Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Podatek od czynności cywilnoprawnych? Pożyczka od spółki zagranicznej.

Kamil Cymerman26 stycznia 2016Komentarze (0)

Dla uczestnika obrotu fakty są następujące – jak nie ma VAT w przypadku doknania czynności (np. umowy), to pewno będzie PCC. Innymi słowy – udzielamy pożyczki wewnątrzgrupowej (dajmy na to mamy dwie nasze spółki z o.o.) – podatek PCC, ustanawiamy hipotekę – podatek PCC, podnosimy kapitał zakładowy – podatek PCC, zbywamy nieruchomość – podatek PCC. Transakcje związane z działalnoscią gospodarczą – tutaj pewno będzie VAT.

Możliwe, że w świadomości uczestnika obrotu gospodarczego pojawia się pytanie – czy ten cały PCC to wymysł jedynie polski, czy też znany wszędzie, na całym cywilizowanym świecie?

Stamp duty

W krajach anglosaskiech stamp duty to taki nasz odpowiednik PCC i opłaty skarbowej. Historycznie jest to podatek nakładany na dokumenty, w latach 60 dwudziestego wieku pojawia się również w dyrektywach unijnych, w których zabrania się pobierania tego podatku w pewnych przypadkach tj. np. podwyższeniach kapitału zakładowego (tak, tak – u nas jest, ale w drodze wyjątku), znany jest również w Wielkiej Brytanii – w przypadku transakcji na nieruchomościach (choć to też skomplikowane).

Polska

U nas opodatkowuje się większość czynności cywilnoprawnych – zwłaszcza dwustronnych. Nie powinno nikogo zaskoczyć, że zwykłe udzielenie pożyczki między np. przyjaciółmi lub kontrahentami będzie opodatkowane PCC. Podobnie będzie z ustanowieniem hipoteki, pożyczką do spółki osobowej, wpłatą na kapitał zakładowy spółki, sprzedaży między nieprzedsiębiorcami i wiele innych.

I choć stawka podatku nie jest wysoka, to przy dużej wartości transakcji – dajmy na to pożyczki (stawka – 2)%, może być to obciążenie znaczne.

Sposoby na PCC?

Warto zastanowić się czy istnieją prawnie dozwolone metody uniknięcia PCC. Pamiętajcie, że jest to podatek terytorialny… A więc gdyby tak, np. w przypadku pożyczki, w momencie jej udzielenia, środki znajdowały się w majątku zagranicznego pożyczkodawcy poza RP, a samo miejsce zawarcia umowy również nie byłoby w Polsce – wówczas może okazać się, że obowiązek podatkowy nie wystąpi.

Oczywiście, do każdego stanu faktycznego trzeba podejść indywidualnie – tym niemniej wycieczka zagraniczna na cele transakcyjne może się opłacić.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: