Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

CFC w 2018 – zagraniczna spółka kontrolowana

Kamil Cymerman16 listopada 2018Komentarze (0)

Za progiem rok 2019, a ja decyduję się na wpis poświęcony zmianom w CFC, które obowiązują już od wielu miesięcy… gdzie w tym sens? Otóż oto i on – dochody naszych zagranicznych spółek kontrolowanych za 2018 r. rozliczymy przecież w 2019 r. To może być ostatni moment na uświadomienie sobie, czy CFC w ogólne nas dotyczy.

Co w ogóle takiego? Jeśli masz spółkę zagraniczną i nie wiesz czym jest CFC to jest to poważny problem. W skrócie jest to mechanizm opodatkowania udziałowców zagranicznych spółek kontrolowanych. Mechanizm ten wprowadza zasadę, zgodnie z którą, jeżeli osoba fizyczna lub spółka posiada udziały w zagranicznej spółce (obecnie chodzi głównie o spółki kapitałowe), to musi z tego tytułu zapłacić podatek w Polsce, jeżeli spółka osiąga przychody i spełnione są określone w polskiej ustawie warunki.

Spółka zagraniczna spółka – czyli? W 2018 r. spółka zagraniczna to spółka kapitałowa, osoba prawna lub spółka osobowa, która jest spółką nietransparentną podatkowo (płaci CIT). Spółką zagraniczną nie jest więc spółka osobowa transparentna (np. Limited Partnership w UK). Przepis oczywiście może budzić kontrowersje – co np. transparentną spółką z USA – LLC? Jest spółką kapitałową, ale CIT nie płaci.

Zagraniczna i kontrolowana. Spółka kontrolowana to spółka zagraniczna, która jest zarejestrowana w raju podatkowym (tu nic się nie zmienia). Przy spółce zagranicznej spoza raju podatkowego, spółka będzie spółką kontrolowaną jeżeli podatnik posiada w niej 50% i więcej udziałów (dot. prawa do zysku, kontroli i stanowienia), zapłacił faktycznie podatek niższy niż w Polsce oraz jest spółką pasywną tj. otrzymuje co najmniej 33% dochodów z dywidend, odsetek, zbycia udziałów lub akcji, wierzytelności itd. Ważna uwaga – jeżeli spółka uzyskuje przychód w związku z transakcjami z podmiotami powiązanymi i nie generuje wartości dodanej – wówczas również mamy do czynienia z przychodem kwalifikującym do opodatkowania (limit 33% ma zastosowanie).

Istotna działalność. Podatnik może uniknąć CFC jeżeli jego spółka jest zarejestrowana w UE (lub EOG) i prowadzi tam rzeczywistą i istotną działalność gospodarczą. Rzeczywista działalność to biuro, pracownicy – słowem, substancja podatkowa. Istotność jest nowością w przepisach i opisana jest następująco: w szczególności bada się stosunek przychodów z działalności rzeczywistej do całości przychodów spółki.

Pozostałe zmiany. Wśród istotnych zmian w systemie CFC należy również wskazać zniesienie limitu 250 000 EUR pułapu przychodu od którego przepisy o CFC miały zastosowanie. W obecnym stanie prawnym nawet więc minimalny przychód może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku.

Zapraszam również na stronę kancelarii gdzie znajdziesz więcej informacji o CFC.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: