Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Kiedy warto założyć spółkę za granicą?

Kamil Cymerman24 kwietnia 2023Komentarze (0)

W dobie globalizacji dostęp do zagranicznych rynków oraz rozwiązań korporacyjnych stał się prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy warto mieć podmiot poza granicami Polski – czy to będzie korzyść, czy dodatkowy problem?

Kiedy warto założyć spółkę za granicą?

Na pewno nie wtedy, kiedy głównym motywem działania są podatki oraz nie przenosimy biznesu poza Polskę.

Dlaczego?

Bo spółki wydmuszki się nie sprawdzają jako generator oszczędności. Mechanizmy które temu przeciwdziałają to CFC, ceny transferowe, podatki u źródła czy zasady ustalania rezydencji podatkowej spółek.

Są też aspekty praktyczne – brak substancji podatkowej utrudni albo uniemożliwi otwarcie rachunku bankowego, a nawet otrzymanie certyfikatu rezydencji podatkowej kraju docelowego.

Czy to oznacza że żadna spółka zagraniczna nie będzie odpowiednia do potencjalnej „wstępnej” ekspansji gospodarczej?

Niekoniecznie.

***

Uwaga: Zamiast czytać, możesz słuchać w podkaście:

***

Można strukturyzować biznes tak aby nie narazić się na zarzut unikania opodatkowania, rozsądnie opodatkowując dochód w Polsce (lub kraju rezydencji podatkowej beneficjenta).

Liczne kraje unijne (oraz spoza UE) przewidują dedykowane rozwiązania dla inwestorów zagranicznych – weźmy np. spółki amerykańskie (transparentne podatkowo LLC) czy luksemburskie SCSp.

Warto jednak pamiętać, że bez zmiany rezydencji podatkowej beneficjenta – struktura zagraniczna pozbawiona substancji podatkowej nie wygeneruje korzyści podatkowej.

Uważaj na podatki

Jeśli już masz spółkę zagraniczną – zweryfikuj czy nie obowiązują Cię obowiązki sprawozdawcze np. z CFC (opodatkowanie spółek zagranicznych w Polsce na poziomie beneficjentów).

Sprawdź czy to, że udziałowcem w spółce jest adwokat, chroni Cię lub w jakikolwiek sposób zabezpiecza.

Wreszcie – zwróć uwagę czy rachunek bankowy Twojej spółki nie jest rachunkiem raportowanych (CRS) i Twoje dane trafią do kraju Twojej rezydencji podatkowej [posłuchaj niżej na ten temat].

Uważaj na banki

Pamiętaj, że instytucje finansowe mają ściśle określone obowiązki na gruncie regulacji AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy) – będą weryfikowały Twoją działalność i to czy rozliczasz się prawidłowo.

Najpewniej po paru miesiącach Twoje konto będzie audytowane – pracownicy z działu AML prześwietlą aktywność na rachunku, zażądają dokumentów źródłowych oraz wyjaśnień do wybranych transakcji.

Rozszerzenie działalności na nowe rynki

Większość przedsiębiorców decyduje się na otwarcie podmiotu zagranicznego w związku z rozszerzeniem działalności na rynki zagraniczne – a to z powodu lokalnych zwyczajów konsumentów, a to dlatego, że wymagają tego np. lokalne platformy sprzedażowe lub potencjalny inwestor.

Taka motywacja ekspansji powinna być odpowiednio udokumentowana np. w strategii spółki, sprawozdaniu zarządu czy dedykowanym defense file.

Warto pamiętać o takim, z pozoru nieistotnym, punkcie w dokumentacji spółki lub grupy spółek.

Przy faktycznej ekspansji na rynek zagraniczny istotne jest prawidłowe ukształtowanie relacji między spółkami – czy opłaca się np. budowa holdingu zagranicznego czy skorzystanie z polskiej ulgi holdingowej.

Nadto wziąć należy pod uwagę lokalne uwarunkowania – tj. czy organy podatkowe i instytucje finansowej wymagają lokalnego biura lub lokalnych kontrahentów (jak np. Czechy)

Uważaj na miejsce zarządu

Ustawodawstwo większości krajów rozwiniętych przewiduje, że rezydencja podatkowa spółek powiązana jest z miejscem sprawowania tzw. efektywnego zarządu. Podobnie polskie przepisy – w art. 3 ustawy o CIT wskazują, że:

Art.  3.  [Obowiązek podatkowy]

1. Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

1a.  Podatnik ma zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej między innymi, gdy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły bieżące sprawy tego podatnika na podstawie w szczególności:

1) umowy, decyzji, orzeczenia sądu lub innego dokumentu regulujących założenie lub funkcjonowanie tego podatnika, lub

2) udzielonych pełnomocnictw, lub

3) powiązań w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5.

Słowem – zagraniczna spółka będzie polskim rezydentem podatkowym jeśli zarządzana jest z terytorium RP.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (z wyjątkami), w przypadku konfliktu rezydencji, zwykle rozstrzygają rzeczony konflikt na rzecz miejsca efektywnego zarządu – czyli w przypadku rezydenta polskiego – na rzecz Polski.

W praktyce skutkuje to koniecznością zapłaty CIT w Polsce.

Pełne bezpieczeństwo w prowadzeniu biznesu

Spółka za granicą to również bezpieczeństwo „od” standardowego ryzyka prowadzenia firmy w Polsce.

W końcu KAS nie może zablokować rachunku spółki zagranicznej (o ile konto również jest zagraniczne). Przy arbitralnym działaniu władzy (o czym donoszą np. media), taka przewaga może być decydującym czynnikiem podjęcia decyzji o otwarciu podmiotu zagranicznego.

Co ciekawe – można to zrobić bezpiecznie, tj. tak aby wywiązać się z obowiązków podatkowych, a jednocześnie być spokojnym, że nasze środki są bezpieczne na wypadek arbitralnej decyzji organu podatkowego.

Słowem – mamy spółkę zagraniczną, ale działamy legalnie w Polsce, płacąc podatki w kraju bez ryzyka zarzutu unikania opodatkowania.

Michał Gawlak
radca prawny

***

Rejestracja spółki w Delaware

Rejestracja spółki w Delaware, USA, jest czystą przyjemnością dla przedsiębiorcy. Czemu? Bo jest prosta, tania i odformalizowana – agent rejestrowy za kilkadziesiąt dolarów wpisze spółkę do rejestru spółek w Delaware w ciągu nawet kilku godzin.

Wygeneruje dokumenty i podpowie że opłatę za przedłużenie (podatek stanowy) zapłacimy w maju. I tyle. Mamy spółkę.

Możemy działać tak? … [Czytaj dalej…]

***

Podcastu Spółka za granicą możesz słuchać również na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: