższamy na samym starcie koszty prowadzonej działalności o 1000 zł lub więcej?

A może by tak podyskutować z decyzją urzędu w II instancji?

Na ostatnie rozwiązanie zdecydował się mój Klient i decyzja organu I instancji została w całości uchylona. Argumentacja, którą się posłużyłem, była zasadniczo bardzo prosta, gdyż starałem się wykazać, że:

  •  obowiązujące przepisy prawa nie dają podstaw do odmowy nadania numeru VAT dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność w biurze wirtualnym, gdyż nie określają warunków materialnych/technicznych, jakie spełniać ma siedziba podatnika;
  •  zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydanym w sprawie C-527/11 Valsts ieņēmumu dienests przeciwko Ablessio SIA, odmowa rejestracji przedsiębiorcy jako podatnika VAT może być uzasadniona jedynie rzeczywistymi i poważnymi przesłankami, pozwalającymi sądzić, że dojdzie do popełnienia oszustwa podatkowego;
  •  na organie podatkowym spoczywa ciężar wykazania powyższych przesłanek, przez co musi on przeprowadzić szereg dowodów potwierdzających możliwość popełnienia oszustwa podatkowego.

Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z taką argumentacją, decyzję uchylił i nakazał organowi I instancji rzetelne udowodnienie swoich tez (a w zasadzie bezpodstawnych domniemań). Pozostaje tylko wątpliwość, co tu można udowodnić, skoro przedsiębiorca jeszcze nawet nie rozpoczął prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli, Czytelniku, masz ten sam problem, to serdecznie zapraszam.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: