Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Polska fundacja rodzinna w kontekście istniejących rozwiązań zagranicznych fundacji rodzinnych

Kamil Cymerman28 czerwca 2023Komentarze (0)

22 maja 2023 roku weszła w życie ustawa o polskiej fundacji rodzinnej. Rozwiązanie bardzo interesujące w zakresie planowania sukcesji przedsiębiorców i nie tylko. Ustawa wypełni lukę, która to w polskim systemie prawa jest tym bardziej widoczna, gdy spojrzymy na inne państwa regionu, które instytucje tego typu powołały już wiele lat temu.

Warto zapoznać się z różnicami w konstrukcji tych mechanizmów, a nawet zastanowić nad zagranicznymi rozwiązaniami w zakresie fundacji rodzinnych w kontekście być może większej ilości benefitów z nich płynących.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

 • Kto może być zainteresowany zagraniczną fundacją rodzinną
 • Jaki jest cel założenia fundacji rodzinnej za granicą
 • Jak wygląda opodatkowanie fundacji rodzinnej za granicą
 • Jak jest stabilność i pewność bezpieczeństwa rodzinnego kapitału, a także anonimowość fundacji rodzinnej za granicą
 • Poznasz również system separacji majątku fundatora od zarządzania i kontrolą na przykładzie holenderskiego STAK

Zapraszam Cię do lektury!

Polska fundacja rodzinna to spojrzenie w przyszłość z nadzieją

Kto miałby być zainteresowany zagraniczną fundacją rodzinną?

Jak wskazano w druku uzasadnienia rządowego projektu ustawy o polskiej fundacji rodzinnej – z szacunków środowiska firm rodzinnych wynika, że w Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, które generują przychód o łącznej wartości 322 mld zł w skali roku, a tym samym ich wkład w budowę PKB kształtuje się na poziomie ok. 18%[link].

Jest to zatem znaczące grono osób, które w Polsce nie mogły skorzystać z tego typu rozwiązania.

Przyjrzyjmy się zatem z jakich narzędzi w zakresie zagranicznej fundacji rodzinnej korzystali i nadal mogą korzystać Polacy.

Jaki jest cel założenia fundacji rodzinnej za granicą?

Warto rozpocząć analizę od wskazania, że celem fundacji rodzinnej nie jest dobroczynność lub działalność społecznie użyteczna.

A w każdym razie nie wyłącznie – celem fundacji rodzinnej i jest to wspólny mianownik również dla nowej, polskiej konstrukcji jest zapewnienie akumulacji i zarządzania międzypokoleniowego majątkiem.

Takie tez cele mogą realizować fundacje zagraniczne. Co więcej nie bez znaczenia jest lokowanie takiego kapitału w jurysdykcjach o dużej stabilności społeczno -politycznej ale i prawnej.

Fundacja zagraniczna może mieć również bardziej korzystne rozwiązania podatkowe o czym poniżej.

Opodatkowanie fundacji rodzinnej za granicą? Możliwe nawet 0,25% …

Ciekawym rozwiązaniem jest konstrukcja fundacji rodzinnej w Luxemburgu. Société de gestion de patrimoine familial czyli SPF zostało powołane jako atrakcyjny dla gromadzenia kapitału i dosyć unikatowy twór.

Fundacja ta korzysta z pełnego zwolnienia podatkowego w zakresie tak podatków bezpośrednich jak i pośrednich.

Jedyną należnością jest tzw. subscription tax, który obliczany jest przy założeniu i później kwartalnie ale w oparciu o bardzo niski współczynnik okresowy 0,25% i co znamienne jest limit górny i dolny podatku, tj. min. 100 EUR i maksimum 125 000 EUR.

Luxemburska fundacja rodzinna ma na celu obrót kapitałem i co ciekawe – nie tylko rodzinnym. W tej formie można realizować zamierzenia gospodarcze na kapitale nawet osób obcych, które zakładają spółkę i na nią ,,nakładają” tę formę SPF.

Istnieje kilka obwarowań.

Stabilność i pewność bezpieczeństwa rodzinnego kapitału, a także anonimowość fundacji rodzinnej za granicą

Jurysdykcja szwajcarska – bo o niej mowa gdy pojawiają się przymiotniki takie jak bezpieczeństwo, stabilność i anonimowość, również oferuje swoje rozwiązanie w tym zakresie.

Szwajcarska fundacja rodzinna (Familienstiftung) to osoba prawna, która z założenia ma dysponować majątkiem na określone cele.

Familienstiftung nie może być jednak tworzona dla zaspokojenia dowolnych potrzeb beneficjentów, a realizować powinna tzw. „szlachetne cele”.

Istotą tej fundacji rodzinnej jest zapewnienie beneficjentom wsparcia w zakresie m.in. finansowania edukacji lub leczenia oraz zapewnienia utrzymania (wsparcia) dla rodziny.

Podstawową zaletą szwajcarskiej fundacji rodzinnej jest fakt, że pozwala ona w dużym stopniu zachować anonimowość fundatora oraz beneficjentów. Fundacja jest zwolniona z obowiązku rejestracji w szwajcarskim rejestrze handlowym.

Separacja majątku fundatora od zarządzania i kontrolą na przykładzie holenderskiego STAK

Kolejnym interesującym kierunkiem dla realizacji zamierzenia międzypokoleniowej sukcesji i gromadzenia kapitału jest fundacja rodzinna holenderska.

STAK, czyli Stichting Administratiekantoor (bo tak brzmi jej pełna nazwa) dzięki swoim unikatowym cechom w dalszym ciągu pozostaje ciekawą alternatywą dla zabezpieczenia majątku. Jest ona świetnym przykładem odseparowania praw do majątku, od zarządzania i kontroli nad nim.

Analogicznie jak w przypadku trustu, pozwala bowiem zachować ekonomiczną własności majątku po stronie fundatora i ewentualnych beneficjentów, a przy tym uniezależnić od nich czynności związane z zarządzaniem i kontrolą nad fundacją.

Podsumowanie

Jak wskazałem powyżej, fundacja rodzinna może przybierać równe oblicza.

Rozwiązanie polskie oparte o istniejące konstrukcje nie realizuje pewnych aspektów, które możemy osiągnąć zakładając fundację poza granicą.

Z pewnością warto pochylić się nad rozwiązaniami, które podatkowo albo w innych aspektach jak np. anonimowość lub szeroko rozumiana stabilność i bezpieczeństwo mogą być jeśli nie alternatywą, to ciekawą możliwością uzupełniania struktury mającej zapewnić sukcesję majątku i powodzenia dla przyszłych pokoleń.

W razie pytań zapraszam Cię do kontaktu!

Kamil Cymerman 
adwokat

Photo by Patricia Prudente on Unsplash

***

Jak założyć konto w banku szwajcarskim – warunki, koszty, wymagania

Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę wzrosła liczba Polaków zamierzających powierzyć swoje środki finansowe lepszej ochronie bankowej w Szwajcarii. Bez wątpienia Szwajcaria oferuje dużo lepsze możliwości ochrony kapitału. Idą za tym jednak specyficzne wymagania dotyczące zakładania i utrzymania rachunków w tamtejszych bankach.

Otwarcie rachunku jest w pełni legalne. Każdy Obywatel Unii Europejskiej ma otwartą drogę do bankowości w dowolnym kraju członkowskim. Wynika to z dyrektywy 2014/92/UE…. [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: