Sprzedaż środka trwałego niekoniecznie z VAT

Maksym Jablkiewicz        23 listopada 2015        Komentarze (0)

Rutyna.

Pokażę Ci, Czytelniku, czemu rutyna generuje niepotrzebne koszty w Twojej firmie. Właściwie, to powinienem zadedykować ten wpis mojemu Klientowi, który zgłosił się do mnie z następującym problemem:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałem w drodze darowizny samochód do majątku prywatnego. Wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych firmy. Postanowiłem go sprzedać. Wystawiłem fakturę VAT i…. uświadomiłem sobie, że mam do zapłacenia kilkuset złotowy podatek od towarów i usług! Nie odliczę go sobie, bo nie mam od “czego”. Czy naprawdę muszę go zapłacić, ponieważ oferowana przeze mnie cena nie jest już konkurencyjna?

TAK. Wynika to z tego, że jeśli samochód służył w działalności opodatkowanej i został wprowadzony do firmy bez możliwości odliczenia VAT, np. w drodze umowy darowizny, oświadczenia lub faktury VAT marża to trzeba doliczyć 23% VAT przy jego sprzedaży.

A czy można było tego uniknąć?

TAK. Tylko trzeba było wyjść poza rutynę i przemyśleć transakcję przed jej dokonaniem. Mianowicie, wystarczyło przenieść środek trwały “zwrotnie” do majątku prywatnego i wówczas go sprzedać już bez VAT.

Czy to takie trudne?

NIE. Spisz oświadczenie i usuń środek trwały z ewidencji środków trwałych. Bez dodatkowych kosztów – VAT nie wystąpi, gdyż wcześniej nie istniało prawo do odliczenia. A rutynę wyrzuć do kosza…

UWAGA: Jeżeli samochód służył wyłącznie w działalności zwolnionej z VAT, to jego sprzedaż nie wymaga doliczenia VAT.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem michal.gawlak@spolkazagranica.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: