Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Przeniesienie udziałów / aktywów za granicę

Kamil Cymerman21 maja 2016Komentarze (0)

Po dłuższej przerwie wracam z tematem na gorąco, mianowicie – przenoszeniem aktywów poza granicę RP. Nie wnikam skąd pojawia się rosnąca ilość zapytań o takiej treści – postaram się odpowiedzieć na co trzeba uważać w toku takiej operacji.

  • Majątek

Pod tym pojęciem kryją się rzeczy (ruchomości, nieruchomości), wierzytelności, prawa majątkowe itp. W praktyce będą to przede wszystkim udziały i akcje w spółkach kapitałowych lub też ogół praw i obowiązków w spółkach osobowych (słowem – przedsiębiorstwa) lub też nieruchomości.

  • Gdzie ulokować majątek

Zależy od tego jaki majątek będzie lokować za granicą – jeżeli rzecz tyczy się np. udziałów – warto skorzystać z anonimowej spółki typu offshore. Ale na pewno nie rób tego sam! Jeżeli spółka, której udziały przenosimy za granicę ma pod sobą działające przedsiębiorstwo, to można narazić się na nie lada problemy. W pierwszej kolejności podatki – wniesienie udziałów do spółki typu offshore wymaga każdorazowej analizy podatkowej pod kątem podatków dochodowych. Następnie – sprawdźmy, czy nie dojdzie do problemów na płaszczyźnie relacji z bankami, firmami leasingowymi lub też podmiotami publicznymi udzielającymi nam różnego rodzaju pomocy publicznej. Często w umowach z bankami znajdują się postanowienia dające pożyczkodawcom prawo do wypowiedzenia umowy w przypadku zmian kapitałowych.

W przypadku nieruchomości warto pamiętać, że ich nabycie przez zagraniczną spółkę może wiązać się z koniecznością uzyskania zezwolenia udzielanego przez MSW. Rozwiązaniem może być „wehikuł” tj. nabycie nieruchomości przez spółkę i dalszy aport udziałów do spółki zagranicznej lub też np. do zagranicznej fundacji lub trustu. Ale… nie róbcie tego w przypadku nieruchomości rolnych i leśnych – tutaj mamy już nową regulację.

  • Czas

Każde rozwiązanie wymaga czasu – przy prostych strukturach możemy zamknąć się w miesiącu / dwóch. Jeżeli za przedmiot działań mamy skomplikowaną strukturę – np. spółkę z działającym przedsiębiorstwem – czas realizacji zwykle szacowany jest indywidualnie.

  • Bezpieczeństwo

Istotny punkt – czy nasz majątek – w sytuacji gdy jest on kontrolowany (najczęściej poprzez polską sp. z o.o.) przez spółkę zagraniczną jest bezpieczny? Zasadniczo tak, ale pamiętajmy – ryzyko jest na pewno większe niż gdy jesteśmy wskazani jako właściciel. Jeżeli używamy struktur zagranicznych zagrażają nam międzynarodowi oszuści (najczęściej hakerzy), wycieki poufnych danych (vide Panama leaks), a także … brak uwagi. Jeżeli spóźnimy się z zapłatą corocznego podatku za odnowienie spółki zagranicznej to ta może być całkiem sprawnie wyrejestrowana i … przestać istnieć.

  • Anonimowość?

O tym więcej w następnym wpisie!

Jeżeli poszukujesz kancelarii, która zajmuje się przenoszeniu siedzib spółek za granicę – odwiedź stronę kancelarii CGO.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: