Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Wymiana bitcoinów bez VAT – możliwe?

Kamil Cymerman16 grudnia 2015Komentarze (0)

Co jakiś czas zgłaszają się do mnie klienci zainteresowani otworzeniem działalności gospodarczej w zakresie wymiany bitcoinów (wirtualnej waluty) na inną, dowolnie wybraną walutę. W trakcie dyskusji pada zwykle pytanie o podatek od towarów i usług. Jaką stawkę zastosować? Czy będzie to, jak dla usług elektronicznych, stawka 23%? A może zwolnienie z podatku, jak dla wymiany tradycyjnej waluty?

Dotychczas polskie organy podatkowe stały na stanowisku, że wymiana bitcoinów to świadczenie usług elektronicznych i w związku z tym Skarbowi Państwa należy się podstawowa stawka podatku*. Bezwzględnie.

Nie miało tu zwłaszcza zastosowania zwolnienie z opodatkowania VAT przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, to znaczy odnoszące się do transakcji, łącznie z pośrednictwem, dotyczących walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy.

Jednakże najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej** przełamuje zaprezentowaną wyżej interpretację i uznaje, że wymiana bitcoinów na tradycyjną walutę jest usługą zwolnioną z podatku VAT. Podstawą prawną dla wydania tego wyroku był tożsamy z polską regulacją art. 135 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/112. Zatem Trybunał potwierdził, że świadczenie usług, których przedmiotem są bitcoiny, to nic innego, jak transakcje finansowe, korzystające ze zwolnienia z VAT na równi z transakcjami dokonywanymi na prawnie uznanych środkach płatniczych.

Co to oznacza dla polskiego podatnika?

Jako że wyroki TSUE mają na celu m. in. ujednolicenie rozumienia prawa europejskiego na terenie całej UE, to poprzez zastosowanie tzw. prounijnej wykładni prawa krajowego, należy oczekiwać zmiany podejścia polskich organów podatkowych do kwestii bitcoinów.

*np. interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 kwietnia 2014 r. o sygnaturze IPTPP2/443-52/14-6/IR.

**wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22 października 2015 r., sygnatura C‑264/14 Skatteverket przeciwko Davidowi Hedqvistowi.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: