Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Umorzenie udziałów – konsekwencje podatkowe

Kamil Cymerman14 stycznia 2019Komentarze (1)

Umorzenie udziałów jest bezpieczną i jedną z najmniej konfliktowych metod opuszczenia spółki przez wspólnika bez konieczności zbywania udziałów na rzecz osób trzecich. Prawdziwe trudności pojawiają się, gdy wchodzimy w gąszcz przepisów i interpretacji dotyczących relacji podatku dochodowego do umorzeń.

Jakie skutki podatkowe i jakie obowiązki z tym związane nakłada na nas umorzenie udziałów w spółce z o.o.?

Odmiennie będą traktowane umorzenia dobrowolne (art. 199 §1 i §2 KSH) oraz przymusowe, w tym tzw. umorzenie automatyczne (odpowiednio art. 199 §1 oraz §4).

Zobacz, czego się dowiesz z treści tego artykułu:

Umorzenie dobrowolne

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych umorzenie dobrowolne możemy podzielić na etapy:

  • nabycia udziałów przez spółkę
  • umorzenie udziałów

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli na przykładzie ustawy o PIT), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów, więc to pierwszy etap tj. zbycie udziałów przez wspólnika jest decydujący dla kwestii określenia uzyskanego przychodu.

Zgodnie z art. 30b. ust. 6 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik po zakończeniu roku podatkowego jest obowiązany w zeznaniu, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia udziałów i obliczyć należny podatek dochodowy. W tym wypadku cały ciężar rozliczeń podatkowych spada na wspólnika, który wyzbył się swoich udziałów. Potwierdzenie tej tezy znaleźć możemy m.in. w Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2018 r. (syg. II FSK 746/16).

Umorzenie przymusowe i automatyczne

W umorzeniu przymusowym i automatycznym nie mamy do czynienia z nabyciem udziałów, dlatego też, pomimo identycznego efektu końcowego, ustawodawca inaczej rozkłada obowiązki podatkowe na podmioty uczestniczące w transakcji. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5 pkt 1  PIT, wynagrodzenie uzyskane w związku z umorzeniem przymusowym i automatycznym uważane jest za przychód z udziału w zyskach osób prawnych, a co za tym idzie, to spółka będzie musiała obliczyć i pobrać podatek.

Pamiętajmy, że stawka zryczałtowanego podatku od dochodu w każdym rodzaju umorzenia będzie wynosić 19%.

Masz pytanie? Skontaktuj się ze mną:

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Powrót do Kompendium Podatkowego >>

    Zapraszam na stronę kancelarii CGO jeżeli potrzebujesz wsparcia w przeprowadzeniu transakcji

    W czym mogę Ci pomóc?

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

      Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

      { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

      Natalia 16 stycznia, 2019 o 08:24

      Bardzo przydała mi się ta wiedza:)

      Odpowiedz

      Dodaj komentarz

      Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

      Poprzedni wpis:

      Następny wpis: