Dzisiaj temat, którego popularność rośnie – gry hazardowe online. Nowelizacja ustawy o grach hazardowych z połowy 2015 r. w końcu uregulowała status prawny spółek zarejestrowanych na terytorium Unii Europejskiej, posiadających właściwe licence na prowadzenie gier wydane w tych krajach, operujących na terytorium Polski. Wiemy już że działać mogą (w zakresie wskazanym w niżej zacytowanym przepisie), i wiemy to bez żadnych domysłów – czytamy po prostu art. 7a ustawy który stanowi:
Spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki działające na zasadach właściwych dla tych spółek, mające siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, prowadzące działalność w zakresie, o którym mowa w art. 6 ust. 1-3 lub w art. 7 ust. 2, mogą prowadzić tę działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach i warunkach określonych w zatwierdzonym regulaminie, udzielonej koncesji lub udzielonym zezwoleniu, a także wynikających z przepisów ustawy, pod warunkiem ustanowienia przedstawiciela albo w formie oddziału.
Tak więc gdzie założyć spółkę?
Po pierwsze w Unii Europejskiej (także proszę nie zakładać jej na Curaçao), w państwie, które oferuje najłatwiejsze warunki uzyskania odpowiedniej licencji. Takim krajem jest np. Malta.
Wymogi?
Po pierwsze musimy mieć spółkę i to najlepiej założoną przez wyspecjalizowany podmiot – koszt takiej spółki to zwykle nawet ponad 10 000 EUR. Niech was nie przeraża ta cena – uzyskanie licencji wymaga wbrew pozorom sporo pracy, a spółka musi być do tego odpowiednio tj. korproacyjne przygotowana.
Zakładając, że spółkę już mamy – musimy przygotować się do złożenia aplikacji. W ramach tych czynności miesci się m.in.
- Procedura fit and proper – każdy wnioskodawca jest badany pod kątem biznesowych przymiotów osobistych i jego warunków materialnych;
- Badanie businessplanu – dokument ten musi być szczegółowy – z prognozą obrotów i dokładnym opisem strategii marketingowej (ze wskazaniem podwykonawców);
- Sprawdzenie kapitału zakładowe spółki wnioskodawcy – należy pamiętać o wymogach odnośnie kapitału minminalnego spółek (od 40 000 do 100 000 EUR w zależności od klasy);
- Należy przygotować dokładne regulaminy gier hazardowych które będą oferowane pibliczności;
- Nawet otrzymanie licencji nie zwalnia wnioskodawcy z ostrożności – MGA (regulator maltański) będzie wymagał niezależnych audytów działalności.
Koszty uzyskania licencji są spore – trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy euro. Mimo wszystko to musi się opłacać skoro liczba udzielanych licencji stale rośnie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }