Jak to ujął Benjamin Franklin – „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na ich płacenie?
Najprostsza odpowiedź brzmi – to zależy. Istnieje możliwość legalnego uniknięcia opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. Jak ocenić czy jest to możliwe w konkretnym wypadku?
- W pierwszej kolejności sprawdź czy Twój biznes lub określona czynność wiąże się z danym krajem tj. np. masz zakład produkcyjny w Polsce, masz udziały w spółce w Anglii itp;
- W drugiej kolejności ustal czy jesteś mobilny – tj. czy możesz zmienić swoje miejsce zamieszkania. Zasadniczo mieszkając w Polsce podlegasz w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów – trudno będzie uniknąć opodatkowania jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym. Obecnie system podatkowy przewiduje liczne mechanizmy mające na celu przeciwdziałać unikaniu opodatkowania np.
- klauzule dot. unikania opodatkowania;
- małe klauzule dot. przeciwdziałaniu opodatkowania – np. te w przypadku wypłaty dywidend od spółek powiązanych;
- regulacje CFC;
- ceny transferowe;
- podatki u źródła
- limity ujęcia wydatków na niektóre usługi niematerialne nabywane od podmiotów powiązanych w koszty uzyskania przychodów;
- konwencje międzynarodowe mające na celu ograniczać wykorzystanie korzyści traktatowych – np. MLI;
- exit tax.
- Sprawdź czy w związku z Twoimi zamierzeniami system nie wymusza opodatkowania – i tak, będąc niezależnym konsultantem mieszkającym poza Polską i wystawiającym faktury na rzecz klientów prawdopodobnie nie musisz martwić się opodatkowaniem w Polsce (chyba, że podatek u źródła). Jeśli jednak dystrybuujesz produkty na terenie kraju na rzecz konsumentów to musisz odprowadzić VAT do sprzedaży.
- No i na koniec – skonsultuj to czy można nie płacić podatków ze swoim prawnikiem 🙂
Pozdrawiam!
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }