Profit shifting?
Beneficjenci spółek zagranicznych (czyli niepolskich) często korzystali z nich jako „wehikułów kosztowych” dla kontrolowanych przez nich polskich struktur gospodarczych. Nietrudno zauważyć, że tego typu erozja podstawy opodatkowania spotyka się ze sprzeciwem administracji podatkowej, w myśl zasady im więcej w budżecie tym lepiej (dla dysponentów budżetu oczywiście). Tematyka „ucieczki dochodu” do korzystniejszych podatkowo jurysdykcji budzi emocje od lat – rządy państw OECD pracują bez wytchnienia nad sposobami przeciwdziałania takim praktykom.
Koszt będący dochodem i należnością
Nasz krajowy ustawodawca ostatnio prześciga się we wprowadzaniu rygorystycznych rozwiązań często wymierzonych w podatników działających transgranicznie. W ostatnim wpisie wskazywałem na nową formułę CFC, w tym – przyjrzymy się dochodom przerzuconym. Rozumując pospolicie – przerzucanie dochodów do spółek zagranicznych będzie utrudnione (przekaz zrozumiały), rozumując normatywnie, tj. dokonując wykładni projektu polskiego ładu (co w efekcie da przekaz niezrozumiały) będzie to wyglądało tak:
- polski ład przewiduje 19% podatek od dochodów przerzuconych;
- przerzucone dochody to nic innego jak koszty poniesione (bezpośrednio lub pośrednio – [uwaga na to pośrednio]) na rzecz podmiotów powiązanych (fajnie prawda? – przerzuconym dochodem są koszty 🙂 ) – przepis precyzuje, że te koszty to należności tych podmiotów. Przykładowo: w/w normę wypełnia sytuacja w której spółka polska wypłaca na rzecz powiązanej spółki cypryjskiej należność z tyt. licencjonowania praw autorskich;
- ustawodawca wskazuje jednocześnie, że podatek wystąpi, gdy okaże się, iż na skutek przerzucania dochodu podmiot powiązany (ten nasz Cypr z przykładu) zapłacił w roku podatkowym mniejszy o 25% podatek od naszego, krajowego, znanego wszystkim 19%, a także (warunki niniejszy oraz ten niżej spełnione powinny być łącznie);
- koszty te stanowią 50% uzyskiwanych przez ten (w naszym przykładzie) Cypr dochodów i… tutaj kolejny warunek dla tych kosztów -> bo muszą jednocześnie być wypłacane w formie dywidendy przez podmiot powiązany lub podlegają zaliczeniu do KUP (w jakiejkolwiek formie) podmiotu powiązanego. Nad tym ostatnim zdaniem to ja się długo zastanawiałem i wciąż szukam sytuacji, gdy te koszty będące tak naprawdę należnością podmiotu powiązanego będą jego kosztem.. Ktoś jakiś pomysł?
Tak czy siak – proste? I tak to rażąco uprościłem!
Czytajmy dalej bo warto
Naturalnie to nie koniec, gdyż później ustawodawca wylicza jakie to dochody, koszty, należności (tak tak – to wszystko to to samo, nie dajcie się zwieść – koszty to dochody i już) kwalifikują się do „przerzuconych”. Tu nas nie zaskoczą: usługi doradcze (oj nie lubią nas prawników – doradców :)), badania rynku, kontroli, dzierżaw i wiele innych.
Czytając wnikliwie, w jednym z kolejnych tiretów schowanych za pkt 5 ustępu 3 artykułu 24 aa (to nie pomyłka) ustawy o CIT kolejny warunek (sic!). Te koszty, dochody, należności to będą złe (czyli dobre bo do opodatkowania) tylko jeśli stanowią co najmniej 3% sumy kosztów podatnika (spółki – citowca). Jaką taką sumę policzyć – tu już siły nie ma, trzeba zerknąć w przepis.
Substancja podatkowa
Na koniec – jeśli ten powiązany podmiot prowadzi rzeczywistą, istotną działalność gospodarczą (w naszym przykładzie ten cypryjczyk), to wówczas nie ma problemu (tj. nie ma podatku od dochodów przerzuconych). Co to znaczy? Zacytuję:
11. Przy ocenie, czy podmiot powiązany, o którym mowa w ust. 2, prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, bierze się pod uwagę w szczególności, czy:
1) zarejestrowanie podmiotu wiąże się z istnieniem przedsiębiorstwa, w ramach którego wykonuje on faktycznie czynności stanowiące działalność gospodarczą, w tym w szczególności czy podmiot ten posiada lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej;
2) podmiot posiada możliwość samodzielnego decydowania o przeznaczeniu otrzymanej należności;
3) podmiot ponosi ryzyko ekonomiczne związane utratą danej należności.12. Przy ocenie, czy rzeczywista działalność gospodarcza ma charakter istotny, bierze się pod uwagę w szczególności stosunek przychodów uzyskiwanych przez podmiot powiązany, o którym mowa w ust. 2, z prowadzonej rzeczywistej działalności gospodarczej do jego przychodów ogółem.
A jak nie ma tej istotnej, rzeczywistej działalności to o ile połapaliśmy się czy spełniamy warunki – to jeśli tak, to podatek jest. Przed nami tylko kalkulacja tegoż podatku (nie jest to takie proste) i możemy składać deklarację i płacić. Ewentualnie zmienić rezydencję podatkową.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }