Podatek CIT a zarząd na Malcie

Maksym Jablkiewicz        01 grudnia 2015        Komentarze (1)

Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji dotyczącej korzyści podatkowych wynikających z posiadania spółek na Cyprze i Malcie. Zainspirowało mnie to do opisania zasadniczo prostego modelu korporacyjnego, pozwalającego na legalne zmniejszenie obciążeń podatkowych przy wykorzystaniu zarządu powierniczego z siedzibą na Malcie.

Jak to działa?

Najprościej rzecz ujmując, instytucja zarządu powierniczego polega na tym, że właściciel spółki powołuje osoby zawodowo trudniące się powiernictwem do sprawowania funkcji zarządczych i reprezentacyjnych w spółce. Podstawą działania tych osób jest umowa zawierana z właścicielem spółki, na mocy której zobowiązują się one do działania zgodnie z poleceniami swojego “mocodawcy”. Nie są to oczywiście przypadkowo wybrane osoby, tylko pracownicy firm, które profesjonalnie zajmują się zarządem powierniczym w spółkach.

Jakie płyną z tego korzyści?

Miejscem, w którym spółka płaci podatki (czyli rezydencją podatkową spółki) staje się wówczas Malta, a nie kraj w którym spółka ma swoją siedzibę. Jest to możliwe dzięki postanowieniom ustaw podatkowych oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w których przewiduje się, że ową rezydencję podatkową spółki ustala się m. in. poprzez położenie siedziby jej rzeczywistego zarządu.

Efekt: przy ustanowieniu maltańskiego zarządu powierniczego podatek dochodowy od osób prawnych płacony jest na Malcie według tamtejszych stawek. A stawka podstawowa podatku na Malcie to… 35% (już widzę, Czytelniku, Twoje rozczarowanie). Jednakże prawo maltańskie pozwala na zwrot 6/7 zapłaconego podatku, co daje efektywną stawkę podatkową na poziomie 5% (głęboki oddech).

Oczywiście należy pamiętać o tzw. business justification, czyli o zapewnieniu faktycznego wykonywania zarządu na Malcie, gdyż struktury czysto “papierowe” obłożone będą stawką podatku właściwą dla państwa-siedziby spółki albo miejsca podejmowania kluczowych decyzji dot. spółki np. Polski.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | umowanajmu.info Grudzień 9, 2015 o 13:03

Bardzo fajny temat na bloga. Widzę, że kancelaria stawia obecnie (także na drugim blogu) na kierunek cypryjski 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: