Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Instytucja płatnicza dla gamingu

Kamil Cymerman09 sierpnia 2021Komentarze (0)

Wpis inauguracyjny na moim blogu gamingowym zacznę od tematyki częściowo powiązanej ze spółkami zagranicznymi (autoreklama bo tam piszę od lat, tutaj piszę od dziś).

Częstym problemem dla tych, którzy działają ponadnarodowo (i do tego wirtualnie) są operatorzy płatności, agregatorzy płatności, płatności kartą, czy konta bankowe.

Instytucja płatnicza dla gaminguJeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem spółki zagranicznej i działasz w branży gamingowej online to zapewne wiesz doskonale jaki to problem – niespotykaną w historii bankowości trudność otwarcia i utrzymania rachunku bankowego, płatniczego [to są różne rzeczy (sic!)], czy możliwości otrzymywania płatności online.

Większość firm dochodzi w pewnym momencie do ściany. Chcąc redukować ryzyko utraty dostępu systemu płatności bez ostrzeżenia (tak właśnie to zwykle wygląda – blokada rachunku i martw się przedsiębiorco) oraz obniżając koszty udziału w systemie decyduje się zdobyć zezwolenie na prowadzenie instytucji płatniczej.

Czemu może służy taki krok?

Teoretycznie, uzyskując status instytucji płatniczej (czy w Polsce, czy też poza polską – np. na Litwie), uzyskuje się dostęp do systemów płatności oraz rachunków prowadzonych w instytucjach kredytowych.

Warto o tym pamiętać – będąc zwykłym przedsiębiorcą (zwykłym tj. takim który nie ma statusu instytucji płatniczej) bank, operator płatności itp. mogą zwyczajnie odmówić współpracy bez podawania przyczyny.

Tyle i aż tyle – mamy podmiot gospodarczy, mamy klientów, mamy dostawców, mamy wszystko poza… rachunkiem bankowym (stąd też m.in. popularność kryptowalut).

Tymczasem jeśli uzyskamy status instytucji płatniczej dostęp do rachunku jest gwarantowany przepisami dyrektywy unijnej (warto zerknąć w art. 35 i 36 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego, zmieniająca dyrektywy 2002/65/WE, 2009/110/WE, 2013/36/UE i rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 oraz uchylająca dyrektywę 2007/64/WE).

Więcej o tym już niedługo.

Photo by Sophie Dupau on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: