Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Klauzula obejścia prawa podatkowego uchwalona

Kamil Cymerman14 maja 20165 komentarzy

Po dłuższej przerwie – klauzula obejścia prawa podatkowego. Nowela Ordynacji podatkowej tak istotna, że nie sposób pominąć jej w blogu poświęconemu optymalizacji podatkowej. Pomijam rys historyczny instytucji przechodząc od razu do meritum.

Sejm uchwalił wczoraj projekt nowelizacji, poniżej natomiast skrót przepisów, które najbardziej wpłyną na sytuację podatników:

 1. Obejściem prawa podatkowego będą działania sztuczne podjęte w celu uzyskania korzyści podatkowej sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem normy ustawy podatkowej;
 2. Korzyść podatkowa musi przenosić 100 000 PLN lub gdy uzyskano opinię zabezpieczająca (koszt  uzyskania – 20 000 PLN);
 3. Czym jest korzyść? Niepowstaniem zobowiązania podatkowego, odsunięciem w czasie powstania zobowiązania podatkowego lub obniżenie jego wysokości albo powstanie lub zawyżenie straty podatkowej;powstaniem nadpłaty lub prawa do zwrotu podatku albo podwyższenie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku;
 4. Uwaga – czynność oznacza także zespół powiązanych ze sobą czynności, dokonanych przez te same bądź różne podmioty;
 5. Jakie działanie jest sztuczne?
 • nieuzasadnione dzielenie operacji,
 • angażowanie podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia gospodarczego,
 • elementy prowadzące do uzyskania stanu identycznego lub zbliżonego do stanu wyjściowego,
 • elementy wzajemnie się znoszące lub kompensujące,
 • ryzyko gospodarcze przewyższające spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, iż należy uznać, że rozsądnie działający podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.

W praktyce zaleca się przegląd stosowanych struktur pod kątem ich zgodności z nowymi przepisami – zwrócić należy uwagę na popularne struktury pośredniczące (importer – spółka pośrednicząca – nabywca), nieuzasadnione ekonomicznie pożyczki, emisje obligacji w miejsce faktycznej definitywnej wypłaty środków do majątku prywatnego, struktury z udziałem podmiotów transparentnych, wykorzystywanie zagranicznych wspólników w polskich spółkach osobowych celem generowania kosztów podatkowych i wiele innych.

Zwróćcie uwagę na jeszcze jeden istotny „szczegół” – ustawa będzie miała zastosowanie retroaktywne w tym sensie, że dotyczyć będzie również korzyści powstałej po dniu wejścia w życie ustawy, jeżeli czynności były dokonane przed tą datą.

Wejście w życie przepisów – z wyjątkami – w ciągu 30 dni od daty publikacji.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Daniel Anweiler 14 maja, 2016 o 11:50

  Bedzie się działo. Czy przewidziane są jakieś szczególne sankcje karne?

  Odpowiedz

  Marek 15 maja, 2016 o 00:01

  Nowela Ordynacji wprowadza wyłącznie Klauzulę. Bez dodatkowych rozwiązań karnych, ponad te już występujące w Ordynacji.

  http://www.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/F9586880528E8C3FC1257F86003475BD/%24File/367.pdf

  Odpowiedz

  Daniel Anweiler 15 maja, 2016 o 14:44

  Dziekuje za informacje. Bedzie ciekawie.

  Odpowiedz

  Michał 17 maja, 2016 o 08:22

  Pytanie czy finansowe organy ścigania będą stosować w przypadku obejścia prawa podatkowego sankcje karno skarbowe… Kryterium stosowania konsekwencji karnych to umyślność – w przypadku obejścia jej udowodnienie może nie być takie trudne.

  Odpowiedz

  Danka 19 lipca, 2016 o 11:43

  szukam informacji w sprawie darowizny darowizny jako obejścia podatku (podejrzenie US). czy ta nowela też obejmuje takie przypadki? nasz jest podobny do tego (wyszukane w trakcie researchu, pozwalam sobie wkleić; http://www.eporady24.pl/obejscie_prawa_darowizna_darowizny,pytania,15,88,4608.html ) ?? jak się bronićw US?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: