Michał Gawlak

radca prawny

Wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi pod numerem ŁD-M-1919. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Jak założyć konto w banku szwajcarskim – warunki, koszty, wymagania.

Michal Gawlak19 października 2022Komentarze (0)

Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę wzrosła liczba Polaków zamierzających powierzyć swoje środki finansowe lepszej ochronie bankowej w Szwajcarii. Bez wątpienia Szwajcaria oferuje dużo lepsze możliwości ochrony kapitału. Idą za tym jednak specyficzne wymagania dotyczące zakładania i utrzymania rachunków w tamtejszych bankach.

Jak założyć konto w Szwajcarii

Szwajcaria to kraj niebędący członkiem UE. Słynie z rozwiniętego systemu bankowego. Jest to kraj, który jest neutralny jeśli chodzi o konflikty zbrojne, ostoja finansowa Europy.

Ludzie mający większe czy mniejsze oszczędności słusznie szukają tam bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy.

Jak założyć konto w banku szwajcarskim wyjaśnia Michał Gawlak radca prawny

Czy Polak może założyć konto w Szwajcarii?

Otwarcie rachunku jest w pełni legalne. Każdy Obywatel Unii Europejskiej ma otwartą drogę do bankowości w dowolnym kraju członkowskim. Wynika to z dyrektywy 2014/92/UE.

Są dwie osobne procedury zakładania rachunku bankowego w Szwajcarii: dotyczące osób fizycznych i dotyczące podmiotów gospodarczych. 

***

Uwaga: Zamiast czytania możesz posłuchać w podcaście Spółka za granicą:

***

W przypadku konta dla osoby fizycznej bank sprawdzi, skąd masz środki finansowe. Musisz to wykazać i udokumentować.

Pieniądze muszą być opodatkowane w kraju pochodzenia. W przypadku osób, które są pracownikami, sprawa jest prosta, a jeśli jest to przedsiębiorca, wówczas bank będzie chciał dokładnie sprawdzić legalność pochodzenia środków finansowych. Może zatem wymagać przedstawienia przetłumaczonej księgi rachunkowej. 

Weryfikowana jest też osoba, która zakłada konto. Musi przedstawić swoje CV. Jak wyglądała ścieżka zawodowa i edukacyjna. Podobnie bank sprawdzi prawdziwość danych z informacjami na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Także dotyczy to czasem osób bliskich, np. osobistych partnerów.

Niezbędna jest wideokonferencja i co ważne, należy ją przeprowadzić osobiście. Wykluczone jest wsparcie osób trzecich podczas wideokonrenecji nawet jeśli mają one pomóc w kwestiach technicznych. 

Ważne: za pomocą banku w Szwajcarii nie zdołasz ukryć pieniędzy przed polskim fiskusem. Szwajcaria automatycznie raportuje saldo rachunku do organów państwych w każdym roku.

Rachunek bankowy w Szwajcarii – koszty

Konto w szwajcarskim banku jest droższe od kont, za jakie jesteśmy przyzwyczajeni płacić za normalne konto bankowe w polskim banku. Koszty te są różne i zaczynają się od 90 fraków kwartalnie. Wymagany jest rownież określony depozyt. Jego wysokość zależy od banku. 

W przypadku podmiotów gospodarczych bank będzie chciał ustalić beneficjentów rzeczywistych. Będzie też chciał poznac dokładnie strukturę przedsiębiorstwa, jeśli jest ona bardziej skomplikowana.

Czy warto założyć rachunek w banku w Szwajcarii?

Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli masz niewielką sumę pieniężną, to biorąc pod uwagę koszty posiadania rachunku w szwajcarskim banku, może Ci się to nie opłacać.

Sytuacja będzie inna, jeśli możesz przekazać bankowi większą sumę. Wówczas możesz liczyć nawet inwestowanie w Twoim imieniu Twoich pięniędzy ( tzw. private banking).

O tym, czy warto założyć rachunek bankowy w Szwajcarii, ile on kosztuje, jaki może być minimalny wkład depozytu oraz o innych rzeczach dowiesz się z 07 odcinka podcastu Spółka za granicą.

Michał Gawlak
radca prawny

Zdjęcie pochodzi z Unsplash

***

Banki dla kryptowalut

Dzisiejszy rynek spółek zagranicznych to ciągłe zmiany. Zmieniają się realia prawne – poszczególne kraje prześcigają się we wprowadzaniu rozwiązań zabezpieczających podstawę opodatkowania, zmieniają się też realia praktyczne – działy compliance rosną, a banki stają się coraz mniej dostępne.

Mój wpis poświęcam jednemu z takich zjawisk – firmom prowadzącym działalność w oparciu o kryptowaluty, ale analizowanym przez pryzmat rozwiązań bankowych… [Czytaj dalej…]

***

Podcastu Spółka za granicą możesz słuchać również na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: