Spółki cypryjskie

Michal Gawlak        06 grudnia 2015        3 komentarze

W poprzednim wpisie omawiałem temat samodenuncjacji w przypadku posiadania spółek zagranicznych – kliknij proszę na link aby dowiedzieć się więcej.

Dziś zmiana tematu, a mianowicie wnioski z konferencji poświęconej podatkowym rozwiązaniom cypryjskim i maltańskim, dla porządku rozpiszę się na razie o rozwiązaniach cypryjskich, później maltańskich.

Co zainteresuje potencjalnego inwestora?

Możliwe, że nie odkrywam Ameryki, ale mogą to być następujące cechy wyróżniające systemu podatkowego tego kraju:

  1. Brak regulacji cen transferowych;
  2. brak podatku u źródła;
  3. brak cienkiej kapitalizacji;
  4. brak CFC;
  5. występowanie statusu non-dom;
  6. 12,5% stawka CIT
  7. zwolnienie w wys. 80% w przypadku niektórej kategorii dochodów;
  8. bardzo dużo umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
  9. instytucja nominatów – powszechnie wykorzystywana;
  10. powszechność trustów.

Jak powyższe może wykorzystać polski rezydent? Rozwiązań jest sporo – w konsekwencji umiejętnego wdrożenia struktury cypryjskiej, wykorzystania umów powierniczych, możliwa jest optymalizacja zarówno bieżącego dochodu jak i poszczególnych transakcji. Dla osób gotowych do pewnych poświęceń – w grę wchodzi nawet zmiana rezydencji podatkowej i możliwość wypłaty środków do majątku prywatnego bez podatku. Jak to zrobić?

Omówię to w kolejnych postach i postaram się przybliżyć każde z 10 punktów wskazanych powyżej.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | umowanajmu.info Grudzień 8, 2015 o 11:54

Bardzo ciekawy blog. Chociaż zajmuje się spółkami, to nie zagranicznymi. Fajnie będzie spojrzeć od czasu do czasu także i na tą tematykę. Gratuluję 🙂

Odpowiedz

Michał Gawlak Grudzień 9, 2015 o 12:14

Dziękuję. Z kolei komentarz Kolegi pozwolił mi zapoznać się z tematyką umów najmu oraz formą wideo wpisów – bardzo fajne podejście. Pozdrawiam i gratuluje 20 000 odsłon 🙂

Odpowiedz

Marta Luty 20, 2018 o 15:18

Dzień dobry! Bardzo pouczający artykuł. Trafiłam na Pana blog, gdyż przemierzam internet w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Moim dłużnikiem jest spółka zarejestrowana na Cyprze. Chciałam zawrzeć ugodę. Okazuje się jednak, że spółka zmieniła siedzibę i sąd wzywa mnie do wskazania jej aktualnego adresu… bo wszystkie przesyłki wracają z adnotacją “opuścili wskazane we wniosku adresy”. Czy jest jakaś opcja, żeby to ustalić? Czy jestem skazana na zawieszenie postępowania?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: