Za progiem rok 2019, a ja decyduję się na wpis poświęcony zmianom w CFC, które obowiązują już od wielu miesięcy… gdzie w tym sens? Otóż oto i on – dochody naszych zagranicznych spółek kontrolowanych za 2018 r. rozliczymy przecież w 2019 r. To może być ostatni moment na uświadomienie sobie, czy CFC w ogólne nas dotyczy.
Co w ogóle takiego? Jeśli masz spółkę zagraniczną i nie wiesz czym jest CFC to jest to poważny problem. W skrócie jest to mechanizm opodatkowania udziałowców zagranicznych spółek kontrolowanych. Mechanizm ten wprowadza zasadę, zgodnie z którą, jeżeli osoba fizyczna lub spółka posiada udziały w zagranicznej spółce (obecnie chodzi głównie o spółki kapitałowe), to musi z tego tytułu zapłacić podatek w Polsce, jeżeli spółka osiąga przychody i spełnione są określone w polskiej ustawie warunki.
Spółka zagraniczna spółka – czyli? W 2018 r. spółka zagraniczna to spółka kapitałowa, osoba prawna lub spółka osobowa, która jest spółką nietransparentną podatkowo (płaci CIT). Spółką zagraniczną nie jest więc spółka osobowa transparentna (np. Limited Partnership w UK). Przepis oczywiście może budzić kontrowersje – co np. transparentną spółką z USA – LLC? Jest spółką kapitałową, ale CIT nie płaci.
Zagraniczna i kontrolowana. Spółka kontrolowana to spółka zagraniczna, która jest zarejestrowana w raju podatkowym (tu nic się nie zmienia). Przy spółce zagranicznej spoza raju podatkowego, spółka będzie spółką kontrolowaną jeżeli podatnik posiada w niej 50% i więcej udziałów (dot. prawa do zysku, kontroli i stanowienia), zapłacił faktycznie podatek niższy niż w Polsce oraz jest spółką pasywną tj. otrzymuje co najmniej 33% dochodów z dywidend, odsetek, zbycia udziałów lub akcji, wierzytelności itd. Ważna uwaga – jeżeli spółka uzyskuje przychód w związku z transakcjami z podmiotami powiązanymi i nie generuje wartości dodanej – wówczas również mamy do czynienia z przychodem kwalifikującym do opodatkowania (limit 33% ma zastosowanie).
Istotna działalność. Podatnik może uniknąć CFC jeżeli jego spółka jest zarejestrowana w UE (lub EOG) i prowadzi tam rzeczywistą i istotną działalność gospodarczą. Rzeczywista działalność to biuro, pracownicy – słowem, substancja podatkowa. Istotność jest nowością w przepisach i opisana jest następująco: w szczególności bada się stosunek przychodów z działalności rzeczywistej do całości przychodów spółki.
Pozostałe zmiany. Wśród istotnych zmian w systemie CFC należy również wskazać zniesienie limitu 250 000 EUR pułapu przychodu od którego przepisy o CFC miały zastosowanie. W obecnym stanie prawnym nawet więc minimalny przychód może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku.
Zapraszam również na stronę kancelarii gdzie znajdziesz więcej informacji o CFC.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }