Ostatnimi czasy jedne z częstszych zapytań kierowanych do kancelarii to zapytania o spółki offshore lub szerzej – spółki zagraniczne powoływane w związku z działalnością wykorzystującą blockchain. Jeden z typów takiej działalności to działalność firm kryptowalutowych, są to m.in.:
- Giełdy
- Kantory
- Operatorzy płatności (EMI)
- Struktury MLM
- Kopalnie
- Rozwiązania ICO
Budowa struktury korporacyjnej w praktyce rozpoczyna się od analizy trendów wśród państw wybranych jako siedziba spółki. Mowa oczywiście o trendach wśród nadzorów bankowych i samych banków – niestety sporo państwa świata podchodzi do kryptowalut bardzo sceptycznie, i tak – odradza się obecnie np. Polskę, Bułgarię, Czechy, Słowację, Rosję. Otwarcie spółki w którymś z tych krajów napotka problem z uruchomieniem rachunku bankowego. Tym samym w przypadku kryptowalut nie zaczynamy od podatków, a od kwestii praktycznych – bankowych.
Banki akceptujące kryptowaluty
Banki, które akceptują działalność opartą na kryptowalutach dzielimy na dwie grupy – banki obsługujące osoby fizyczny oraz banki obsługujące korporacje. Tych pierwszych jest dużo więcej – wśród nich banki niemieckie, brytyjskie czy austriackie. Niestety dla firm, ilość rozwiązań jest mocno ograniczona – wyróżnić można jedynie kilka sensownych rozwiązań, które stosuje w stosunku do klientów otwierających spółki lub tworzących produkty oparte na walutach wirtualnych.
Lokalizacja spółki
Kraj siedziby spółki warunkowany jest więc dwoma czynnikami – tolerancją banku dla wybranej jurysdykcji i prawem podatkowym. Optymalnie zaleca się zmianę rezydencji podatkowej, a jeżeli nie jest to możliwe, rejestrację spółki tak, aby uniknąć CFC i zarzutu unikania opodatkowania. Warto rozważyć np. Estonię, Gibraltar, czy BVI.
Spółka offshore
Wybór jurysdykcji typowo offshorowej będzie uzasadniony w przypadku zmiany rezydencji podatkowej. W takim wypadku możliwość rejestracji spółki rozpatrujemy pod kątem kraju naszej nowej rezydencji – np. Malty, Cypru czy ZEA. Wielu inwestorów łączy rezydencje np. Malty z rozwiązaniami offshore takimi jak spółka na Wyspach Marszala, czy w Hongkongu. Może okazać się, że w praktyce warto zarejestrować spółkę w raju, pozostając polskim rezydentem i rozliczyć w kraju 19% podatek PIT lub CIT (CFC). Wielu klientów bowiem wybiera spółki zagraniczne nie z uwagi na opodatkowanie, a nieprzychylność władz RP do kryptowalut.
Licencje i koncesje
Niektóre kraje, takie jak np. Estonia, Malta czy Gibraltar wprowadziły dedykowane przepisy poświęcone działalności kryptowalutowej. I tak – Estonia reguluje kantory kryptowalutowe, a Malta – ICO. Przed uruchomieniem struktury warto więc zorientować się, czy dany model biznesowy nie będzie wymagał uzyskania odrębnego zezwolenia.
Compliance
Obecne czasy naznaczone są przerostem biurokracji. Uruchomiając biznes z branży finansowej (kantor, giełda, wehikuły inwestycyjne) koniecznie pamiętajmy o konieczności powołania do życia działu compliance, a także opracowania i wdrożenia procedur z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Z pewnością nie chcielibyśmy sytuacji, że poprzez nas system przestępcy legalizują środki pochodzące z przestępstw.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }