Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Sprzedaż środka trwałego niekoniecznie z VAT

Kamil Cymerman23 listopada 2015Komentarze (0)

Rutyna.

Pokażę Ci, Czytelniku, czemu rutyna generuje niepotrzebne koszty w Twojej firmie. Właściwie, to powinienem zadedykować ten wpis mojemu Klientowi, który zgłosił się do mnie z następującym problemem:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałem w drodze darowizny samochód do majątku prywatnego. Wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych firmy. Postanowiłem go sprzedać. Wystawiłem fakturę VAT i…. uświadomiłem sobie, że mam do zapłacenia kilkuset złotowy podatek od towarów i usług! Nie odliczę go sobie, bo nie mam od „czego”. Czy naprawdę muszę go zapłacić, ponieważ oferowana przeze mnie cena nie jest już konkurencyjna?

TAK. Wynika to z tego, że jeśli samochód służył w działalności opodatkowanej i został wprowadzony do firmy bez możliwości odliczenia VAT, np. w drodze umowy darowizny, oświadczenia lub faktury VAT marża to trzeba doliczyć 23% VAT przy jego sprzedaży.

A czy można było tego uniknąć?

TAK. Tylko trzeba było wyjść poza rutynę i przemyśleć transakcję przed jej dokonaniem. Mianowicie, wystarczyło przenieść środek trwały „zwrotnie” do majątku prywatnego i wówczas go sprzedać już bez VAT.

Czy to takie trudne?

NIE. Spisz oświadczenie i usuń środek trwały z ewidencji środków trwałych. Bez dodatkowych kosztów – VAT nie wystąpi, gdyż wcześniej nie istniało prawo do odliczenia. A rutynę wyrzuć do kosza…

UWAGA: Jeżeli samochód służył wyłącznie w działalności zwolnionej z VAT, to jego sprzedaż nie wymaga doliczenia VAT.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: