Spółka za granicą – realna alternatywa dla polskiego CIT?

Maksym Jablkiewicz        22 stycznia 2016        Komentarze (0)

Coraz częściej słychać głosy, że w Polsce, to już się nie da prowadzić działalności gospodarczej. Państwo stawia zasieki w postaci skomplikowanych przepisów podatkowych, przewlekłych procedur czy też corocznie wzrastających należności publicznoprawnych.

Czy nie można w takim razie pomyśleć o przeniesieniu swojej działalności za granicę?

Czy to naprawdę opłacalne?

Otóż tak.

Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła siebie, by znaleźć kraje (europejskie!) przyciągające inwestorów łagodnym systemem podatkowym. Dla przykładu, przeanalizujmy obciążenie z tytułu podatku CIT spółek kapitałowych w kilku państwach.

  1. Estonia – podatek CIT, co do zasady, nie obciąża dochodu spółki. Płatny jest on dopiero w momencie dystrybucji zysku, np. w postaci dywidendy do majątku prywatnego wspólnika. Wówczas wynosi 20%. Zatem przy prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej podatek nie występuje, ponieważ obowiązek podatkowy jest odsunięty w czasie do chwili owej dystrybucji zysku.
  2. Litwa – podstawowa stawka podatku CIT wynosi 15%. Natomiast stawka obniżona w wysokości 5% dotyczy podmiotów, których roczny dochód nie przekracza 300 000 EUR oraz które nie zatrudniają średnio więcej niż 10 pracowników w roku.
  3. Irlandia – podstawowa stawka podatku CIT to 12,5%. Niektóre źródła przychodów opodatkowane są stawką 25%, ale ma ona dość marginalne znaczenie.
  4. Cypr – podatek CIT 12,5%.
  5. Malta – efektywnie 5%, więcej piszę o tym tutaj.

Oczywiście, wybór miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie sprowadza się tylko do korzystnej stawki CIT; w grę wchodzą także inne aspekty systemu podatkowego, jak również otoczenia prawnego oraz ekonomicznego.

Może ostatecznie warto wybrać Polskę? W końcu nie wypada tak źle w rankingach (Bloomberg Innovation Index) 😉

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: