Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Fiskus a spółka zagraniczna

Kamil Cymerman21 marca 2019Komentarze (0)

Fiskus a spółka zagraniczna - polska rezydencja podatkowa i kontrole fiskusaNaturalnym kierunkiem każdego rozwijającego się przedsiębiorcy jest ekspansja na rynki zagraniczne. Obecnie coraz częściej  polskie spółki technologiczne oraz produkcyjne są widoczne na rynkach Europy oraz innych kontynentów.

Wraz z możliwościami eksportu i nowymi rynkami zbytu pojawiają się nowe zagadnienia dotyczące prowadzenia biznesu w innych krajach oraz inwestycji w spółkę zagraniczną. Często, rejestracja nowej spółki nie ma na celu optymalizacji podatkowej, ale między innymi zwiększenie wiarygodności wobec kontrahentów z innych krajów lub zwiększenie wartości marketingowej firmy za granicą. Być może też, nie szukaliśmy nowych rynków zbytu a jedynie zabezpieczenia środków na przyszłość w formie fundacji prywatnej lub trustu?

Powodów inwestycji zagranicznych może być wiele, a każdy z nich może łączyć się z dużymi zyskami w przyszłości. Poza wieloma korzyściami związanymi z takimi rozwiązaniami, należy zadać sobie pytanie:

Co może polski fiskus względem naszej spółki zagranicznej?

Mimo rejestracji spółki w innym kraju fiskus ma wiele możliwości do weryfikowania przychodów, które uzyskuje podmiot w innej jurysdykcji. Zapoznając się z przepisami o CFC (ang. Controlled Foreign Company), o których można przeczytać w moich poprzednich wpisach (np. tutaj), dowiemy się, że na beneficjentach takiej spółki ciążą obowiązki m.in. prowadzenia rejestru zagranicznych jednostek, oraz prowadzenie księgowości, który pozwoli określić wysokości dochodu, podstawy obliczenia podatku i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. W razie kontroli Fiskus będzie miał dostęp do dokumentacji spółki, a co za tym idzie będzie w stanie przypisać przychód do opodatkowania.

Innym ryzykiem jest przypisanie przez fiskusa spółce zagranicznej polskiej rezydencji podatkowej, w razie ustalenia, że faktyczny zarząd znajduje się w Polsce.

Sprawy związane z działalnością zagraniczną są skomplikowane i wymagają dużego przygotowania merytorycznego, także na gruncie międzynarodowego prawa podatkowego. Warto przed podjęciem decyzji biznesowych, zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dokonać optymalnego wyboru oraz zabezpieczenia przed niekorzystnymi działaniami Fiskusa.

Kontrola podatkowa z racji bycia beneficjentem spółki zagranicznej jest możliwa niezależnie czy działamy, jako osoba fizyczna lub przez spółkę kapitałową. Fiskus korzystać może również ze środków międzynarodowych takich jak automatyczna wymiana informacji podatkowych między Państwami.

Czy w takim wypadku jesteśmy bezbronni? Zdecydowanie nie.

Każda ingerencja Fiskusa w naszą działalność gospodarczą, niezależnie od tego, w jakim kraju powinna spotkać się z krytycznym i przede wszystkim aktywnym działaniem. W wypadku kontroli podatkowej, o której można przeczytać w poprzednich wpisach, nieoceniona będzie pomoc profesjonalisty, który pomoże w ustaleniu optymalnej obrony.

Przedsiębiorcy nie są specjalistami prawa podatkowego – co często bezwzględnie wykorzystuje Fiskus. Dlatego też ważne jest, aby mieć świadomość, że póki jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi, nasz zagraniczny biznes nie jest wolny od ryzyka związanego z polskim prawem podatkowym. Oczywiście, stosowanie optymalnych i niekonwencjonalnych rozwiązań może znacznie ograniczyć ryzyko związane z działalnością gospodarczą za granicą, również ze strony polskich organów podatkowych.

Jeżeli jesteście już Państwo w trakcie kontroli podatkowej, a posiadacie spółki zagraniczne, lub zagraniczną jednostkę kontrolowaną (np. fundację zagraniczną), chętnie pomogę.

***

Zdjęcie by: Kelsey Knight

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: