W poprzednim wpisie omawiałem temat samodenuncjacji w przypadku posiadania spółek zagranicznych – kliknij proszę na link aby dowiedzieć się więcej.
Dziś zmiana tematu, a mianowicie wnioski z konferencji poświęconej podatkowym rozwiązaniom cypryjskim i maltańskim, dla porządku rozpiszę się na razie o rozwiązaniach cypryjskich, później maltańskich.
Co zainteresuje potencjalnego inwestora w spółkę cypryjską?
Możliwe, że nie odkrywam Ameryki, ale mogą to być następujące cechy wyróżniające systemu podatkowego tego kraju:
- Brak regulacji cen transferowych;
- brak podatku u źródła;
- brak cienkiej kapitalizacji;
- brak CFC;
- występowanie statusu non-dom;
- 12,5% stawka CIT
- zwolnienie w wys. 80% w przypadku niektórej kategorii dochodów;
- bardzo dużo umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
- instytucja nominatów – powszechnie wykorzystywana;
- powszechność trustów.
Jak powyższe może wykorzystać polski rezydent?
Rozwiązań jest sporo – w konsekwencji umiejętnego wdrożenia struktury cypryjskiej, wykorzystania umów powierniczych, możliwa jest optymalizacja zarówno bieżącego dochodu jak i poszczególnych transakcji.
Dla osób gotowych do pewnych poświęceń – w grę wchodzi nawet zmiana rezydencji podatkowej i możliwość wypłaty środków do majątku prywatnego bez podatku.
Jak to zrobić?
Omówię to w kolejnych postach i postaram się przybliżyć każde z 10 punktów wskazanych powyżej.
***
Przeczytaj również:
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo ciekawy blog. Chociaż zajmuje się spółkami, to nie zagranicznymi. Fajnie będzie spojrzeć od czasu do czasu także i na tą tematykę. Gratuluję 🙂
Dziękuję. Z kolei komentarz Kolegi pozwolił mi zapoznać się z tematyką umów najmu oraz formą wideo wpisów – bardzo fajne podejście. Pozdrawiam i gratuluje 20 000 odsłon 🙂
Dzień dobry! Bardzo pouczający artykuł. Trafiłam na Pana blog, gdyż przemierzam internet w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Moim dłużnikiem jest spółka zarejestrowana na Cyprze. Chciałam zawrzeć ugodę. Okazuje się jednak, że spółka zmieniła siedzibę i sąd wzywa mnie do wskazania jej aktualnego adresu… bo wszystkie przesyłki wracają z adnotacją „opuścili wskazane we wniosku adresy”. Czy jest jakaś opcja, żeby to ustalić? Czy jestem skazana na zawieszenie postępowania?
Pozdrawiam