Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

CFC – warunek udziału w zagranicznej jednostce kontrolowanej

Kamil Cymerman19 września 2022Komentarze (0)

„Posiadaczom” spółek zagranicznych nie powinien umknąć fakt zmiany przepisów dot. zagranicznych jednostek kontrolowanych wprowadzonych polskim ładem.

Z pozoru niewielka zmiana w brzmieniu przepisu ma kolosalne znaczenie dla oceny wystąpienia CFC (podatku od zagranicznej jednostki kontrolowanej).

CFC - warunek udziału w zakgranicznej jednostce kontrolowanej

Jak było dotychczas (przed 2022 r.)

Jednym z kryteriów oceny czy jednostka jest zagraniczną jednostką kontrolowaną była (i jest) przesłanka kontroli nad jednostką.

Jak przepis brzmiał przed 2022 r.?

Sprawa była stosunkowo prosta – nie ma zagranicznej jednostki kontrolowanej, jeżeli nie ma tytułowej kontroli.

(…) w jednostce tej podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, samodzielnie lub wspólnie z podmiotami powiązanymi, posiada bezpośrednio lub pośrednio ponad 50% udziałów w kapitale lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do uczestnictwa w zysku, lub sprawuje kontrolę faktyczną nad zagraniczną jednostką,

Kluczowe więc było ustalenie czy w jednostce samodzielnie lub wspólnie z np. małżonkiem (podmioty powiązane) posiada się ponad 50% udziałów (lub praw głosu itd.) w jednostce.

Do spełnienia warunku wystarczało pośrednie posiadanie udziałów (temat na odrębny wpis). Istotna była też faktyczna kontrola – tutaj niezależnie od pułapu udziałowego, warunek dla podatnika był spełniony o ile sprawował on rzeczoną kontrolę nad jednostką.

W sytuacji jednak gdy podatnik posiadał 20% udziałów w spółce (o ile oczywiście nie sprawował faktycznej kontroli) – CFC nie występowało.

Logiczne – podatek ten jest podatkiem od zagranicznej jednostki kontrolowanej. Przy 20% udziałów – trudno mówić o kontroli.

***

Na temat CFC i podatku od spółki zagranicznej posłuchasz też w moim podcaście:

***

Jak jest teraz (od 2022 r.)?

(…) w jednostce tej podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, samodzielnie lub wspólnie z podmiotami powiązanymi lub innymi podatnikami mającymi miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiada bezpośrednio lub pośrednio ponad 50% udziałów w kapitale lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do uczestnictwa w zysku lub sprawuje kontrolę faktyczną nad zagraniczną jednostką,

Dodano fragment, który powoduje, że jakakolwiek kontrola podatnika w jednostce, o ile z innymi (nawet niepowiązanymi) rezydentami RP (tutaj wystarczy nawet spółka która ma zarząd w RP) podatnik ten ma więcej niż 50% udziałów, praw głosu itd.

Kolosalna zmiana!

Można nie mieć żadnej kontroli nad jednostką, ba – nie móc w żaden sposób pozbyć się udziałów jednostki zagranicznej, a i tak mieć konieczność obliczenia i zapłaty podatku na skutek „wpadnięcia” w obowiązek podatkowy CFC.

Co trzeba zrobić?

Sprawdzić czy w świetle nowych przepisów wystąpi CFC, tj. m.in. czy mamy niebezpiecznie dużą ilość Polaków, o odp. dużym procencie kontroli w jednostce, aby mieć czym się martwić.

Michał Gawlak
radca prawny

Zdjęcie w artykule pochodzi z Unsplash

***

Podatek CFC od tzw. spółek wydmuszek

Jak wygląda podatek CFC od tzw. spółek wydmuszek? Skąd nazwa „spółka wydmuszka”?

Art. 30f ust. 3 pkt 4 ustawy PIT (i odp. Ustawy CIT) statuuje tzw. spółkę „wydmuszkę”. Ten typ zagranicznej spółki kontrolowanej został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach nowelizacji „Polskiego Ładu”, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.

Stąd też dalsze uwagi w tym zakresie będą czynione z perspektywy i w odniesieniu do… [Czytaj dalej…]

***

Podcastu Spółka za granicą możesz słuchać również na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: