Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa – co na to międzynarodowe instytucie?

Kamil Cymerman18 kwietnia 2023Komentarze (0)

BEPS MLI ( Multilateral Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting)– Konwencja z 2017 roku i realizowane do niej wytyczne, obejmujące ponad setkę jurysdykcji.

Tak nazywa się odpowiedź organów OECD na zapędy optymalizacyjne, a dokładniej na ten ich rodzaj, który dąży do erozji podstawy opodatkowania lub jego unikania.

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa

Sytuacja prawna Konwencji jest swoista. Warto aby zdawać sobie sprawę , że tekst Konwencji, mimo braku implementacji poprzez zawarcie aneksu do zawieranych pomiędzy państwami traktatów o unikaniu podwójnego opodatkowania, ma dla nich wiążący skutek.

Dzieje się tak ponieważ sygnatariusze Konwencji decydują o wyborze poszczególnych proponowanych klauzul w negocjacjach i ustaleniach odnośnie do Konwencji.

Innymi słowy państwa wybierają do których klauzuli przystępują i z jakimi podmiotami. Jeśli drugie państwo zdecyduje jednakowo, to klauzula zostaje zmieniona bez potrzeby renegocjowania samego dwustronnego traktatu.

Skutek praktyczny jest taki, że aby w pełni poznać aktualne unormowania wynikające z tzw. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – należy sięgnąć po Konwencję i sprawdzić czy jej postanawiania zmieniają daną umowę.

Dla ułatwienia państwa – jak Polska edytują tzw tekst jednolity – niemniej jest to zabieg legislacyjny bez znaczenia prawnego w tym rozumieniu, że może zdarzyć się sytuacja w której postanowienia Konwencji nie został przekute w tekst jednolity, a mimo to są wiążące.

Przeczytaj koniecznie także:

Najważniejszym dla podatnika efektem Konwencji poza wskazanymi zmianami w UPO są ujednolicane kwestie w zakresie postanowień o unikaniu podwójnego opodatkowania, w tym metody obliczenia należności podatkowych w wypadku zbiegu opodatkowania.

Na skutek Konwencji i BEPS doszło również do zmian w wielu instytucjach prawa międzynarodowego, jak np. zasady CFC, opodatkowanie jednostek zależnych itp.

Warto zatem mieć świadomość, że międzynarodowe instytucji jak OECD tworzą i stale rozwijają zespół norm i rozwiązań, których celem jest płynna regulacja zapobiegająca negatywnym skutkom podatkowym dla państw sygnatariuszy.

Kamil Cymerman
adwokat

***

Kiedy podmiot zagraniczny jest zagraniczną jednostką kontrolowaną

Przepisy podatkowe w tym zakresie ani nie są proste, ani łatwe. Aby zrozumieć, co ustawodawca miał na myśli mówiąc o zagranicznej jednostce kontrolowanej, trzeba dobrze znać stan prawny, ale także orientować się w mnogiej liczbie wszelakich orzeczeń sądów polskich i unijnych, oraz znać podejście organów podatkowych.

A jeśli jesteś zainteresowany, jak dokładnie brzmią przepisy podatkowe dotyczące CFC, Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, iż zagraniczną jednostką kontrolowaną jest:

1. zagraniczna jednostka mająca siedzibę lub zarząd lub zarejestrowana lub położona na terytorium lub w kraju wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: