Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Nie wpadniecie na to, że to podlega pod CFC

Kamil Cymerman21 czerwca 2022Komentarze (0)

Pamiętacie czym jest CFC? To taki sprytny mechanizm który powoduje, że jeśli masz (co to znaczy mieć – zerknij tutaj) spółkę za granicą to czasem musisz zapłacić podatek w Polsce.

Załóżmy że Ty i Twoich 5 parterów biznesowych macie spółkę za granicą – gdzieś w świecie (powiedzmy że poza UE). Inwestor Was namówił – tam (gdzieś za oceanem) będzie lepiej, wtedy on (inwestor) – pomoże, o ile biznes wypali.

Załóżmy, że przedmiotem działalności spółki jest komercjalizacja świetnego pomysłu IT – całość assetów to Wasz know how.

Czy w takim przypadku Ty jako udziałowiec spółki możesz mieć obowiązek podatkowy CFC w Polsce?

Otóż tak!

Dziś, o ile rezydenci podatkowi RP mają więcej niż 50% udziału / kontroli w jednostce zagranicznej, CFC będzie też Twoim problemem – nawet jeśli sam masz jedynie kilka procent udziałów w spółce.

Jeżeli spółka nie ma majątku, pracowników – słowem: zasobów i zapłaci mniejszy o 25% podatek niż zapłaciłaby w Polsce (zobacz – mimo że masz kilka procent udziałów musisz przekonać zarząd do prowadzenia polskiej księgowości!) – wpadniesz w CFC w Polsce.

Czy są na to sposoby?

Oczywiście, że są. Zapytaj – porozmawiamy.

Sprawdź też usługę audytu CFC naszej kancelarii.

***

CFC – warunek udziału w zagranicznej jednostce kontrolowanej

„Posiadaczom” spółek zagranicznych nie powinien umknąć fakt zmiany przepisów dot. zagranicznych jednostek kontrolowanych wprowadzonych polskim ładem.

Z pozoru niewielka zmiana w brzmieniu przepisu ma kolosalne znaczenie dla oceny wystąpienia CFC (podatku od zagranicznej jednostki kontrolowanej). Jednym z kryteriów oceny czy jednostka jest zagraniczną jednostką kontrolowaną była (i jest) przesłanka kontroli nad jednostką.

Jak przepis brzmiał przed 2022 r… [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj także:

Kryptowaluty a spółki offshore

CFC w Polskim Ładzie

Ochrona majątku na wypadek konfiskaty prewencyjnej

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: