Klauzula obejścia prawa podatkowego uchwalona

Michal Gawlak        14 maja 2016        5 komentarzy

Po dłuższej przerwie – klauzula obejścia prawa podatkowego. Nowela Ordynacji podatkowej tak istotna, że nie sposób pominąć jej w blogu poświęconemu optymalizacji podatkowej. Pomijam rys historyczny instytucji przechodząc od razu do meritum.

Sejm uchwalił wczoraj projekt nowelizacji, poniżej natomiast skrót przepisów, które najbardziej wpłyną na sytuację podatników:

  1. Obejściem prawa podatkowego będą działania sztuczne podjęte w celu uzyskania korzyści podatkowej sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem normy ustawy podatkowej;
  2. Korzyść podatkowa musi przenosić 100 000 PLN lub gdy uzyskano opinię zabezpieczająca (koszt  uzyskania – 20 000 PLN);
  3. Czym jest korzyść? Niepowstaniem zobowiązania podatkowego, odsunięciem w czasie powstania zobowiązania podatkowego lub obniżenie jego wysokości albo powstanie lub zawyżenie straty podatkowej;powstaniem nadpłaty lub prawa do zwrotu podatku albo podwyższenie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku;
  4. Uwaga – czynność oznacza także zespół powiązanych ze sobą czynności, dokonanych przez te same bądź różne podmioty;
  5. Jakie działanie jest sztuczne?
  • nieuzasadnione dzielenie operacji,
  • angażowanie podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia gospodarczego,
  • elementy prowadzące do uzyskania stanu identycznego lub zbliżonego do stanu wyjściowego,
  • elementy wzajemnie się znoszące lub kompensujące,
  • ryzyko gospodarcze przewyższające spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, iż należy uznać, że rozsądnie działający podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.

W praktyce zaleca się przegląd stosowanych struktur pod kątem ich zgodności z nowymi przepisami – zwrócić należy uwagę na popularne struktury pośredniczące (importer – spółka pośrednicząca – nabywca), nieuzasadnione ekonomicznie pożyczki, emisje obligacji w miejsce faktycznej definitywnej wypłaty środków do majątku prywatnego, struktury z udziałem podmiotów transparentnych, wykorzystywanie zagranicznych wspólników w polskich spółkach osobowych celem generowania kosztów podatkowych i wiele innych.

Zwróćcie uwagę na jeszcze jeden istotny “szczegół” – ustawa będzie miała zastosowanie retroaktywne w tym sensie, że dotyczyć będzie również korzyści powstałej po dniu wejścia w życie ustawy, jeżeli czynności były dokonane przed tą datą.

Wejście w życie przepisów – z wyjątkami – w ciągu 30 dni od daty publikacji.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler Maj 14, 2016 o 11:50

Bedzie się działo. Czy przewidziane są jakieś szczególne sankcje karne?

Odpowiedz

Marek Maj 15, 2016 o 00:01

Nowela Ordynacji wprowadza wyłącznie Klauzulę. Bez dodatkowych rozwiązań karnych, ponad te już występujące w Ordynacji.

http://www.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/F9586880528E8C3FC1257F86003475BD/%24File/367.pdf

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 15, 2016 o 14:44

Dziekuje za informacje. Bedzie ciekawie.

Odpowiedz

Michał Maj 17, 2016 o 08:22

Pytanie czy finansowe organy ścigania będą stosować w przypadku obejścia prawa podatkowego sankcje karno skarbowe… Kryterium stosowania konsekwencji karnych to umyślność – w przypadku obejścia jej udowodnienie może nie być takie trudne.

Odpowiedz

Danka Lipiec 19, 2016 o 11:43

szukam informacji w sprawie darowizny darowizny jako obejścia podatku (podejrzenie US). czy ta nowela też obejmuje takie przypadki? nasz jest podobny do tego (wyszukane w trakcie researchu, pozwalam sobie wkleić; http://www.eporady24.pl/obejscie_prawa_darowizna_darowizny,pytania,15,88,4608.html ) ?? jak się bronićw US?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: