Po dłuższej przerwie – klauzula obejścia prawa podatkowego. Nowela Ordynacji podatkowej tak istotna, że nie sposób pominąć jej w blogu poświęconemu optymalizacji podatkowej. Pomijam rys historyczny instytucji przechodząc od razu do meritum.
Sejm uchwalił wczoraj projekt nowelizacji, poniżej natomiast skrót przepisów, które najbardziej wpłyną na sytuację podatników:
- Obejściem prawa podatkowego będą działania sztuczne podjęte w celu uzyskania korzyści podatkowej sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem normy ustawy podatkowej;
- Korzyść podatkowa musi przenosić 100 000 PLN lub gdy uzyskano opinię zabezpieczająca (koszt uzyskania – 20 000 PLN);
- Czym jest korzyść? Niepowstaniem zobowiązania podatkowego, odsunięciem w czasie powstania zobowiązania podatkowego lub obniżenie jego wysokości albo powstanie lub zawyżenie straty podatkowej;powstaniem nadpłaty lub prawa do zwrotu podatku albo podwyższenie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku;
- Uwaga – czynność oznacza także zespół powiązanych ze sobą czynności, dokonanych przez te same bądź różne podmioty;
- Jakie działanie jest sztuczne?
- nieuzasadnione dzielenie operacji,
- angażowanie podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia gospodarczego,
- elementy prowadzące do uzyskania stanu identycznego lub zbliżonego do stanu wyjściowego,
- elementy wzajemnie się znoszące lub kompensujące,
- ryzyko gospodarcze przewyższające spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, iż należy uznać, że rozsądnie działający podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.
W praktyce zaleca się przegląd stosowanych struktur pod kątem ich zgodności z nowymi przepisami – zwrócić należy uwagę na popularne struktury pośredniczące (importer – spółka pośrednicząca – nabywca), nieuzasadnione ekonomicznie pożyczki, emisje obligacji w miejsce faktycznej definitywnej wypłaty środków do majątku prywatnego, struktury z udziałem podmiotów transparentnych, wykorzystywanie zagranicznych wspólników w polskich spółkach osobowych celem generowania kosztów podatkowych i wiele innych.
Zwróćcie uwagę na jeszcze jeden istotny „szczegół” – ustawa będzie miała zastosowanie retroaktywne w tym sensie, że dotyczyć będzie również korzyści powstałej po dniu wejścia w życie ustawy, jeżeli czynności były dokonane przed tą datą.
Wejście w życie przepisów – z wyjątkami – w ciągu 30 dni od daty publikacji.
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bedzie się działo. Czy przewidziane są jakieś szczególne sankcje karne?
Nowela Ordynacji wprowadza wyłącznie Klauzulę. Bez dodatkowych rozwiązań karnych, ponad te już występujące w Ordynacji.
http://www.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/F9586880528E8C3FC1257F86003475BD/%24File/367.pdf
Dziekuje za informacje. Bedzie ciekawie.
Pytanie czy finansowe organy ścigania będą stosować w przypadku obejścia prawa podatkowego sankcje karno skarbowe… Kryterium stosowania konsekwencji karnych to umyślność – w przypadku obejścia jej udowodnienie może nie być takie trudne.
szukam informacji w sprawie darowizny darowizny jako obejścia podatku (podejrzenie US). czy ta nowela też obejmuje takie przypadki? nasz jest podobny do tego (wyszukane w trakcie researchu, pozwalam sobie wkleić; http://www.eporady24.pl/obejscie_prawa_darowizna_darowizny,pytania,15,88,4608.html ) ?? jak się bronićw US?