Spółka zagraniczna udziałowcem polskiej spółki handlowej

Michal Gawlak        20 stycznia 2016        Komentarze (0)

Zapewne wielu z was zna doskonale konstrukcję spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej. Nie zaskoczę nikogo, że spółka ta oferuje w miarę efektywne, pozbawione kontrowersji rozwiązanie, które gwarantuje opodatkowanie dochodów skalą lub 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych (przy symbolicznym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych) oraz bezpieczeństwo, rozumiane jako brak odpowiedzialności osobistym majątkiem wspólników spółki.

Ale czy zawsze? 

Dociekliwi mogą natknąć się na artykuły publikowane w internecie (a nawet wyroki sądów), które potwierdzają, że jest możliwe pociągnięcie do odpowiedzialności osobistej członków zarządu spółki z o.o., komplementariusza spółki komandytowej (wiem – skomplikowane, dlatego też poniższy piktogram – strzałka przedstawia kierunek odpowiedzialności za długi spółki komandytowej)

SP. K. ——–> SP. Z O.O. ——–> członek zarządu.

Za długi spółki komandytowej odpowiada komplementariusz (subsydiarnie, ale odpowiada), czyli sp. z o.o., a za długi spółki z o.o. odpowiada członek zarządu na zasadzie art. 299 ksh. Daleka droga do takiej odpowiedzialności, można się wybronić, jednak poczytajcie sobie – zwróccie uwagę chociażby na problem momentu w którym członek zarządu powinien złożyć wniosek o upadłość (a teraz mamy nowe prawo upadłościowe!). Prawnicy też się w tym gubią.

Rozwiązanie?

A gdyby tak do struktury spółki komandytowej włączyć spółkę zagrniczoną, dajmy na to np. z raju podatkowego nawet. Proszę sobie wyobrazić próbę nadawania klauzuli przeciwko komplementariuszowi, a dalej – pozywanie członka zarządu spółki zagranicznej 😉 No nie za bardzo wchodzi to w zakres jurysdykcji sądów polskich, zwłaszcza jeżeli dyrektorem spółki jest nominat! Rozwiązanie efektywne i w pełni bezpieczne.

Tym niemniej pamiętajcie proszę, aby takie kroki podejmować rozważnie – zagraniczna spółka będąca komplementariuszem to dodatkowe problemy administracyjne – wszak to właśnie zagraniczna spółka będzie reprezentować spółkę komandytową, podpisywać niektóre umowy lub dokumenty, których prokurent podpisać nie może.

Michał Gawlak – radca prawny

Autor

Czym się zajmuję?

Między innymi zakładaniem spółek zagranicznych. Na co dzień doradzam klientom w transakcjach ponadgranicznych w zakresie rozwiązań korporacyjnych, procesowych / arbitrażowych i w sporach gdzie stroną jest podmiot spoza Polski. Dotychczas pomogłem grupie ponad 200 klientom z branż IT, handlowych,  produkcyjnych, usługowych o małej, średniej i dużej skali działania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: