Kamil Cymerman

adwokat

Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokację w Warszawie. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Sklep

Rejestracja spółki w Delaware

Kamil Cymerman10 listopada 2023Komentarze (0)

Rejestracja spółki w Delaware, USA, jest czystą przyjemnością dla przedsiębiorcy. Czemu? Bo jest prosta, tania i odformalizowana – agent rejestrowy za kilkadziesiąt dolarów wpisze spółkę do rejestru spółek w Delaware w ciągu nawet kilku godzin.

Wygeneruje dokumenty i podpowie że opłatę za przedłużenie (podatek stanowy) zapłacimy w maju. I tyle. Mamy spółkę.

Możemy działać tak?

W końcu właśnie tam – w Delaware działa większość spółek z listy Fortune 500. To musi być znak, że dobrze wybraliśmy.

Firmy w Delaware

Stan USA – Delaware – jest oczywiście bardzo popularnym miejscem dla rejestracji siedzib firm. Powodem jest najczęściej przyjazny klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i oczywiście korzystne regulacje fiskalne. Wielu przedsiębiorców – małych, dużych i największych – zarejestrowało swoje firmy w Delaware. Nawet te, ze znanej Doliny Krzemowej, jak Alphabet Inc. (matka Google) czy. Facebook, Inc.

Inne to na przykład: General Electric Company, JPMorgan Chase & Co., McDonald’s Corporation, czy Tesla, Inc.

Warto może dodać, że Delaware jest stanem obecnego prezydenta USA – Joe Bidena.

Spółki w Delaware

Spółki z Delaware na pozór nie różnią się od innych spółek rejestrowanych w innych krajach OECD.

Rejestracja spółki w Delaware

Działają jako twór odrębny od osobowości prawnej wspólników, mogą pozywać, być pozywane, zaciągać zobowiązania, a nawet „przeżyć” swoich udziałowców.

LLC czy Corporation 

Nie każdy wie, że w Delaware można zawiązać nie tylko spółki LLC. Do wyboru mamy również S-Corporation i C-Corporation (są jeszcze inne typy rodzajowe spółek ale na potrzeby zwięzłości wpisu je pomijam).

Jakie są różnice między nimi?

***

Uwaga: ten artykuł możesz też przesłuchać w moim podcaście:

***

S-Corporation to typ spółki transparentnej podatkowo, właściwie zastrzeżonej dla rezydentów amerykańskich, C-Corporation to z kolei spółka rezydent amerykański płacąca tamtejszy (amerykański) podatek CIT.

Natomiast LLC to podmiot taki jak polska spółka z o.o., która wybiera sposób jej opodatkowania – tj. możemy zdecydować aby być opodatkowanym jako C-Corp, S-Corp, Partnership albo Proprietorship (słynna check the box rule – o czym więcej nieco niżej).

To jest ta „niezwykłość” systemu podatkowego USA – możemy wybrać jak chcemy opodatkować spółkę LLC.

Check the box rule – wyjątkowość opodatkowania w Delaware

Czym jest Check the box rule?

To jeden z najciekawszych aspektów prawa podatkowego USA. Okazuje się, że podatnik ma prawo samodzielnie wybrać, jak jego spółka zarejestrowana w USA będzie traktowana dla celów podatkowych.

Może być transparentna podatkowo, tak jak polskie spółki osobowe lub może być opodatkowana w USA od całości swoich dochodów.

Brak opodatkowania w spółki LLC w USA – czy to możliwe?

Wybór opodatkowania spółki od całości uzyskiwanych dochodów stawia spółkę amerykańską na równi z większością społek kapitałowych z innych krajów świata.

Dużo ciekawszą opcją jest wybór opodatkowania spółki na poziomie wspólników – wówczas spółka ta, o ile nie prowadzi działalności w USA, w ogóle nie będzie tam opodatkowana.

Jeżeli wspólnikami spółki amerykańskiej są polscy rezydenci podatkowi (posłuchaj niżej o rezydencji podatkowej) dochody uzyskiwane przez spółkę będą opodatkowane w Polsce (spółka transparentna nie może korzystać z dobrodziejstw umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).

LLC plus trust / fundacja

Dużo ciekawsze efekty można osiągnąć w sytuacji, w której udziałowcem spółki amerykańskiej zostanie spółka zagraniczna, trust, czy też fundacja.

Pamiętać trzeba, aby przeanalizować konsekwencje podatkowe wdrażanej struktury pod kątem CFC i klauzuli unikania opodatkowania.

Limited Liability Company w Delaware

Większość nowo zakładanych spółek w Delaware to są właśnie LLC. Dlaczego?

Sprawdźmy:

Limited Liability Company – podstawowe zalety

Jedną z głównych zalet spółki LLC jest jej prostota organizacyjna i elastyczność w kształtowaniu umowy spółki. Delaware słynie z stabilnego systemu prawnego, przewidywalności prawa i rozstrzygnięć organów i sądów.

Nie bez wpływu na wybór tej formy prawnej jest – przy wyborze transparentności podatkowej – brak opodatkowania dochodu w USA.

Wreszcie, renoma – każdy słyszał, każdy wie.

Spółka w Delaware – dla kogo jest odpowiednia

Spółka w Delaware to doskonały wybór dla przedsiębiorców planujących rozszerzenie działalności na terytorium USA lub pozyskanie międzynarodowego inwestora.

Spółki LLC z Delaware są również wykorzystywane do udziału w spółkach unijnych – jako transparentni podatkowo udziałowcy lokalnych struktur. 

– Jak mogę Ci pomóc w założeniu firmy w Delaware? –

1. Bezpłatne materiały

Możesz skorzystać z darmowej wiedzy, którą dzielę się na blogu, jak choćby w tym artykule. Możesz zapoznać się dodatkowo z artykułem: Kiedy warto założyć spółkę za granicą?

2. Rejestracja spółki w Delaware

Możesz kupić w moim sklepie internetowym poradę prawną: Konsultacja online w zakresie polskich i międzynarodowych regulacji podatkowych.

3. Indywidualna pomoc

Możesz skorzystać z mojej indywidualnej pomocy. W tym celu napisz do mnie (office@cgogroup.pl) lub zadzwoń (+48 22 873 79 90). Stronę internetową prowadzonej przeze mnie kancelarii znajdziesz pod tym >>linkiem.

Obowiązki sprawozdawcze LLC

Spółka w Delaware ma niewiele lokalnych obowiązków sprawozdawczych – poza opłacenie corocznego podatku stanowego, jej obowiązki wobec IRS warunkuje sposób jej opodatkowania.

Gdy spółka LLC jest lokalnym podatnikiem, wówczas musi prowadzić księgowość na potrzeby rozliczenia amerykańskiego podatku CIT.

Nadto, mogą wystąpić obowiązki sprawozdawcze wynikające np. z udziału w spółce amerykańskiej polskiego rezydenta podatkowego (o czym szerzej później).

Cudzoziemiec jako jedyny członek LLC

Nic nie stoi na przeszkodzie aby udziałowcami spółki amerykańskiej były osoby zagraniczne. Co więcej, cudzoziemiec może być jedynym udziałowcem takiej spółki.

Rejestracja spółki w Delaware nie wiąże się (tak jak w przypadku UE) z koniecznością ujawnienia danych udziałowców, które następnie będą widoczne w publicznym rejestrze. Obecnie w USA nie ma również rejestru beneficjentów rzeczywistych.

Stąd cudzoziemiec – udziałowiec spółki z Delaware może pozostać anonimowy.

Jak prawidłowo korzystać ze spółki typu LLC

Jak prawidłowo korzystać ze spółki typu LLC?

Działalność spółki z Delaware uzależniona jest od jej sposobu opodatkowania.

W sytuacji, gdy będzie amerykańskim podatnikiem, fakt zarząd z terytorium RP może nie mieć negatywnych konsekwencji podatkowych w Polsce (zwykle zarząd spółką zagraniczną z terytorium RP skutkuje koniecznością zapłaty podatku CIT w Polsce).

Powyższe wynika z brzmienia polsko amerykańskiej konwencji dot. unikania podwójnego opodatkowania, które za kryterium rozstrzygania konfliktu rezydencji przyjmuje miejsce rejestracji spółki 

Zobacz, jak przenieść swoją spółkę za granicę >>

Opodatkowanie LLC w Delaware

Jak już wspomniałem wcześniej, opodatkowanie spółki LLC w Delaware zależne jest w praktyce od nas. Jest to ewenement na skalę światową – zwykle rodzaj spółki warunkuje zasady opodatkowania.

Spółka w Delaware może więc płacić podatek CIT w USA, ewentualnie nie być podatnikiem – wówczas podatek płacą udziałowcy zgodnie ze swoją rezydencją podatkową. W sytuacji wystąpienia ECI (effectively connected income) w USA konieczne będzie skorzystanie z polsko amerykańskiej umowy dot. unikania podwójnego opodatkowania aby uniknąć podatku w USA.

Kiedy wystąpi ECI?

Gdy w Stanach Zjednoczonych prowadzimy działalność (trade lub business). W takiej sytuacji konieczne będzie ustalenie czy powstał na terytorium USA zakład dla celów podatkowych podatników / udziałowców LLC z Polski. 

Rachunek bankowy dla spółki LLC w Delaware

Spółka LLC potrzebować będzie rachunku bankowego.

Otwarcie rachunku w USA w praktyce wymaga lokalnej rezydencji podatkowej udziałowca, w razie jej braku – najlepszym wyborem będą operatorzy płatności. Mimo obowiązków raportowania (FACTA) wielu z nich chętnie onboarduje spółki amerykańskie.

W ostateczności można założyć rachunek w Polsce – w tym celu należy odpowiednio przygotować dokumenty – wersje elektroniczne mogą nie wystarczyć. Warto zaopatrzyć się w dokumentację korporacyjną spółki zaopatrzoną w klauzulę Apostille, wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski. 

Rejestracja spółki w Delaware

Jak wspomniałem na samym początku, rejestracja spółki w Delaware, jest czystą przyjemnością dla przedsiębiorcy. Jest prosta, tania i odformalizowana – agent rejestrowy za kilkadziesiąt dolarów wpisze spółkę do rejestru spółek w Delaware w ciągu nawet kilku godzin.

Przyjrzyjmy się jednak szczegółom:

Procedura rejestracji spółki

Rejestrację spółki realizuje się poprzez tzw. agenta rejestrowego, który wykonuje wszystkie czynności w imieniu wnioskodawcy. Innymi słowy całość dokumentacji generuje lokalny profesjonalista, najczęściej w sposób zautomatyzowany, ograniczając udział wnioskodawcy do minimum.

Rejestracja trwa ok jednego dnia, kończy się wraz z wydaniem dokumentacji spółki.

Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o numer EIN (numer podatkowy) i wybór sposobu opodatkowania spółki. W razie konieczności można zamówić dokumenty notarialnie poświadczone oraz zaopatrzone w klauzulę Apostille. 

Spółka w Delaware – koszt

Koszty rejestracji spółki LLC w Delaware kształtują się na poziomie kilkuset dolarów.

Opłata roczna to wydatek dalszych 300 USD.

Koszty te wydają się minimalne w porównaniu do innych jurysdykcji – stąd duże zainteresowanie takimi podmiotami.

Pamiętaj jednak, że standardowo spółka LLC będzie spółką transparentną podatkowo – stąd do kosztów trzeba doliczyć sprawozdawczość i podatki np. w Polsce.

Kancelaria rejestracja spółki w USA

Jeżeli nie wiesz czy spółka z Delaware to dobry pomysł dla Ciebie – skontaktuj się ze mną. W CGO doradzimy Ci czy ten krok będzie dla Ciebie optymalny.

W toku działania spółki pomożemy wywiązać się z obowiązków względem polskich organów skarbowych oraz zapewnimy zgodne z prawem działanie struktury.

Procedura rejestracji spółki w Delaware - Michał Gawlak radca prawny

Założenie LLC w Delaware – od czego zacząć

Zanim rozpoczniesz rejestrację rozważ następujące okoliczności:

– czy spółka w Delaware to Twój pierwszy biznes – jeśli tak, przemyśl otwarcie działalności w kraju rezydencji;

– czy całość działalności spółki będzie odbywała się w Polsce – jeśli tak, patrz tiret pierwsze;

– czy rozważyłeś konsekwencje podatkowe w podatku CIT, PIT i VAT działalności poprzez spółkę w Delaware. Jeśli nie – koniecznie to zrób.

Kiedy nie warto zakładać spółki z Delaware

Spółka w Delaware będzie fatalnym pomysłem dla przedsiębiorców w całości wykonujących działalność poprzez taki podmiot w Polsce.

W pierwszej kolejności będzie to potencjalne naruszenie przepisów prawa przedsiębiorców, które zakłada, że spółka taka powinna prowadzić działalność w kraju poprzez oddział lub spółkę córkę, w drugiej – działalność może być nieprawidłowa w kontekście regulacji podatkowych.

Nieprawidłowa tj. mająca na celu uniknięcie opodatkowania co może nawet stanowić przestępstwo karno-skarbowe.

Firma w Delaware a podatki w Polsce

W kotle, w którym powstaje cała magia rozwiązania Delaware, są dwa główne składniki.

Pierwszy to branding: USA jako samoistny czar amerykańskiego snu, drugi to właśnie podatki. Decydując się na powołanie podmiotu w USA możemy skorzystać z opisanej już zasady check the box i ustalić, że spółka opodatkowana będzie na poziomie wspólników.

Co więcej formy prawne dla spółki dostępne w Delaware nadal utrzymują poziom ochrony właściwy dla naszej konstrukcji spółki kapitałowej, nawet gdy ustalimy transparentność podatkową i spółka przypomina bardziej spółkę osobową niż z o.o. lub akcyjną w swojej strukturze.

Na gruncie podatnika polskiego, to właśnie transparentność oraz powstanie zakładu na terenie USA decydują o finalnym opodatkowaniu.

Zaleta spółek transparentnych podatkowo

Pod rozwagę bierzemy jedynie spółki transparentne – w przeciwnym wypadku musielibyśmy zmierzyć się z ,,pełnym, podwójnym opodatkowaniem tj. podatek CIT w USA ( i inne) a potem WHT z dywidendy (opcjonalnie ) i podatek PIT 19% w Polsce od zysków kapitałowych.

Transparentnie podatkowo dochód wspólnika osoby fizycznej – rezydenta polskiego – będzie opodatkowany dwojako: jeśli istnieje zakład w USA to najpierw tam na poziomie zysku przypisanego do zakładu i z metodą odliczenia dla uniknięcia podwójnego podatku w dalszym zakresie, jako element globalnego opodatkowania wspólnika – w Polsce.

W najprostszym układzie – braku zakładu na terenie USA i transparentnym opodatkowaniu w Polsce wspólnik – osoba fizyczna – wykaże zysk quasi działalności gospodarczej i w zależności od wybranek metody opodatkowuje w skali lub liniowo.

CFC a spółka w Delaware

Koszty rejestracyjne w kraju rejestracji to tylko jeden z punktów który należy brak pod uwagę decydując się na założenie spółki w USA.

Obecnie, ze względu na rozbudowane przepisy CFC, alternatywnie – przy spółkach transparentnych podatkowo (np. LLC w Delaware), ze względu na opodatkowanie dochodu na poziomie polskich wspólników – konieczne jest rozważenie kosztów rachunkowych związanych z prowadzeniem działalności. Co ciekawe – chodzi o koszty polskiej księgowości.

Sprawozdawczość CFC

Obecna konstrukcja przepisów CFC nie opiera się na porównaniu stawek podatku CIT między Polską a zagranicznym krajem rejestracji – kluczowe jest określenie faktycznie zapłaconego podatku i hipotetycznego podatku do zapłaty w Polsce.

Jeżeli podatki zagraniczne okażą się niższe o 25% – wówczas spełniony jest jeden z warunków uznania jednostki za zagraniczną jednostkę kontrolowaną.

Takie ujęcie regulacji w praktyce wymusza prowadzenie dla spółki zagranicznej będącej zagraniczną jednostką kontrolowaną polskiej księgowości.

Kategorie przychodu

Do 2022 r. CFC dotyczyło dochodów pasywnych (choć w określonych przypadkach obejmowało również przychody wynikające z transakcji z podmiotami powiązanymi), jednak od 2022 r. – również jednostki, których przychody są zbyt wysokie porównując je z posiadanymi aktywami i kosztami zatrudnienia oraz jednostki których dochody kwalifikowane są zbyt niskie, porównując je z posiadanymi kwalifikowanymi aktywami (dochody kwalifikowane – w tym wypadku pasywne, kwalifikowane aktywa – np. nieruchomości, udziały, akcje, WNiP itp.). 

Czy LLC w Delaware jest zagraniczną jednostką?

Zagraniczna jednostka w polskim prawie podatkowym została określona wyjątkowo szeroko tj.

1) zagraniczna jednostka – oznacza:

a) osobę prawną,

b)  spółkę kapitałową w organizacji,

c) jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej,

d) spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

e) fundację, trust lub inny podmiot albo stosunek prawny o charakterze powierniczym,

f) podatkową grupę kapitałową lub spółkę z podatkowej grupy kapitałowej, która samodzielnie spełniałaby warunek, o którym mowa w ust. 3 pkt 3 lit. c, gdyby nie była częścią podatkowej grupy kapitałowej,

g) wydzieloną organizacyjnie lub prawnie część zagranicznej spółki lub innego podmiotu mającego osobowość prawną albo niemającego osobowości prawnej

– nieposiadające siedziby, zarządu ani rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, samodzielnie lub wspólnie z podmiotami powiązanymi lub innymi podatnikami mającymi miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiada, bezpośrednio lub pośrednio, udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub prawo do uczestnictwa w zysku, w tym ich ekspektatywę, lub w których w przyszłości będzie uprawniony do nabycia takich praw, w tym jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, lub nad którymi podatnik sprawuje kontrolę faktyczną;

Spółka LLC w Delaware ma osobowość prawną (zgodnie z prawem amerykańskim), stąd płynie prosty wniosek – jest zagraniczną jednostką.

Znaleźć można jednak interpretacje indywidualne, w których KIS, powtarzając za wnioskodawcami, że spółka z Delaware, będąc spółką transparentną podatkową, nie jest osobą prawną – stoi konsekwentnie na stanowisku, że nie jest zagraniczną jednostką. Miejmy nadzieje że taka, korzystna dla podatników wykładania się utrzyma.

Działalność spółki z Delaware a podatki

Działalność spółki z Delaware a podatki

W momencie w którym spółka rozpocznie sprzedaż towarów lub usług pojawić się może obowiązek podatkowy w Polsce. Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać.

Podatek dochodowy w Delaware

Podstawowa zasada brzmi, iż spółka transparentna podatkowo opodatkowana jest na poziomie wspólników.

Dochód spółki LLC opodatkowany więc będzie w Polsce w przypadku wspólników – polskich rezydentów podatkowych (dochód z działalności gospodarczej, który powinien być doliczony do podstawy opodatkowania os. fiz. lub podmiotu w PL) o ile na terytorium USA nie zidentyfikujemy zakładu dla celów podatkowych.

Zakład wystąpi gdy na terytorium USA będziecie prowadzona stała placówka, poprzez którą całkowicie lub częściowo prowadzona będzie działalność przedsiębiorstwa (tyczy się to zarówno osób fizyczny – polski rezydentów, jak i polskiej spółki z o.o., która poprzez zakład prowadzi działalność w USA – rozliczając tenże zakład poprzez spółkę LLC).

Co istotne, nie stanowi zakładu stała placówka utrzymywana dla celów reklamowych, dostarczania informacji lub dla podobnej działalności o przygotowawczym lub pomocniczym charakterze prowadzonej dla przedsiębiorstwa.

W przypadku zatrudnienia agentów sprzedażowych (lokalnych dystrybutorów), przepisy konwencji wskazują, że zakładu nie będzie jeżeli zatrudniani będą tzw. niezależnego przedstawiciele, którzy będą realizować swoje czynności w ramach zwykłej działalności handlowej.

Co również istotne – agent zależny, taki która ma pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu firmy / spółki „wykreuje” zakład i obowiązek rozliczania dochodu w USA. – sam fakt „zbudowania struktury” na terenie USA nie oznacza powstania zakładu. Z drugiej strony posiadanie zakładu oznacza możliwość odliczenia podatku zapłaconego w USA od podstawy opodatkowania w PL.

Ustawodawstwo podatkowe USA przewiduje, że aby mówić o konieczności opodatkowania dochodu w USA (jeszcze przed zastosowaniu systemów unikania podwójnego opodatkowania) musi wystąpić tzw. ECI – effectively connected income (o tym w innym wpisie).

Podatek VAT w stanie Delaware

W przypadku jednostek organizacyjnych takich jak spółka z Delaware pojawić się może nieoczekiwanie problem na gruncie podatku VAT.

Otóż w przypadku świadczenia usług na rzecz stałej miejsca prowadzenia działalności podatnika miejscem świadczenia jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Na przykładzie – kontrahenci świadczący usługi na rzecz spółki z Delaware która w Polsce ma stałe miejsce prowadzenia działalności powinny doliczyć do swojej faktury krajowy VAT (sic!).

Podobnie – świadcząc usługi ze stałego miejsca działalności na rzecz konsumentów (w analogicznym przykładzie) – miejscem świadczenia będzie to stałe miejsce działalności.

W takim wypadku – faktura na rzecz konsumenta wystawiana przez spółkę z Delaware powinna uwzględnić krajowy VAT.

Rejestracja spółki w Delaware – podsumowanie

Jak widzisz, Szanowny Czytelniku, spółka w Delaware jest bardzo – można powiedzieć – przyjaznym podmiotem. Jest prosta, tania i odformalizowana – agent rejestrowy za kilkadziesiąt dolarów wpisze spółkę do rejestru spółek w Delaware w ciągu nawet kilku godzin.

Nie w każdej sytuacji będzie jednak dla Ciebie to optymalne i korzystne rozwiązanie. Dlatego zachęcam Cię do kontaktu ze mną, gdyż wspólnie możemy znaleźć jeszcze lepsze rozwiązanie, dużo bardziej odpowiednie w Twojej sytuacji biznesowej.

autor:

Michał Gawlak
radca prawny
kontakt >>

Zdjęcia w poście pochodzą z Unsplash

***

Jak założyć konto w banku szwajcarskim – warunki, koszty, wymagania.

Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę wzrosła liczba Polaków zamierzających powierzyć swoje środki finansowe lepszej ochronie bankowej w Szwajcarii. Bez wątpienia Szwajcaria oferuje dużo lepsze możliwości ochrony kapitału. Idą za tym jednak specyficzne wymagania dotyczące zakładania i utrzymania rachunków w tamtejszych bankach.

Ludzie mający większe czy mniejsze oszczędności słusznie szukają tam bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy… [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj także koniecznie:

Rezydencka spółka w raju podatkowym – kiedy raj nie jest rajem

Banki dla kryptowalut

Przeniesienie spółki za granicę

Polska Fundacja Rodzinna

***

Podcastu Spółka za granicą możesz słuchać również na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: