Klienci odwiedzający kancelarię zazwyczaj zaczynają od pytania: „czy ta cała optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem?”. A ja – dawno już mając sformułowaną odpowiedź w myślach – odpowiadam: „tak, ale…”.
No właśnie, jakie pojawia się tu „ale”? Pierwsze „ale” związane jest z praktyką organów podatkowych. Pewne ryzyko podejmowania działań optymalizujących obciążenia podatkowe wiąże się z tym, że organy podatkowe przyjmują tzw. profiskalną wykładnię prawa. Mianowicie, polskie prawo daninowe cechuje się wysoce niejasną redakcją przepisów. Przez to możliwe jest przyjęcie różnych znaczeń tych samych sformułowań występujących w tekście prawnym. W rezultacie, organy podatkowe, z racji wypełnianych zadań, są skłonne przyjmować taką wykładnię, która pozwoli na objęcie obowiązkiem podatkowym możliwie wszystkich zdarzeń gospodarczych.
Jednakże organy te często zapominają o pewnych podstawowych zasadach, wynikających chociażby z Konstytucji RP, zgodnie z którymi obowiązek podatkowy musi wynikać z ustawy. Tym samym, obowiązku podatkowego nie można domniemywać, tak samo jak w procesie karnym nie można domniemywać winy oskarżonego. Niby oczywiste, ale…
Poza tym, dzięki ostatnio uchwalonej zmianie do Ordynacji podatkowej czyli zasadzie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, możesz z pewnością zachować większy komfort w podejmowaniu działań w sferze optymalizacji podatkowej.
Kolejnym „ale” jest mylenie pojęć „unikanie opodatkowania” od „uchylanie się od opodatkowania”. Zatem wyjaśnijmy – unikanie opodatkowania to podejmowanie legalnych działań zmierzających do zmniejszenia obciążeń podatkowych. Natomiast uchylanie się od opodatkowania to po prostu niepłacenie podatków, co jest działaniem bezprawnym i stanowi przestępstwo określone w Kodeksie karnym skarbowym.
Na koniec, warto wspomnieć o tym, że w polskim prawie podatkowym nie występuje klauzula obejścia prawa podatkowego, pozwalająca na kwestionowanie przez organy podatkowe legalnych działań podejmowanych przez podatników w celu zmniejszenia obciążeń fiskalnych.
Konkluzja: optymalizacja podatkowa jest działaniem w pełni legalnym, jeżeli nie przybiera form „zdegenerowanych”, „agresywnych” i uznanych za bezprawne na gruncie przepisów prawa.
Dużo tych „ale”…. ale może dzięki temu, Czytelniku, zobaczysz, że warto korzystać z pomocy prawników w planowaniu podatkowym:)
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }