Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Jak założyć konto w banku szwajcarskim – warunki, koszty, wymagania.

Kamil Cymerman19 października 2022Komentarze (0)

Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę wzrosła liczba Polaków zamierzających powierzyć swoje środki finansowe lepszej ochronie bankowej w Szwajcarii. Bez wątpienia Szwajcaria oferuje dużo lepsze możliwości ochrony kapitału. Idą za tym jednak specyficzne wymagania dotyczące zakładania i utrzymania rachunków w tamtejszych bankach.

Jak otworzyć konto w Szwajcarii

Szwajcaria to kraj niebędący członkiem UE. Słynie z rozwiniętego systemu bankowego. Jest to kraj, który jest neutralny jeśli chodzi o konflikty zbrojne, ostoja finansowa Europy.

Ludzie mający większe czy mniejsze oszczędności słusznie szukają tam bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy.

Jak założyć konto w banku szwajcarskim wyjaśnia Michał Gawlak radca prawny

Czy Polak może otworzyć konto w banku w Szwajcarii?

Otwarcie rachunku jest w pełni legalne. Każdy Obywatel Unii Europejskiej ma otwartą drogę do bankowości w dowolnym kraju członkowskim. Wynika to z dyrektywy 2014/92/UE.

Są dwie osobne procedury zakładania rachunku bankowego w Szwajcarii: dotyczące osób fizycznych i dotyczące podmiotów gospodarczych. 

***

Uwaga: Zamiast czytania możesz posłuchać w podcaście Spółka za granicą:

***

W przypadku konta dla osoby fizycznej bank sprawdzi, skąd masz środki finansowe. Musisz to wykazać i udokumentować.

Pieniądze muszą być opodatkowane w kraju pochodzenia. W przypadku osób, które są pracownikami, sprawa jest prosta, a jeśli jest to przedsiębiorca, wówczas bank będzie chciał dokładnie sprawdzić legalność pochodzenia środków finansowych. Może zatem wymagać przedstawienia przetłumaczonej księgi rachunkowej. 

– Jak mogę Ci pomóc w otwarciu konta bankowego w Szwajcarii? –

1. Bezpłatne materiały

Możesz skorzystać z darmowej wiedzy, którą dzielę się na blogu, jak choćby w tym artykule.

2. Założenie prywatnego rachunku w Szwajcarii

Możesz kupić w moim sklepie internetowym produkt Założenie prywatnego rachunku w Szwajcarii i dzięki mieć moje bezpośrednie zaangażowanie w proces zakładania tego rachunku.

3. Indywidualna pomoc

Możesz skorzystać z mojej indywidualnej pomocy. W tym celu napisz do mnie (office@cgogroup.pl) lub zadzwoń (+48 22 873 79 90). Stronę internetową prowadzonej przeze mnie kancelarii znajdziesz pod tym >>linkiem.

Weryfikowana jest też osoba, która zakłada konto. Musi przedstawić swoje CV. Jak wyglądała ścieżka zawodowa i edukacyjna. Podobnie bank sprawdzi prawdziwość danych z informacjami na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Także dotyczy to czasem osób bliskich, np. osobistych partnerów.

Niezbędna jest wideokonferencja i co ważne, należy ją przeprowadzić osobiście. Wykluczone jest wsparcie osób trzecich podczas wideokonrenecji nawet jeśli mają one pomóc w kwestiach technicznych. 

Ważne: za pomocą banku w Szwajcarii nie zdołasz ukryć pieniędzy przed polskim fiskusem. Szwajcaria automatycznie raportuje saldo rachunku do organów państwych w każdym roku.

Rachunek bankowy w Szwajcarii – koszty

Konto w szwajcarskim banku jest droższe od kont, za jakie jesteśmy przyzwyczajeni płacić za normalne konto bankowe w polskim banku. Koszty te są różne i zaczynają się od 90 fraków kwartalnie. Wymagany jest rownież określony depozyt. Jego wysokość zależy od banku. 

W przypadku podmiotów gospodarczych bank będzie chciał ustalić beneficjentów rzeczywistych. Będzie też chciał poznac dokładnie strukturę przedsiębiorstwa, jeśli jest ona bardziej skomplikowana.

Czy warto otworzyć rachunek w banku w Szwajcarii?

Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli masz niewielką sumę pieniężną, to biorąc pod uwagę koszty posiadania rachunku w szwajcarskim banku, może Ci się to nie opłacać.

Sytuacja będzie inna, jeśli możesz przekazać bankowi większą sumę. Wówczas możesz liczyć nawet inwestowanie w Twoim imieniu Twoich pięniędzy ( tzw. private banking).

O tym, czy warto założyć rachunek bankowy w Szwajcarii, ile on kosztuje, jaki może być minimalny wkład depozytu oraz o innych rzeczach dowiesz się z 07 odcinka podcastu Spółka za granicą.

Najczęściej zadawane pytania, czyli szwajcarski FAQ

O co najczęściej pytają moi klienci w kontekście szwajcarskiego konta bankowego? Oto najczęściej pojawiające się pytania:

Czy Polak może mieć konto w banku szwajcarskim?

Jak najbardziej tak!

Założenie rachunku na terenie Konfederacji Szwajcarskiej chyba nigdy nie było prostsze, a to dzięki rozbudowanym możliwościom dostępu ale i weryfikacji zdalnej, przy użyciu nowych technologii. Również procedury apostille dokumentów są coraz bardziej sprawne.

Polacy mogą zupełnie swobodnie lokować całość lub część swojego majątku na kontach szwajcarskich. Warunkiem jest – co warto podkreślić –  jak dla wszystkich klientów – wykazanie miejsca rezydencji i istotnych informacji dotyczących planowanego depozytu.

Ile kosztuje konto w szwajcarskim banku?

Konto w szwajcarskim banku jest nie tylko dostępne online ale i nie wiąże się ze znacznymi opłatami.

Utrzymanie zwykłego depozytu oscyluje w kwocie ok 90 CHF kwartalnie. Dodatkowe koszty pojawią się gdy zdecydujemy się na skorzystanie z wiedzy i kompetencji szwajcarskich finansistów w zakresie operowania zgromadzonymi środkami.

Usługi private banking czy inaczej wealth management mają na celu pomnażanie majątku i optymalizację bezpieczeństwa względem zysku ze zgromadzonych środków. Opłaty za takie usługi oferowane z kontem w banku szwajcarskim naliczane są procentowo w stawkach 0,009 – 0,05% depozytu lub więcej w wypadku skomplikowanych produktów finansowych.

Czy warto mieć konto w Szwajcarii?

Konto szwajcarskie, jak wskazano powyżej,  może być wygodne i niedrogie. Co bardzo ważne – uzyskujemy dywersyfikacje geograficzną i prawną naszego majątku.

Banki szwajcarskie objęte są lokalnymi regulacjami i nadzorem szwajcarskich instytucji. Majątek ten będzie dostępny do podjęcia we wszystkich państwach posiadających instytucje finansowe powiązane z bankami szwajcarskimi czyli upraszczając w zasadzie wszędzie tam gdzie oddziały i filie posiadają zachodnie banki, czyli prawie w każdym państwie.

Warto zatem przemyśleć o skorzystaniu z tradycyjnie bezpiecznego państwa dla poprawy poczucia bezpieczeństwa i perspektyw finansowych w ujęciu długoterminowym.

Konto w Szwajcarii online – czy jest możliwe?

Tak, w niektórych sytuacjach możesz założyć konto bankowe w Szwajcarii online. W szczególności jeśli jesteś rezydentem państwa trzeciego (np. mieszkasz w Polsce). Niektóre z banków (np. Yuh)  takie ułatwienia swoim klientom zapewniają i umożliwiają korzystanie z bankowości elektronicznej za pomocą zaawansowanej aplikacji.

Jaki bank szwajcarski wybrać?

Szwajcaria znana jest z szerokiej oferty bankowej. Istnieją tam globalne banki o kapitale tak dużym, że w powszechniej opinii nie mogą upaść – organy państwowe na to nie mogą sobie po prostu na to pozwolić.

Istnieją również banki kantonalne, których udokumentowana, nieprzerwalna działalność bankowa sięga nawet dwa wieki wstecz. Kapitał banków kantonalnych gwarantują same kantony, z którymi są one powiązane nie tylko finansowo ale historyczno-politycznie. Ich bezpieczeństwo wcale zatem nie jest oceniane niżej niż globalnych graczy.

Czy komornik może zająć konto szwajcarskie?

Odpowiedź na pytanie czy komornik może zająć konto szwajcarskie może być prosta, ale niepełna tj. nie.

Polski komornik działa w ramach polskiej jurysdykcji i nie ma uprawnień do wydania wiążącej dla szwajcarskiego banku decyzji o zajęciu konta.

Pełna odpowiedź obejmuje natomiast wskazanie, że stopień złożoności pozyskania egzekucji z takiego konta jest bardzo duży ale nie jest w pełni wykluczony. Duże znaczenie ma etap postępowania windykacyjnego i okoliczności sprawy zatem w zależności od stanu sprawy należy skonsultować obowiązki i uprawnienia wierzyciela i organów komorniczych w oparciu o indywidualny stan faktyczny.

Jakie jest oprocentowanie w bankach szwajcarskich?

Oprocentowanie depozytów szwajcarskich jest podobne do pozostałych krajów. Z tą istotną różnicą, że nie odznacza się tak dużymi wahaniami.

Wysokość depozytu zależy od waluty i okresu. Z pewnością depozyty w walutach USD czy EUR będą miały niższe wartości procentowe niż polskie depozyty w PLN ale wynika to z wysokich stóp procentowych i wysokich wskaźników inflacyjnych w Polsce, co w ostatecznym rozrachunku nie przemawia za wyborem złotówkowych depozytów.

Jak dostać pozwolenie na pobyt w Szwajcarii?

Pobyt w Szwajcarii dla obywateli UE, w tym Polaków nie powinien być problematyczny.

Istnieje swoboda poruszania po terenie Konfederacji i dostępu do rynku pracy w ograniczonym zakresie czasowym bez szczególnych procedur. Natomiast dla swobodnego i potwierdzonego pobytu związanego ze zmianą rezydencji podatkowej, a zatem zamieszkania na stałe w Szwajcarii wymagane jest wykazanie miejsca stałego zamieszkania i związku ze Szwajcarią np. zatrudnienia lokalnego.

Na temat rezydencji podatkowej osoby fizycznej nagrałem osobny odcinek podcastu. Możesz go posłuchać TUTAJ.

***

Masz pytania, wątpliwości, chciałbyś założyć konto w banku w Szwajcarii? Skorzystaj z szybkiej Porady Prawnej >>

Michał Gawlak
radca prawny

Zdjęcie pochodzi z Unsplash

***

Banki dla kryptowalut

Dzisiejszy rynek spółek zagranicznych to ciągłe zmiany. Zmieniają się realia prawne – poszczególne kraje prześcigają się we wprowadzaniu rozwiązań zabezpieczających podstawę opodatkowania, zmieniają się też realia praktyczne – działy compliance rosną, a banki stają się coraz mniej dostępne.

Mój wpis poświęcam jednemu z takich zjawisk – firmom prowadzącym działalność w oparciu o kryptowaluty, ale analizowanym przez pryzmat rozwiązań bankowych… [Czytaj dalej…]

***

Podcastu Spółka za granicą możesz słuchać również na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: