Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Optymalizacja podatkowa jednak legalna?

Kamil Cymerman23 października 2015Komentarze (0)

Klienci odwiedzający kancelarię zazwyczaj zaczynają od pytania: „czy ta cała optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem?”. A ja – dawno już mając sformułowaną odpowiedź w myślach – odpowiadam: „tak, ale…”.

No właśnie, jakie pojawia się tu „ale”? Pierwsze „ale” związane jest z praktyką organów podatkowych. Pewne ryzyko podejmowania działań optymalizujących obciążenia podatkowe wiąże się z tym, że organy podatkowe przyjmują tzw. profiskalną wykładnię prawa. Mianowicie, polskie prawo daninowe cechuje się wysoce niejasną redakcją przepisów. Przez to możliwe jest przyjęcie różnych znaczeń tych samych sformułowań występujących w tekście prawnym. W rezultacie, organy podatkowe, z racji wypełnianych zadań, są skłonne przyjmować taką wykładnię, która pozwoli na objęcie obowiązkiem podatkowym możliwie wszystkich zdarzeń gospodarczych.

Jednakże organy te często zapominają o pewnych podstawowych zasadach, wynikających chociażby z Konstytucji RP, zgodnie z którymi obowiązek podatkowy musi wynikać z ustawy. Tym samym, obowiązku podatkowego nie można domniemywać, tak samo jak w procesie karnym nie można domniemywać winy oskarżonego. Niby oczywiste, ale…

Poza tym, dzięki ostatnio uchwalonej zmianie do Ordynacji podatkowej czyli zasadzie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, możesz z pewnością zachować większy komfort w podejmowaniu działań w sferze optymalizacji podatkowej.

Kolejnym „ale” jest mylenie pojęć „unikanie opodatkowania” od „uchylanie się od opodatkowania”. Zatem wyjaśnijmy – unikanie opodatkowania to podejmowanie legalnych działań zmierzających do zmniejszenia obciążeń podatkowych. Natomiast uchylanie się od opodatkowania to po prostu niepłacenie podatków, co jest działaniem bezprawnym i stanowi przestępstwo określone w Kodeksie karnym skarbowym.

Na koniec, warto wspomnieć o tym, że w polskim prawie podatkowym nie występuje klauzula obejścia prawa podatkowego, pozwalająca na kwestionowanie przez organy podatkowe legalnych działań podejmowanych przez podatników w celu zmniejszenia obciążeń fiskalnych.

Konkluzja: optymalizacja podatkowa jest działaniem w pełni legalnym, jeżeli nie przybiera form „zdegenerowanych”, „agresywnych” i uznanych za bezprawne na gruncie przepisów prawa.

Dużo tych „ale”…. ale może dzięki temu, Czytelniku, zobaczysz, że warto korzystać z pomocy prawników w planowaniu podatkowym:)

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: