Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Odwołanie w postępowaniu podatkowym 

Kamil Cymerman04 lutego 2019Komentarze (0)

Dla każdego przedsiębiorcy, brak opieki podatkowej może skończyć się katastrofalnie. Bez merytorycznego wsparcia, szanse na walkę z organem podatkowym często spadają do zera. W tym wpisie przedstawię Państwu możliwości dalszej walki, jeżeli już raz z organem podatkowym przegraliśmy.

Pomimo niekorzystnego rozstrzygnięcia w postępowaniu, ordynacja podatkowa daje szansę na odwołanie od decyzji w sprawie podatkowej. Zgodnie z art. 223 ordynacji podatkowej odwołanie wnosimy w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Pamiętajmy, że odwołanie wnosimy za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję. Jeżeli podjęliśmy decyzję o odwołaniu, nie powinniśmy obawiać się wydania decyzji mniej korzystnej od wydanej w pierwszej instancji (organ związany jest regulacją art.234 Ordynacji podatkowej). Wyjątkiem jest sytuacja, w której zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes publiczny, co na szczęście dzieje się ekstremalnie rzadko.

Niestety, Ordynacja podatkowa ma dla podatników przykrą niespodziankę. W przeciwieństwie do postępowania administracyjnego, odwołanie w postępowaniu podatkowym nie może być jedynie wyrazem niezadowolenia z decyzji. Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej:

Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Aby skutecznie mieć szansę na zwycięstwo przed organem podatkowym, musimy w istocie dysponować szeroką wiedzą z zakresu prawa podatkowego, aby wiedzieć, jakie zarzuty sprecyzować, wskazać dowody, które mogą pomóc w odwołaniu oraz określić zakres i istotę odwołania. Porównajmy tutaj art. 128 Kodeksu postępowania administracyjnego, które reguluje odwołania w tej procedurze:

Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi, co do treści odwołania.

Które odwołanie woleliby sporządzić?

W wypadku podstępowania administracyjnego niewiele potrzeba, aby zmusić organ do ponownego przyjrzenia się sprawie. Niestety, w postępowaniu podatkowym, brak wiedzy albo nierzetelne sporządzenie odwołania skończyć się pozostawieniem odwołania bez rozpatrzenia lub utrzymaniemdecyzji organu pierwszej instancji. W praktyce, brak profesjonalnego pełnomocnika zmniejsza, a wręcz przekreśla szanse na pozytywny finał sprawy. 

Musimy pamiętać, że niekorzystna decyzja w pierwszej instancji postępowania podatkowego nie musi oznaczać, że nie mamy możliwości skutecznej obrony. Warto jednak, wykorzystać widzę i doświadczenie osób zajmujących się codziennie walką na rzecz podatników.

Wróć do kompendium >>

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: