Spółka komandytowo-akcyjna odradza się na Cyprze

Maksym Jablkiewicz        25 lutego 2016        Komentarze (0)

Podatkowy “pogrzeb” spółki komandytowo-akcyjnej w Polsce miał miejsce 1 stycznia 2014 roku, kiedy stała się ona podatnikiem podatku CIT. Jednak świat nie pozostał głuchy na zawodzenia inwestorów dotyczące tej optymalnej podatkowo formy prowadzenia działalności gospodarczej. Do wyboru pozostał wciąż Luksemburg ze swoją spółką SCSp oraz – od tego roku – Cypr ze spółką LPS (Partnership Limited by Shares).

Jednak to tej ostatniej chciałbym poświęcić dzisiejszy post, ponieważ cypryjska spółka LPS nie była dotąd znana cypryjskiemu prawu handlowemu, a stanowi świetny i niedrogi (!) zamiennik dawnej polskiej spółki komandytowo-akcyjnej.

Wspólnicy spółki LPS dzielą się tradycyjnie na dwie grupy:

  1. Komplementariuszy (general partners), którzy prowadzą sprawy spółki i odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem, oraz;
  2. Akcjonariuszy (limited liability partners), nieposiadających kompetencji do prowadzenia spraw spółki, których odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości wniesionego kapitału.

Dla naszej struktury ważne jest to, że wspólnikiem spółki może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Dlatego też wyobraźmy sobie na miejscu akcjonariusza polski fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ) albo spółkę z siedzibą w kraju o łagodnym reżimie podatkowym (np. Malta, Zjednoczone Emiraty Arabskie etc.). Natomiast komplementariuszem może zostać, przykładowo, cypryjski odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co z opodatkowaniem spółki LPS?

Jest ona transparentna podatkowo, co oznacza, że sama w sobie nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Opodatkowanie występuje jedynie na poziomie wspólników spółki.

Powoduje to, że możliwe jest zastosowanie tożsamych mechanizmów optymalizacyjnych do tych, które odnosiły się do polskich spółek komandytowo-akcyjnych i FIZ-ów. Z drugiej strony, spółkę LPS można wykorzystać w połączeniu z innymi spółkami zagranicznymi, by efektywnie obniżyć podatek dochodowy.

Wygląda na to, że Cypryjczycy patrzą i uczą się od Polaków…;)

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: